Cały Teleskop Jamesa Webba rozmieszczony w kosmosie | wiadomości kosmiczne

Cały Teleskop Jamesa Webba rozmieszczony w kosmosie |  wiadomości kosmiczne

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zakończył swoją dwutygodniową fazę rozmieszczania, odsłaniając swoją masywną, pozłacaną lustrzaną płytę w kształcie kwiatu, przygotowując się do badania każdego etapu kosmicznej historii.

Zespoły inżynierów z Space Telescope Science Institute w Baltimore w stanie Maryland wiwatowały, gdy NASA ogłosiła na Twitterze, że ostatnia część 6,5-metrowego zwierciadła (21 stóp) została wdrożona.

„Jestem emocjonalnie z tego powodu – co za niesamowity kamień milowy” – powiedział Thomas Zurbuchen, główny inżynier NASA podczas sobotniej transmisji wideo na żywo, podczas gdy obserwatorzy gwiazd na całym świecie świętowali.

„Widzimy teraz ten piękny wzór na niebie”.

Potężniejszy niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, warty 10 miliardów dolarów Webb przeskanuje wszechświat w poszukiwaniu światła płynącego z pierwszych gwiazd i galaktyk, które powstały 13,7 miliarda lat temu. Aby to osiągnąć, NASA musiała wyposażyć Webba w największe i najbardziej czułe lustro, jakie kiedykolwiek wystrzelono – jego „złote oko”, jak nazywają je naukowcy.

Ponieważ teleskop był zbyt duży, aby zmieścić się w stożku nosa rakiety w konfiguracji operacyjnej, przesunięto go w pozycji złożonej do góry.

Operacja Unfurling była złożonym i wymagającym zadaniem – według NASA najbardziej zniechęcającym projektem w historii.

James Webb, Kierownik Projektu Kosmicznego Teleskopu, Bill Ochs, po lewej, i dyrektor ds. zamówień John Dorning, po prawej, świętują [Bill Ingalls/NASA via AFP]

Na tym zdjęciu opublikowanym przez NASA, kierownik projektu Jamesa Webba Kosmicznego Teleskopu Bill Ochs (po lewej) i dyrektor zamawiający John Dorning (po prawej), świętują, [Bill Ingalls/NASA via AFP]

Webb wystrzelił pocisk Ariane 5 z Gujany Francuskiej 25 grudnia i jest w drodze na orbitę 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Chociaż Webb dotrze do miejsca docelowego, znanego jako Lagrange Point II, ma jeszcze około pięciu i pół miesiąca na przygotowania.

Kolejne kroki obejmują ustawienie optyki teleskopu i kalibrację jego instrumentów naukowych.

krańce wszechświata

Kontrolerzy lotu w Baltimore zaczęli w piątek otwierać lusterko główne, otwierając lewą stronę jak stół ze składanymi skrzydłami.

To lustro jest wykonane z berylu, lekkiego, mocnego i odpornego na zimno metalu. Każda z 18 części pokryta jest niezwykle cienką warstwą złota, silnie odbijającą światło podczerwone. Sześciokąty wielkości stolika do kawy będą musiały zostać dostosowane w nadchodzących dniach i tygodniach, aby mogły skupić się na gwiazdach, galaktykach i obcych światach, które mogą nosić atmosferyczne oznaki życia.

Osłona przeciwsłoneczna zostanie na stałe umieszczona pomiędzy teleskopem a słońcem, Ziemią i Księżycem, stroną zwróconą w stronę słońca, zbudowaną tak, aby wytrzymała 110°C (230°F).

Światło widzialne i ultrafioletowe emitowane przez pierwsze świecące obiekty zostało rozciągnięte w wyniku rozszerzania się wszechświata, a dziś dociera w postaci promieniowania podczerwonego, które Webb potrafił wykryć z niespotykaną dotąd jasnością. Zastosowana w nim technologia podczerwieni da astronomom nowe spojrzenie na wczesny wszechświat.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, obserwacje naukowe rozpoczną się tego lata. Astronomowie mają nadzieję cofnąć się o 100 milionów lat od powstania Wielkiego Wybuchu, bliżej niż osiągnął Hubble.

Jego misja obejmuje również badanie odległych planet w celu określenia ich pochodzenia, ewolucji i możliwości zamieszkania.

Blog NASA Telescope powiedział, że sobotnia akcja była „ostatnim poważnym wdrożeniem obserwatorium”.

„Jego ukończenie utoruje drogę do pozostałych pięciu i pół miesiąca działania, na które składa się stabilizacja w stabilnej temperaturze roboczej, wyrównywanie luster i kalibracja instrumentów naukowych”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.