Były minister spraw wewnętrznych Polski, który schronił się w pałacu prezydenckim, został aresztowany

Były minister spraw wewnętrznych Polski, który schronił się w pałacu prezydenckim, został aresztowany

Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta Dudę za nadużycie władzy, ale ułaskawienie zostało cofnięte

Polska pogrążyła się wówczas w kryzysie instytucjonalnym Dwóch przedstawicieli partii ultrakonserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jeden z nich Były minister spraw wewnętrznych Mariusz KamińskiBędą rzucać wyzwanie Nakaz aresztowania Schronił się w oficjalnej rezydencji prezydenta kraju Andreja Dudy. Reuters podał, że policja potwierdziła aresztowanie obu osób.

Polska policja otrzymała we wtorek nakazy aresztowania pary po tym, jak warszawski sąd odrzucił ich wnioski. Postępowanie sądowe przeciwko nim zostało zawieszone W ten sposób możesz zachować swoje iJednostka parlamentarna i zachować swoje miejsca.

Kamiński, Za przestępstwo nadużycia władzy W czasie sprawowania funkcji szefa Polskiej Agencji Antykorupcyjnej m.in Ułaskawiony przez Prezydenta Dudę Podobnie jak PiS- W 2015 rdopiero po dojściu tej partii do władzy. Jednak w zeszłym roku Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok powinien zostać ponownie rozpatrzony Znów skazany Nie kwalifikuje się również do sprawowania funkcji politycznych przez pięć lat.

Kamiński odmówił zastosowania się do tej decyzji i ogłosił swój zamiar Przede wszystkim uczestniczyć w sesjach parlamentu i „wykonywać z więzienia, jeśli to konieczne”, nawet prawo do udziału w głosowaniu. Doprowadziło to do dezaktywacji przez Marszałka Parlamentu jego legitymacji zastępczej, uniemożliwiającej mu dostęp do budynku Zgromadzenia.

Po tym, jak policja potwierdziła, że ​​wydano nakaz aresztowania byłego ministra, powiedział, że agenci weszli do jego domu i „nękali jego rodzinę”.

Tymczasem udał się do Pałacu Prezydenckiego z innym zastępcą, byłym wiceministrem spraw wewnętrznych Maciejem Wsikiem, znajdującym się w tej samej sytuacji, skąd opublikował na portalach społecznościowych kilka zdjęć z Dudą i komunikatem: „Nie ukrywam się, jestem tu, z prezydentem”.

Tusk zaapelował do prezydenta

Ze swej strony premier jest centrowy Donalda TuskaApelacja Prezydent Więc Kamiński zostanie wydany „Sytuacja okazała się niezwykła” – zapytał policję, „ze względu na jego zmartwioną postawę”. „Nie podważajcie sprawiedliwości”Stwierdza, że ​​„przestępstwo udzielania schronienia przestępcy zagrożone jest karą pięciu lat pozbawienia wolności”.

„Panie Prezydencie, apeluję do Pana: dla dobra państwa polskiego należy przerwać ten scenariusz, który prowadzi nas do bardzo niebezpiecznej sytuacji” – powiedział Tusk reporterom w Warszawie.

Premier przestrzegł Dudę i „innych przywódców” partii w poprzednim rządzie, „będą w pełni odpowiedzialni za: podważa konstytucję, Prawa wandalizmu, Ignoruj ​​nakazy sądu I Nadużycie władzy”, i powiedział, że „osobiście” zajmie się rozwiązaniem sytuacji.

Z drugiej strony, Sesje parlamentarne zostały Zawieszony Decyzją Marszałka Sejmu do przyszłego tygodnia Uniknąć nieporozumień”. Prowadziłoby to jego zdaniem do publicznego aresztowania byłego ministra spraw wewnętrznych na terenie Kongresu.

Według kryterium

Schemat zaufania

Ucz się więcej

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *