Bycie Starlinerem powraca na Ziemię

Bycie Starlinerem powraca na Ziemię
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Kapsuła kosmiczna Boeinga Starliner wylądowała w środę na pustyni w Nowym Meksyku, kończąc sześciodniową misję, na której w końcu znalazła się Przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną Może to prowadzić do lotów z astronautami.

Kapsuła, która nie miała załogi na pokładzie, wylądowała zgodnie z planem o 18:49 czasu wschodniego na White Sands Missile Range w Nowym Meksyku pod potrójnym baldachimem. Poduszki powietrzne lądowania są amortyzowane.

Lądowanie było ostatnim decydującym krokiem Test Boeinga i NASAco wymagało od linii lotniczych udowodnienia, że ​​może bezpiecznie przetransportować statek do stacji iz powrotem niezależnie, zanim pozwoli astronautom latać.

NASA i Boeing powiedzieli, że lot powrotny przebiegł gładko, od wycofania się ze stacji kosmicznej, następnie uruchomienia silników do opuszczenia orbity i wejścia w atmosferę. Gdy schodzi z powrotem w kierunku Ziemi, jego osłona termiczna wytrzymuje temperatury do 3000 stopni Fahrenheita.

„Po prostu piękne lądowanie w White Sands tego wieczoru”, powiedziała rzeczniczka Boeinga Lauren Seabrook w transmisji na żywo z lądowania.

Dodała, że ​​statek kosmiczny wylądował około trzech dziesiątych mili na południowy wschód od miejsca lądowania, „co jest w zasadzie strzałem w dziesiątkę” – powiedziała.

Nie jest jednak jasne, kiedy nastąpi pierwszy lot załogowy.

W drodze do stacji dwa główne silniki zostały odcięte po tym, jak czujniki zarejestrowały problemy. Kopie zapasowe rozpoczęły się bez zwłoki, umieszczając statek kosmiczny na torze dla stacji, ale gdy zbliżał się do stacji, dwa inne mniejsze silniki przyzwyczaiły się do Umieść statek kosmiczny do dokowaniaBoeing powiedział, że miał też problemy. Ponadto zawiódł również system kontroli termicznej statku kosmicznego, który służy do utrzymywania odpowiedniej temperatury statku kosmicznego.

Pomimo tych wyzwań NASA i Boeing okrzyknęli misję „historyczną” pierwszą, która da agencji kosmicznej alternatywę dla SpaceX do transportu ładunków i astronautów na stację. Pomimo problemów, Mark Naby, wiceprezes Boeinga, który nadzoruje program Starliner, powiedział, że „statek kosmiczny jest w idealnym stanie” i że „działał tak, jak powinien”.

Steve Stitch, który kieruje programem Commercial Crew NASA, powiedział w zeszłym tygodniu, że problemy zostały przezwyciężone bez większych problemów, ale należy wziąć pod uwagę „niepowodzenia”.

„Mamy dużo zwolnień, więc tak naprawdę nie wpłynęło to wcale na procesy umawiania się na spotkanie ani na resztę lotu” – powiedział po dokowaniu. „Wiem, że po podróży pojedziemy tam studiować awarie i zobaczymy, co się stanie”.

Badanie to jest utrudnione przez fakt, że inżynierowie na ziemi nie będą w stanie zbadać dwóch głównych silników, które zostały przerwane, ponieważ znajdują się w module serwisowym statku kosmicznego, który został porzucony podczas ponownego wejścia na pokład.

Jednak NASA i Boeing świętowali lot jako sukces. Podczas konferencji prasowej po locie w środę wieczorem Stich powiedział: „Lot testowy był bardzo udany. Osiągnęliśmy wszystkie cele misji”. „Systemy działały naprawdę dobrze w samochodzie i wiesz, kiedy przeanalizujemy wszystkie dane, będziemy gotowi, aby załoga w samochodzie” – dodał.

Chociaż po drodze było wiele problemów, powiedział, że nie ma „przystanków”. Pomimo problemów ze sterami strumieniowymi, powiedział: „Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy po tym iść naprzód w kierunku załogowego lotu testowego”.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tej misji” – dodał Naby.

Boeing i NASA powiedzieli, że chcieliby móc latać misja z astronautami Do końca roku, ale najpierw będą musieli upewnić się, że rozumieją wszystkie problemy, które się pojawiły, a także przestudiować dane, które mają z kapsuły teraz, gdy jest z powrotem na Ziemi.

Program został już opóźniony od lat po serii wcześniejszych problemów. Boeing po raz pierwszy wykonał lot testowy bez załogi w grudniu 2019 r. Musiał jednak skrócić test po poważnym problemie z oprogramowaniem i awaria komunikacji, która spowodowała, że ​​statek kosmiczny spalił zbyt dużo paliwa i nie wszedł na orbitę stacji kosmicznej. Minęło 20 miesięcy, zanim firma spróbowała ponownie, ale ten lot nie wystartował nawet w sierpniu ubiegłego roku, gdy inżynierowie odkryli 13 zaworów w module serwisowym utknął w trybie zablokowanym.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *