CDC może zalecić niektórym osobom zaszczepienie się wiosną nową szczepionką przypominającą przeciwko koronawirusowi

CDC może zalecić niektórym osobom zaszczepienie się wiosną nową szczepionką przypominającą przeciwko koronawirusowi

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zastanawiają się, czy tej wiosny zalecić kolejny zastrzyk przypominający Covid, szczególnie osobom najbardziej narażonym na poważne powikłania choroby.

Wiosenna szczepionka przypominająca będzie tą samą szczepionką zatwierdzoną jesienią ubiegłego roku, której formuła była ukierunkowana na podwariant XBB.1.5. Szczepionka jest również bardzo Skuteczny przeciwko wariantowi JN.1który jest obecnie przyczyną prawie wszystkich infekcji Covid w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż większość Amerykanów raczej nie zdecyduje się na kolejną szczepionkę – zaledwie 21,9% dorosłych otrzymało najnowszą wersję szczepionki – eksperci twierdzą, że kluczowe znaczenie ma udostępnienie jej wcześniej niż później.

„Myślę, że czekanie do jesieni jest błędem” – powiedział Michael Osterholm, ekspert ds. chorób zakaźnych i dyrektor Centrum Badań i Polityki Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Minnesocie. „Mamy wyraźne dowody na to, że szczepionka lub wcześniejsza infekcja mogą zapewnić względną ochronę przez cztery do sześciu miesięcy przed poważną chorobą, hospitalizacją i śmiercią, ale później ta liczba dramatycznie się zmniejsza”.

Na początku tygodnia CDC oświadczyło, że nie ma natychmiastowych planów wycofywania wytycznych dotyczących izolacji osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid.

Oczekuje się, że doradcy Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) będą głosować nad tym, czy zalecić wiosenną dawkę przypominającą Covid-19 po południu. Spotkanie zaplanowano na luty. 28Według źródła bliskiego Komitetowi Doradczemu ds. Praktyk Szczepień. Oczekuje się, że komisja skupi swoją dyskusję na osobach najbardziej narażonych na Covid-19, w tym na osobach w wieku 65 lat i starszych oraz na osobach z osłabionym układem odpornościowym, np. biorcach przeszczepów narządów.

„Dyskusja będzie skierowana do osób, które są najbardziej otwarte na zalecenia dotyczące zdrowia publicznego” – powiedział dr William Schaffner, ekspert ds. chorób zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center w Nashville w stanie Tennessee. „Komisja w sposób rygorystyczny, odkąd zadano pytanie, rozważy podanie drugiej dawki osobom z grupy wysokiego ryzyka lub osobom, które chcą ją otrzymać”.

Nawet niektóre bezbronne grupy społeczne, które zazwyczaj ściśle przestrzegają zaleceń lekarzy dotyczących zaszczepienia się, doświadczają zmęczenia szczepionkami, powiedział dr William Werbel, zastępca dyrektora ds. epidemiologii i nauk ilościowych w Johns Hopkins Center for Transplant Research w Baltimore.

„Niektórzy ludzie otrzymali siedem lub osiem szczepionek” – powiedział Werble. „Biorcy przeszczepów będą bardziej otwarci i chętniej zastosują się do zaleceń, zwłaszcza jeśli zaleci je ośrodek transplantacyjny, ale pułap w pewnym sensie się obniżył z powodu zmęczenia społecznego i rozczarowania społeczeństwem Covid-19”.

Dodał, że zaleciłby swoim pacjentom przyjmowanie wiosennej dawki przypominającej, gdyby CDC wyraziło na to zgodę.

Eksperci na ogół zalecają odczekanie co najmniej dwóch miesięcy po zaszczepieniu lub zakażeniu wirusem COVID przed przyjęciem kolejnej dawki, nawet w przypadku pacjentów wysokiego ryzyka.

Wskaźniki szczepień Według CDC jest on wyższy w przypadku osób w wieku 65 lat i starszych i wynosi 42%. Badania pokazują, że osoby, które otrzymały ostatnią dawkę przypominającą, były 54% mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się Covid-19 Tej zimy. Ten poziom ochrony przed szczepem występujący obecnie w prawie wszystkich przypadkach Covid: JN.1.

CDC nie ma obowiązku stosowania się do rad swoich komitetów doradczych, ale zwykle to robi.

Według danych od tego miesiąca liczba wizyt na izbach przyjęć, hospitalizacji i zgonów z powodu Covida spadła Najnowsze dane CDC.

„Mamy szczęście, że szczepionki są bezpieczne i z pewnością są bezpieczniejsze niż zakażenie Covidem” – powiedział Werbel.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *