Budowanie ostatecznej mapy galaktyki Drogi Mlecznej: oto, co naukowcy mają do tej pory

Oprócz niesamowitego świata lotów kosmicznych, pionierskich satelitów i niesamowitego lądowania na Księżycu, Europejska Agencja Kosmiczna koncentruje się na jednej ważnej misji. To po prostu „tworzenie najdokładniejszej i kompletnej wielowymiarowej mapy Drogi Mlecznej”.

To ambitne przedsięwzięcie nosi nazwę Gaia, a od kilku lat Europejska Agencja Kosmiczna poczyniła znaczne postępy w realizacji tego marzenia. Naukowcy współpracujący ze sobą zebrali mnóstwo niesamowitych danych na temat ponad miliarda gwiazd w naszej galaktyce, rejestrując po drodze każdy ekscytujący szczegół.

A w poniedziałek zespół Dotarłeś do ogromnego punktu kontrolnego dla projektu.

Na szczęście dla nas wydało też świetne wizualizacje, które zawierają skrzynię skarbów kosmicznych sekretów zebranych do tej pory. Ten szczególny punkt orientacyjny jest oficjalnie określany jako publikacja danych Gaia 3 – a co ważniejsze, jest to jeden, który według Europejskiej Agencji Kosmicznej jest „najbardziej szczegółowym jak dotąd przeglądem Drogi Mlecznej”.

W tym zestawie danych można nie tylko zobaczyć tysiące obiektów Układu Słonecznego, takich jak asteroidy, księżyce i inne cuda na niebie w naszej galaktyce, ale także miliony galaktyk i zjawisk na zewnątrz Droga Mleczna.

Fotografowanie asteroid w naszym Układzie Słonecznym 13 czerwca 2022 r.

Lokalizacja każdej asteroidy została wykreślona o godzinie 12:00 CEST 13 czerwca 2022 r. Niebieski reprezentuje wnętrze Układu Słonecznego, gdzie asteroidy znajdują się w pobliżu Ziemi, Marsa tranzytowego i planet ziemskich. Główny pas między Marsem a Jowiszem jest zielony. Pomarańczowe „chmury” odpowiadają asteroidom trojańskim Jowisza.

P. Tanga (Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża)

kiedy patrzysz na Statystyki dla tej ankietyTo naprawdę opada szczęka. To nowe bogactwo galaktycznej inteligencji obejmuje około 6,6 miliona kandydatów na kwazary z przesunięciem ku czerwieni, znanych również jako hiperjasne dżety, które zajmują supermasywne czarne dziury i prawdopodobnie ich dokładne położenie. Obejmuje 4,8 miliona galaktyk kandydujących, około 813 000 systemów wielogwiazdowych, 2,3 miliona gorących gwiazd i wiele więcej.

Timo Prosti, naukowiec Project Gaia w ESA, powiedział w oświadczeniu.

Mapa z jasnymi plamami przedstawiającymi galaktyki i kosmiczne chmury.

Duży i Mały Obłok Magellana pojawiają się jako jasne plamy w prawym dolnym rogu obrazu. Galaktyka karłowata łukowego pojawia się jako słaby pół-pionowy pasek w centrum galaktyki.

ESA/Gaia/DPAC/CU6, D. Katz, N. Leclerc, P. Sartoretti oraz zespół CU6.

Kilka międzygwiezdnych niespodzianek

Według zespołu jednymi z najbardziej zaskakujących odkryć w publikacji danych Gaia 3 są dziwne zjawiska zwane „trzęsieniami gwiazd”.

Gwiezdne trzęsienia ziemi są mniej więcej tym, czym brzmią – małymi ruchami na powierzchni gwiazdy, które mogą zmienić jej kształt lub formę. Niektóre z tych trzęsień ziemi w ESA można porównać do wibracji, które kojarzymy z „tsunami na dużą skalę” na Ziemi.

„Trzęsienia gwiazd nauczyły nas wiele o gwiazdach, szczególnie o ich wewnętrznym działaniu. Gaia otwiera kopalnię złota dla nauki o ogromnych gwiazdach” – powiedziała w oświadczeniu Connie Aerts z KU Leuven w Belgii i członek Gaia Collaboration.

Sejsmologia dla gwiazd jest tym, co oznacza dla Ziemi sejsmologia, badanie trzęsień ziemi i innych propagacji fal. Podsumowanie gwiezdnej części nowych danych Gaia dotyczących trzęsień ziemi można zobaczyć poniżej.

Kolejnym zaskakującym odkryciem było to, że Teleskop binarny Gaia – który wykorzystuje ogromną kamerę o wielkości 1 miliarda pikseli – może ujawnić skład chemiczny badanych gwiazd. To wielka sprawa, która może zrewolucjonizować dziedzinę astronomii.

Krótko mówiąc, zrozumienie szczegółów dokładnych związków chemicznych ciał astralnych może pomóc nam rozszyfrować, kiedy się urodziły, gdzie się urodziły i jaką ścieżkę podążały po urodzeniu. Może ujawnić oś czasu wszechświata.

Korzystając z nowych danych Gaia, zespół odkrył, że niektóre gwiazdy mają cięższe pierwiastki niż inne. Cięższe pierwiastki to często metale i różnią się od lżejszych, ponieważ mają inną strukturę rdzenia.

Fotografowanie gwiazd w Drodze Mlecznej, najbardziej bogatej w minerały galaktyce.

Ten widok pełnego nieba pokazuje próbkę gwiazd Drogi Mlecznej w publikacji danych Gaia 3. Kolor wskazuje na mineralizację gwiazd. Czerwone gwiazdy są bogatsze w minerały.

ESA / Gaia

Ale kluczową kwestią jest to, że lżejsze pierwiastki, z tego, co do tej pory wiedzą eksperci, są uważane za jedyne gatunki obecne podczas Wielkiego Wybuchu. Zasadniczo oznacza to, że opublikowanie danych Gaia 3 dostarcza bezpośrednich dowodów na istnienie bardzo zróżnicowanej grupy gwiazd w naszej galaktyce zarówno pod względem czasu, jak i miejsca pochodzenia.

„Ta różnorodność jest bardzo ważna, ponieważ opowiada historię formowania się naszej galaktyki” – powiedziała w oświadczeniu Alejandra Recio Blanco z Observatoire de la Côte d’Azur we Francji i członek Gaia. „Ujawnia procesy migracji w naszej galaktyce i akumulacji z galaktyk zewnętrznych”.

Mapa nieba pokazująca prędkość gwiazd Drogi Mlecznej.

Ta mapa nieba pokazuje pole prędkości Drogi Mlecznej około 26 milionów gwiazd. Niebieski pokazuje części nieba, w których średni ruch gwiazd jest w naszym kierunku, a czerwony pokazuje, gdzie średni ruch oddala się od nas.

ESA/Gaia/DPAC/CU6, O. Snaith, D. Katz, P. Sartoretti, N. Leclerc oraz zespół CU6.

Idąc o krok dalej, pokazanie wysiłków Gai przypomina nam o naszym miejscu we wszechświecie. Mapowanie obszaru znajdującego się daleko poza bezpośrednim sąsiedztwem Ziemi nieuchronnie narzuca obecność człowieka w perspektywie.

Słowami Ricio Blanco: „To wyraźnie pokazuje, że nasze Słońce i wszyscy należymy do ciągle zmieniającego się systemu, powstało dzięki połączeniu gwiazd i gazów o różnym pochodzeniu”.

Inne fascynujące obserwacje z Gaią obejmują ponad 800 podwójnych układów gwiazd, które odnoszą się do dwóch gwiazd krążących wokół siebie, w przeciwieństwie do unikalnego Słońca naszego Układu Słonecznego, oraz nowy przegląd asteroid 156 000 ciał skalistych.

Wielokolorowe przedstawienie asteroid w Drodze Mlecznej.

To zdjęcie pokazuje orbity ponad 150 000 asteroid – od wewnętrznych części Układu Słonecznego po asteroidy trojańskie w odległości Jowisza. Żółty okrąg pośrodku reprezentuje słońce. Niebieski reprezentuje wnętrze Układu Słonecznego, gdzie w pobliżu Ziemi znajdują się asteroidy, przechodzące przez Marsa i planety ziemskie. Główny pas między Marsem a Jowiszem jest zielony. Czerwone trojany Jupiter.

P. Tanga (Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża)

„Nie możemy się doczekać, aż społeczność astronomiczna zagłębi się w nasze nowe dane, aby odkryć więcej o naszej galaktyce i jej otoczeniu, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy” – powiedział Prostie.

Jeśli chodzi o kolejne kroki Gai, zespół zamierza kontynuować wysiłki w tym, co ostatecznie stanie się szczytem wiedzy dla naszej macierzystej galaktyki, Drogi Mlecznej.

Przedstawienie naszej lokalizacji na Drodze Mlecznej.

To zdjęcie pokazuje artystyczne wrażenie Drogi Mlecznej, powyżej której nakładka pokazuje położenie i gęstość młodej próbki gwiazdy z publikacji danych Gaia 3 (w kolorze żółto-zielonym). Znak „Tu jesteś” odnosi się do słońca.

ESA / Kevin Jardine, Stefan Payne-Wardenaar

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.