Były hawajski dyrektor próbuje szpiegować dla chińskiego rządu | Międzynarodowy

Sprawa szpiegowska przeciwko chińskiemu agentowi, który był byłym agentem polskich tajnych służb i dyrektorem sprzedaży Hawajów w Polsce, toczy się dziś w wielkim niecierpliwym oczekiwaniu za zamkniętymi drzwiami w Warszawie. Oskarżeni Weijing Wang i Pyotr Turbajlo z Polski zostali aresztowani w styczniu 2019 r. pod zarzutem pracy dla rządu chińskiego i skazani na trzy lata więzienia.

Według prokuratora Wang starał się wpłynąć na rząd, wykorzystując swoją pozycję menedżera i rozszerzył technologię chińskiej firmy, aby „umożliwić kontrolę infrastruktury technologicznej”, podczas gdy Turbazzlo „dostarczał informacji jako funkcja” polskiej administracji.

Więcej informacji

Rozprawa została wznowiona po tym, jak trzej sędziowie rozpatrujący sprawę postanowili poprzedniego dnia, że ​​rozprawa powinna odbywać się za zamkniętymi drzwiami. Oczekuje się, że proces – który będzie długi w szczegółach technicznych, oprócz jego międzynarodowych implikacji – potrwał kilka miesięcy.

Hawaje zostały oskarżone przez kilka rządów, w tym agencje nadzoru i wywiadu, o swoje urządzenia, które rzekomo wysyłają informacje do rządu chińskiego. Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Wielka Brytania i Szwecja zakazały używania hawajskiego sprzętu w systemach komputerowych swoich służb rządowych. UE również wyraziła swoją niechęć, ale nie zakazała jej używania.

Durbazlo, który pracował dla Polskiej Narodowej Służby Wywiadowczej, będąc w areszcie policyjnym od czasu aresztowania Chińczyka rok temu, został zwolniony za kaucją sześć miesięcy po aresztowaniu.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy, a prawnik Durbazlova, Bartlomij Jankowski, powiedział dziennikarzom, że złoży skargę na polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Mówiąc po polsku na początku procesu, Wang został poproszony o zwrócenie się do Stanisława, który studiował w Polsce i służył jako ambasador Chin w Gdańsku w Polsce, zanim objął stanowisko szefa sprzedaży na Hawajach.

Firma wycofała się z zakupu, gdy był w areszcie, ale zapewniła pomoc finansową na opłacenie jego ochrony prawnej i stwierdziła w oświadczeniu, że działania Wanga były zawsze zgodne z najwyższymi standardami przejrzystości i poszanowania prawa.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *