Carlsen przeciwko Nybo i Firouzji w poszukiwaniu Potrójnej Korony

Piętnaście dni po zdobyciu tytułu World Chess Classic w Dubaju po miażdżącym zwycięstwie nad swoim rosyjskim przeciwnikiem, Ianem Nepomnyashchi z Norwegii. W niedzielę w Warszawie Magnus Carlsen zacznie bronić dwóch pozostałych koron, gier sprinterskich i (błyskawicy) pioruna.

Przez sześć dni do sylwestra, Stadion Narodowy w stolicy Polski będzie sceną podwójnego turnieju, w którym Carlsen zmierzy się z gośćmi Wielkich Mistrzów. Świetnie w tym celuje Amerykanin Hikaru Nakamura, świetny specjalista od szybkiej gry, w Nibo, który ostatecznie zdecydował się na udział, oraz drugi wicemistrz światowego rankingu, 18-letni Irańczyk. Alireza Firouzja jest jedynym zawodnikiem, który motywuje Norwega do wyeksponowania swojego tytułu po raz piąty Klasyczne szachy w 2023 roku, zgodnie z publicznym przyznaniem Norwegów.

Carlsen posiadał już wszystkie trzy tytuły mistrza świata jednocześnie w 2014 i 2019 roku. Teraz szykuje się do założenia nowej potrójnej korony, choć w tym celu będzie musiał pokonać m.in. lekkomyślną Firouzję, obecną wicemistrzynię świata w szybkim i ostrym Blitz, która w tym roku wspięła się na drugie miejsce w klasyfikacji i został najmłodszym graczem w historii, który przekroczył barierę 2800 Point Elo.

Na ostatnim mundialu w ten niesamowity sposób Firouzja praktycznie pokonała Carlsen W meczu, z którym się zmierzyli, Norweg zdołał jednak grać na pełnych obrotach i niespodziewanie pokonał swojego 17-letniego przeciwnika.

W pierwszej dziesiątce światowych rankingów FIDE brakuje tylko dwóch z nominacji: chiński Ding Liren (nr 3) i amerykański Wesley So (4). W kategorii kobiet swoje tytuły obronią Indyjka Hampi Konero i Ukrainka Katerina Lagno.

Wśród faworytów są też Amerykanin Fabiano Caruana, który przybył z klasą, oraz miejscowy idol Jan Krzysztof Duda, który właśnie wygrał europejski Blitzkrieg, a na Mistrzostwach Świata 2018 Magnus Carlsen ustanowił koronę z 11 zwycięstwami. Ostatnie 13 gier.

Dwa tytuły i 1 milion dolarów nagrody (60 000 za Open Championship i 40 000 za zwycięstwo kobiet) są transmitowane w tych dwóch turniejach rozgrywanych jeden po drugim. (Three Days Downhill, Two Days Blitz), który zostanie rozegrany osobiście w Warszawie po tym, jak wstępne plany jego realizacji w Nur-Sultan w Kazachstanie zostały odwołane z powodu ograniczeń nałożonych przez pandemię.

Szybki turniej rozgrywany jest w tempie 15 minut na stronę, z przyrostem 10 sekund na mecz., rozjaśnienie do 3 minut, dodanie 2 sekund na każdy ruch.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.