Były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński został zwolniony po ułaskawieniu przez prezydenta

Były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński został zwolniony po ułaskawieniu przez prezydenta

Madryt, styczeń 24 (Prasa europejska) –

Były minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński i jego były „numer dwa” Maciej Wasik zostali zwolnieni we wtorek wieczorem po ułaskawieniu przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, skazanego na dwa lata więzienia za nadużycie władzy.

Obaj opuścili areszt wkrótce po godzinie 21:00 i zostali powitani przez zwolenników swojej partii, Prawa i Sprawiedliwości. „Ta walka trwa, może to być długa i trudna droga, ale na pewno zwyciężymy” – oznajmił Kaminsky odchodząc, dziękując im za przybycie.

Czytał także słowa podziękowania skierowane do osób zgromadzonych przed aresztem śledczym za dodanie mu „siły, energii i nadziei na przyszłość” – podała PAP.

Ich odejście następuje kilka godzin po ułaskawieniu przez Dudę obu, którzy zostali aresztowani na początku stycznia po wizycie w Pałacu Prezydenckim w związku z wyrokami. Prezydent już wcześniej bronił tego posunięcia jako słusznego, uznając za „nielegalne” wycofanie ustawy o ochronie parlamentarnej dwóm politykom, którzy zostali wybrani na wiceministrów, a obecnie utracili mandat ze względu na decyzję sądu. .

Posunięcie europejskiego przywódcy następuje po tygodniach napięć i pogłębia różnice z premierem Donaldem Tuskiem, którego zidentyfikował już jako współwinnego przestępstwa utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości.

Zarówno Kamiński, jak i Wasik zostali już ułaskawieni przez Dudę w 2015 roku w podobnej sprawie, co kwestionuje część ekspertów i ekspertów prawnych. Jednak w czerwcu 2023 r. Sąd Najwyższy Polski orzekł na korzyść wznowienia sprawy, po czym obaj zostali uznani za winnych korupcji. Kamiński był założycielem i pierwszym dyrektorem krajowego urzędu antykorupcyjnego i to właśnie ta agencja w 2007 roku wszczęła wobec niego śledztwo w sprawie korupcji w Ministerstwie Rolnictwa.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *