Bruksela z radością wita powrót Donalda Tuska na stanowisko premiera Polski

Bruksela z radością wita powrót Donalda Tuska na stanowisko premiera Polski

Utworzenie rządu w Europie rzadko budziło taką radość w instytucjach społecznych. Po latach przeciągania liny między Brukselą a Warszawą, powróciła do władzy Donalda TuskaJuż premier w kraju i przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014-2019, jedna z najlepszych wiadomości z kursu.

W zeszłym tygodniu przewodniczący Komisji Europejskiej Urszuli van der Leyen, a nowy polski przywódca obiecał „odzyskać utracony grunt”. Stosunki między Komisją Europejską a nacjonalistyczną władzą Prawa i Sprawiedliwości były w ostatnich latach burzliwe. Po wszczęciu kilku postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa, które Bruksela określa jako autorytarne posunięcie naznaczone nękaniem sędziów i pluralizmem mediów, Warszawa stanęła w obliczu tzw. „przycisku nuklearnego” w korytarzach społecznych, co doprowadzi do jego końcowego etapu. Utrata prawa weta w Radzie. Ponadto część funduszy europejskich została zamrożona ze względu na niedociągnięcia w stosowaniu przez kraj praworządności.

Tusk, dobrze znany w korytarzach społecznych poseł Europejskiej Partii Ludowej, obiecuje powrót Polski na europejską drogę po latach konfliktu. Choć obecnie priorytetem jest zapewnienie zamrożonych środków, pojawia się pytanie, w jaki sposób powrót Tuska zasygnalizuje równowagę sił w Radzie. Do tej pory nie udało się doprowadzić do sukcesu art. 7, gdyż wymagał on konsensusu stolic w sprawie nałożenia zaostrzonych kar, a sojusz z Węgrami – nawet złożony – opuścił platformę bez wyjścia z tego mechanizmu. Po wizycie Duska premier Węgier Wiktor OrbanUtrata potężnego sojusznika zmusza ją do szukania nowych przyjaciół wśród europejskich rówieśników, zmuszając ją do uzależnienia od mniejszych krajów.

Powrót Tuska uspokaja sytuację w szczególnie delikatnym momencie, gdy UE rozważa ekspansję na Ukrainę i Bałkany Zachodnie, sygnalizując potencjalnie niebezpieczną aktywność geopolityczną, która może zmienić wizerunek klubu i jego równowagę. mocy.

Seria konfliktów z jednym z państw, zwana Wielkim Wybuchem 2004 r., postawiła pod znakiem zapytania cały ten proces i wejście nowych członków, określane jako „zmęczenie ekspansją” na korytarzach instytucji.

Należy także poczekać, co stanie się w Holandii, gdzie partia z największą liczbą głosów to skrajna prawica. Geerta WildersaDzięki jawnie eurosceptycznym postawom przedsiębiorstwom społecznym udało się przełamać front opozycji.

Na znak chęci nowego premiera do kierowania swoimi stosunkami z Brukselą 26 października odwiedził stolicę społeczną, będąc jeszcze nieprzysięgłym i liderem opozycji. Choć w wyborach, które odbyły się 15 stycznia, największą liczbą głosów pozostało Prawo i Sprawiedliwość, sojusz Tuska z dwiema innymi partiami uniemożliwił inną opcję rządową.

Jednak Prezydent Kraju Andrzeja DudyNależąca do Prawa i Sprawiedliwości w jak największym stopniu wstrzymywała się w tym tygodniu z inwestycją Tuska przed ostatnim w tym roku szczytem, ​​który odbył się w ubiegły czwartek i piątek.

Na znak, że zaczyna się nowa era w stosunkach Brukseli z Warszawą, kraj otrzyma 5 miliardów euro na dekarbonizację gospodarki przed pierwszym funduszem po pandemii. W ten sposób, jeśli rząd Tuska podejmie niezbędne kroki w celu zapewnienia niezawisłości sądownictwa, kraj będzie miał dostęp do 6,3 mld. Ponadto kraj podejmuje pierwsze kroki w celu przyłączenia się do Europejskiej Prokuratury ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

„Obawy o praworządność ograniczyły naszą zdolność do pomocy Polsce w modernizacji gospodarki oraz we wdrażaniu zielonej i cyfrowej transformacji” – powiedział van der Leyen w ubiegły piątek, a Tusk podziękował mu za „prezent świąteczny” w postaci 5 miliardów milionów dolarów. Podkreślający przyjęcie przez ten kraj euro i jego dobre stosunki z Van der Leyenem. Miesiąc miodowy rozpoczął się między Brukselą a Warszawą.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *