Bruksela po raz pierwszy gwarantuje bezpieczeństwo funduszy europejskich z Węgier i Polski | Międzynarodowy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen w środę w Brukseli.Basen (Reuters)

Komisja Europejska Węgry i Do Polski Szczegółowe wyjaśnienie wpływu pogorszenia się stanu praworządności w obu krajach na zarządzanie funduszami europejskimi. Bruksela wprowadza w ten sposób nowe zasady warunkowe, które pozwalają jej ograniczyć finansowanie od 1 stycznia do partnerów, którym nie gwarantuje się właściwego zarządzania ze względu na brak niezawisłości sądów lub powszechną korupcję. W latach 2021-2027 Polska odłożyła ponad 120,5 mld euro dotacji z funduszy infrastrukturalnych, rolniczych i naprawczych. I Węgry, 38 600 milionów z tych samych towarów.

Pisma wysłane przez Komisję do Budapesztu i Warszawy są nadal wczesnym etapem stosowania dyscypliny. Ale pozwalają Brukseli kupić czas, czekając, aż Europejski Trybunał Sprawiedliwości wysłucha apelacji Węgier i Polski. Wbrew zasadzie, którą uważają za dyskryminującą i arbitralną. Przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen również próbuje Uspokój Parlament Europejski, który upomniał administratora społeczności za nieegzekwowanie nowych warunków warunkowych.

Parlament domaga się, aby akta były otwierane zgodnie z art. 6 ust. 1 art., co pozwoliłoby krajom popełniającym przestępstwa na obcięcie funduszy. Van der Leyen na razie szuka informacji z Węgier i Polski na podstawie art. 6 ust. 4, co jest pierwszym sposobem na wywołanie groźby cięć finansowych, ale potem rezygnuje z ewentualnej kary.

Oba pisma wskazują, że zgodnie z tekstami, do których zwróciła się EL PAÍS, sytuacja w obu krajach „stanowi poważne zagrożenie dla ochrony interesów finansowych Unii”. Wskazują, że w przypadku naruszenia lub groźby naruszenia zasad prawa, wezwanie do udzielenia informacji jest kierowane na podstawie przepisu, który pozwala ocenić, czy spełnione są przesłanki do działania. Poważnie wpłynie na dobre zarządzanie budżetem Unii.

Na Przypadek WęgierKomisja bada przede wszystkim Walka z korupcją i struktura aukcji publicznych. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych już prowadzi dochodzenie. Ale teraz po raz pierwszy system pomocy jest badany w sposób ogólny, co pozwala premierowi Victorowi Orbanowi na wysłanie milionów euro do kręgu przedsiębiorców i większości beneficjentów, według węgierskiej opozycji. Zasilić.

Komisja zwraca się do administratora Orbána o informacje dotyczące ośmiu punktów bezpośrednio związanych z finansowaniem. Niektóre pytania mają charakter ogólny („Jakie kroki podjęto w celu poprawy struktury przetargów publicznych (…)?”). Inne są bardzo konkretne, a mianowicie po skorzystaniu z pomocy w procesie prywatyzacji lotniska w Budapeszcie. Wspólnota z 200 mln euro. Komisja poszukuje również danych od 10 głównych beneficjentów Ogólnej Polityki Rolnej, które Bruksela może pozyskać dla siebie, ale zmusi Budapeszt do przedstawienia portretów osób otrzymujących pomoc w wysokości milionów dolarów.

Dołącz do EL PAS już teraz, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Pismo do Węgier zawierało sześć pytań dotyczących gwarancji Prokuratury Generalnej dotyczących skuteczności dochodzeń i bezstronności. Ostrzega, że ​​brak braków i barier zidentyfikowanych w tym obszarze może sprzyjać korupcji, a tym samym zagrażać integralności funduszy europejskich.

Trzecia i ostatnia część węgierskiego listu kwestionuje niedawne reformy sądownictwa administracji miejskiej, które według Brukseli zagrażają niezależności węgierskich sędziów.

Pogorszenie niezawisłości sędziowskiej To dominujący druk listu Mateusza Morawieckiego do polskiego rządu. W tej sprawie Bruksela zaczyna od poszukiwania informacji na temat deklaracji niezawisłości sędziego europejskiego, niezgodnych z kontynuacją Magna Carta po ostatnich orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja nie wydaje się być gotowa do wykluczenia odpowiedzi Moraviki na potwierdzenie zgodności z europejskimi orzeczeniami, ale raczej dąży do wyjaśnienia, jak to wdrożyć. Pismo zostało wysłane do Polski: „(…) Wyjaśnij, w jaki sposób polskie władze usuną ewentualne wątpliwości dotyczące porozumienia w sprawie prawidłowego gospodarowania finansami i ochrony budżetu UE oraz stosowania prawa unijnego”.

Od 2016 r. Komisja przekazuje szczegółowe informacje z Warszawy dotyczące dochodzeń w sprawie możliwych ingerencji politycznych w niezależność służb dochodzeniowych oraz w sprawach dotyczących korupcji, oszustw lub konfliktów interesów związanych z funduszami europejskimi. Urzędnicy lub osobistości polityczne.

Rządy Orbána i Morawieckiego mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do prośby komisji. Budapeszt i Warszawa wiedziały, że nie grozi im natychmiastowa utrata pomocy. Ale widzą, że zmniejszą o kilka centymetrów gilotynę, która mogłaby zmiażdżyć wielomilionowy europejski przepływ, który finansował sukces wyborczy ich partii, Fideszu i PIS.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *