Brytyjski Sąd Najwyższy otwiera drogę do ekstradycji Assange’a, oddalając jego apelację

Brytyjski Sąd Najwyższy otwiera drogę do ekstradycji Assange’a, oddalając jego apelację

Na banerze wzywającym do uwolnienia Juliana Assange’a podczas protestu w Londynie. Zdjęcie: Reuters

Sąd Najwyższy, najwyższy organ sądowy Wielkiej Brytanii, odrzucił w poniedziałek apelację założyciela WikiLeaks Juliana Assange, dając zielone światło dla jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Sprawa jest obecnie przekazywana brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel, która powinna zezwolić na ekstradycję, chociaż oczekuje się, że obrona wznowi inne części procesu, co może go spowolnić.

50-letni Australijczyk, który odbywa prewencyjny areszt w londyńskim więzieniu Belmarsh, odwołał się od wyroku Sądu Najwyższego z 10 grudnia, który zgodził się na ekstradycję go do Stanów Zjednoczonych, przyjmując apelację w Waszyngtonie w sprawie orzeczenia z 21 stycznia. , 2021.

Sąd Najwyższy odrzucił dziś wniosek Assange’a z tego powodu, że nie podnosi on „żadnego spornego punktu prawnego”, co oznacza, że ​​orzeczenie prezydenta nadal obowiązuje, a deportacja może zostać przeprowadzona, jeśli minister ją ratyfikuje.

Jednakże, Podczas tego długiego procesu prawnego obrona informatyka wielokrotnie mówiła, że ​​istnieją aspekty sprawy, które nie zostały zbadane i że zamierza się od nich odwołać, jeśli nadejdzie czas.

Waszyngton w grudniu odwołał się od orzeczenia sędziego pierwszej instancji z 21 stycznia 2021 r. Vanessy Paraitser, która odmówiła poddania się założycielowi WikiLeaks, argumentując, że stwarzał on ryzyko samobójstwa, a warunki więzienne w Stanach Zjednoczonych mogą to zaostrzyć.

Sędziowie prezydenta zgodzili się następnie ze Stanami Zjednoczonymi, kiedy zgodzili się, że Baraitser powinien był zapytać ich w tym czasie o gwarancje dotyczące reżimu więziennego, które zostałyby zastosowane wobec oskarżonego w celu zminimalizowania ryzyka dla jego zdrowia.

Uznali też, że gwarancje udzielone im później przez amerykański wymiar sprawiedliwości były wystarczające, które obejmowały między innymi zapewnienie opieki medycznej „byłemu intruzowi” i nienarzucanie mu od początku surowych środków izolacyjnych.

Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że ​​w tej chwili sędzia pierwszej instancji po prostu skieruje ją do Ministra Spraw Wewnętrznych, który zdecyduje, czy nakazać lub odmówić ekstradycji na podstawie obowiązujących przepisów. W oświadczeniu obrona Assange’a stwierdziła, że ​​miał on „prawo do przedstawienia swoich argumentów w ciągu czterech tygodni, zanim on (Patel) podejmie decyzję”.

Ponadto kancelaria Berenberg Pierce twierdzi, że Paraitser zablokowała ekstradycję w styczniu ubiegłego roku ze względu na ryzyko samobójstwa, ale odrzuciła inne powody podane przez obronę, na które „jeszcze nie odwołano”.

Decyzja Sądu Najwyższego stała się znana po tym, jak dziewczyna Assange’a i matka jego dwójki najmłodszych dzieci, Stella Morris, ogłosiła w niedzielę, że oboje mogą się pobrać 23 marca w Belmarsh, po uzyskaniu pozwolenia z więzienia.

A Stany Zjednoczone wymagają od dziennikarza ścigania go za 18 przestępstw szpiegostwa i włamań do komputerów, za co według obrony grozi kara do 175 lat więzienia w tym kraju.

Zbrodnie te są powiązane z publikacjami na jego portalu WikiLeaks, które ujawniły w 2010 i 2011 roku nadużycia USA w Guantanamo (Kuba), a także domniemane zbrodnie wojenne w Iraku i Afganistanie.

(z informacją z EFE)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *