Budżet Sił Kosmicznych USA obejmuje 60 milionów dolarów na „taktycznie reagującą przestrzeń”.

Budżet Sił Kosmicznych USA obejmuje 60 milionów dolarów na „taktycznie reagującą przestrzeń”.

WASHINGTON — W dokumentach budżetowych przedłożonych Kongresowi w zeszłym tygodniu Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych ubiegają się o 60 milionów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat na program znany jako Tactically Responsive Space.

Jest to pierwszy budżet Departamentu Obrony, który wystąpił o fundusze na taktyczną przestrzeń reagowania. Do tej pory program był finansowany przez kongresowe dodatki, a komitety obrony od lat zwracały się do Departamentu Obrony o utworzenie specjalnej linii budżetowej. Małe firmy wystrzeliwujące satelity aktywnie lobbowały za finansowaniem responsywnej przestrzeni, która trafiałaby do małych dostawców wystrzeliwania, którzy nie potrzebują tradycyjnych urządzeń do wynoszenia na orbitę.

Tactically Responsive Space to inicjatywa mająca na celu zademonstrowanie możliwości komercyjnych rakiet nośnych do rozmieszczania małych satelitów w krótkim czasie. Ten rodzaj usługi może być wykorzystany podczas konfliktu do wymiany uszkodzonego satelity lub wzmocnienia istniejących wież. Urzędnicy wojskowi powiedzieli, że dostęp do rakiety szybkiego reagowania dałby Stanom Zjednoczonym dodatkową elastyczność w przypadku, gdyby przeciwnicy próbowali zestrzelić Departament Obrony lub komercyjne satelity świadczące usługi dla wojska.

Propozycja budżetu Sił Kosmicznych obejmuje 30 milionów dolarów na taktyczną przestrzeń reagowania w roku podatkowym 2024 i 30 milionów dolarów w roku podatkowym 2025.

Rzecznictwo Kongresu

W ciągu ostatnich trzech lat Kongres przeznaczył 115 milionów dolarów na budżet obronny na taktyczne demonstracje w przestrzeni kosmicznej. Zwolennicy Kongresu argumentowali, że program jest konieczny, ponieważ wydarzenia na świecie pokazały strategiczną wartość satelitów, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi celami.

Demonstracja Responsive Space miała miejsce w 2021 roku, kiedy przyleciały Siły Kosmiczne Transponder taktyczny Launch-2 (TacRL-2) Misja na rakiecie Northrop Grumman Pegasus XL z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.

Nadchodząca misja Tactical Responsive Launcher 3, znana jako Victus Nox, ma rozpocząć się już w maju. Kontrakt na tę demonstrację został przyznany we wrześniu dostawcy usług startowych Firefly Aerospace i producentowi satelitów Millennium Space. Mają około ośmiu miesięcy na przygotowania, a potem będą w stanie gotowości. Space Force powiadomi Firefly z 24-godzinnym wyprzedzeniem, aby przygotować się do startu.

Celem Victus Nox – po łacinie „podbić noc” – jest pokazanie szybkich startów i pomoc planistom w odkryciu operacji wyprzedzających, które doprowadziły do ​​startu.

Zgodnie z dokumentami budżetowymi, program będzie nadal „dojrzewał, wyrażał i kładł nacisk na kompleksowe, taktyczne, responsywne rozwiązania kosmiczne w oparciu o wyciągnięte wnioski i zidentyfikowane problemy z ofertą Victus Nox”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *