Bruksela otwiera zielone światło dla planu naprawczego z Hiszpanią i Portugalią

Ta zawartość została wydana 13 czerwca 2021 r. – 08:26

Bruksela, 13 czerwca (EFE) .- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen rozpocznie w najbliższą środę wizytę w Hiszpanii i Portugalii, ogłaszając zatwierdzenie planów inwestycyjnych i reform mających na celu walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym przez epidemię.

Kolejnymi miejscami będą Grecja i Dania, natomiast w czwartek, jednocześnie w piątek, Przewodniczący Wykonawczy Wspólnoty będzie w Luksemburgu, w którym to dniu obradować będzie Rada Ministrów Gospodarki i Finansów.

„Plan polega na przedstawieniu wyników oceny i naszych zaleceń radzie, aby zatwierdziła odpowiednie krajowe plany naprawcze” – wyjaśniła rzeczniczka społeczności Dana Spinant o celu podróży.

Chociaż oczekuje się, że wizyty w tych pięciu krajach będą w kontakcie z brukselską aprobatą, Spinant podkreślił, że Komisja nie sfinalizowała jeszcze szacunków i powinny one zostać zatwierdzone przez panel komisarzy.

Rzecznik podkreślił, że analiza projektów jest “w końcowej fazie”, ale “jest jeszcze kilka kroków do podjęcia” – wyjaśnili osobiście komisarze na spotkaniu z uczelnią, które zaplanowano na przyszły wtorek, i może zaakceptować szacunki. Praktyka pisemna, która może się zdarzyć każdego dnia.

Chociaż szczegóły podróży nie są obecnie znane, oczekuje się, że Van der Leyne odwiedzi każdy kraj, aby pomóc sfinansować fundusz ratunkowy „nowej generacji” i wziąć udział w programach finansowania lokalnej prasy.

Szef administracji wspólnotowej przekazał w ten sposób broń otwierającą najpotężniejsze europejskie narzędzie przeciwko epidemii sektorowi krajowemu, który swego czasu również nabrał tempa szczepionki przeciwko Covid-19 – dawkę, którą otrzymał już za 50% Dorośli Europejczycy – a podróż wewnątrzwspólnotowa rozpoczyna się ponownie latem.

Poważne projekty na torze startowym

W zależności od tego, czy kraje mogą skorzystać z 8.000.000 milionów (w obecnej cenie) funduszu amortyzacji uzgodnionego w lipcu ubiegłego roku, konkretnie 338 miliardów w dotacjach i 383,500 milionów w pożyczkach z mechanizmu naprawy i recesji.

Hiszpania ma 69 500 milionów przelewów bezpośrednich i 84 800 milionów kredytów, w tym czasie nie twierdziła, co czyni ją drugim co do wielkości beneficjentem po Włoszech (łącznie 19 1600 milionów).

Rządy Hiszpanii, Portugalii, Danii, Grecji i Luksemburga, które jako pierwsze formalnie przedłożyły Komisji swoje plany ratunkowe, zamierzają zrealizować te plany do 30 czerwca. Ostateczny termin. Ustawiłem przewodnika.

W grupie są też Francja, Niemcy i Łotwa, a ci, którzy wyślą później, otrzymają zgodę w lipcu.

Cztery z 27 państw członkowskich – Malta, Bułgaria, Estonia i Holandia – nie przedstawiły jeszcze swoich planów, a pięć krajów – Słowenia, Polska, Szwecja, Chorwacja i Rumunia – zwróciło się do Komisji o przedłużenie dwumiesięcznego terminu. Musisz ocenić dokumentację, aby zmienić swoje plany.

Poziom 2: „OK” krajów

Po zatwierdzeniu przez Komisję piłka trafia do Rady (państwa członkowskie), która ma cztery tygodnie na zatwierdzenie planów swoich partnerów większością kwalifikowaną.

Jeśli hiszpański plan uzyska zielone światło w przyszłym tygodniu, pierwsza szansa, że ​​rada go zatwierdzi, będzie na spotkaniu ministrów gospodarki w Luksemburgu w piątek, 18 czerwca.

Portugalia, która kieruje firmą w tym półroczu, chciała, aby pierwsze plany na spotkaniu zostały zatwierdzone i powiedziała, że ​​jej premier Antonio Costa jest gotowy do przeniesienia kolejnego nadzwyczajnego spotkania ministrów na drugą turę do końca czerwca.

Jednak decyzja o tym, kiedy zająć się tą kwestią, zostanie podjęta dopiero w przyszłym tygodniu i na razie komisja ma poinformować ministrów w piątek w Luksemburgu o ocenie projektów, podały prezydenckie źródła. .

Kolejne formalne spotkanie zaplanowano na 13 lipca.

Równolegle problemy z zadłużeniem funduszu – około 80.000 milionów w tym roku – rozpoczną się w najbliższych dniach, a dyrektorzy socjalni mają zacząć płacić 13% zaliczki na jego alokację w lipcu. Kiedy uzyskają zgodę rady.

Prawdą jest, że w pierwszej turze zatwierdzeń Komisji, jeśli nic się nie stanie z Hiszpanią, będzie on jednym z pierwszych, który otrzyma to dofinansowanie, w przypadku około 9 000 mln euro. EFE

lpc/mb/amg

(Więcej informacji o UE na euroefe.euractiv.es)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *