Były prezydent UE Donald Tusk wybrany liderem opozycji w Polsce

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Dusk przemawia na konferencji PO w Warszawie 3 lipca 2021 r. afp_tickers

Ta zawartość została wydana 20 lipca 2021 – 10:50

(AFP)

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyjął w sobotę przywództwo polskiej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej (PO), sygnalizując powrót do polityki w swoim kraju, aby zmierzyć się z prawicowym populizmem w rządzie.

64-letni polityk był współzałożycielem PO dwadzieścia lat temu i pełnił funkcję premiera swojego kraju w latach 2007-2014.

„W 100% wróciłem” – powiedział Dusk na posiedzeniu komitetu narodowego partii w Warszawie, gdzie stanął i przywitał się.

W swoim przemówieniu Tusk mówił o „złu” za odwoływanie się do rządzącej nacjonalistycznej Konserwatywnej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) i oskarżył Polskę o postawienie Polski w „niebezpiecznej sytuacji” przed swoimi sojusznikami.

„Kiedy widzisz zło, walcz z nim” – powiedział.

Po rezygnacji dotychczasowego lidera partii Borysa Budki, stanowisko to przyjął rzecznik sił Donald Tuscalo – powiedział po posiedzeniu komitetu narodowego John Grafik, rzecznik sił.

Tusk został wybrany na wiceprezesa do planowanych wyborów jeszcze w tym roku.

Tusk jest obecnie liderem Europejskiej Partii Ludowej (EPL) i często pełni funkcję komentatora polskiej polityki.

Dusk, który kochał piłkę nożną iw młodości był niemal „kibicem”, dorastał, jak sam mówi, w portowym mieście Gdańsk (północ), gdzie powstał ruch solidarnościowy przeciwko rządom komunistycznym.

Kiedy był przewodniczącym Rady Europejskiej, w latach 2014-2019 zarządzał kryzysami, takimi jak imigracja i sytuacja gospodarcza w Grecji czy trudne negocjacje w sprawie Brexitu.

– Trzecia w sondażach –

Niepewność pojawiła się w zeszłym roku, gdy prezydent Warszawy Rafael Traskowski, finalista wyborów prezydenckich, ogłosił gotowość przyjęcia przywództwa partii.

Według mediów Trasaskowski wycofał się i nie sprzeciwił się Zmierzchowi.

Po rządzącej Konserwatywno-Nacjonalistycznej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PIS) i centralnej opozycji Polska 2050, PO zajmuje trzecie miejsce w sondażu wyborczym.

Paes stracił niewielką większość w parlamencie, a stosunki z UE pogarszają się z powodu różnych kwestii, takich jak kontrowersyjne reformy sądownictwa.

Wybory w Polsce zaplanowano na 2023 r., ale komentatorzy szacują, że partia rządząca może je popchnąć, aby uniknąć wotum nieufności w parlamencie.

Pais organizuje w sobotę konferencję, która potwierdzi przywództwo Jarosława Kaczyńskiego.

Oczekuje się, że partia zatwierdzi powołanie 53-letniego premiera Matosa Moravekiego na wiceprezydenta, który mógłby być następcą 72-letniego Kaczyńskiego.

W sondażu w tym tygodniu rządząca koalicja prawicowa zdominowana przez PIS prowadzi z poparciem 34%, podczas gdy Polska prowadzi w 2050 z 17,1% i PO 16,9%.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *