Celem Łukaszenki było stworzenie nam problemu i to zadziałało

– Szacuje się, że kilka tysięcy kolejnych imigrantów z pogranicza Białorusi poszukuje możliwości wjazdu do Unii Europejskiej – mówi RMF FM FM Wojciech Konoszczuk, zastępca dyrektora Ośrodka Orientalistycznego w Warszawie. Bavi Palinovsky opowiedział mu o przyczynach kryzysu, perspektywach jego zakończenia, metodach stosowanych w białoruskim reżimie i zbliżających się ćwiczeniach Japat.

Pavi Palinovsky: Od dłuższego czasu obserwujemy sytuację na granicy polsko-białoruskiej, ale myślę, że wiele osób zastanawia się: dlaczego to się stało i kiedy się zaczęło?

Wojciech Konoczuk: Kiedy Aleksander Łukaszenko uznał, że granica między Białorusią a Unią Europejską może wywołać kryzys migracyjny (miał rację). Zaczęło się trzy miesiące temu na granicy litewskiej. Nie tak dawno Litwini zaczęli odnotowywać zaskakująco dużą liczbę nielegalnych imigrantów, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu. Na początku sierpnia przyjęli około 4200 osób, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż przed rokiem. Szybko okazało się, że mamy do czynienia ze zorganizowaną imigracją z białoruskiej strony Bliskiego Wschodu.

Jak wygląda ta procedura i jaki jest jej mechanizm?

Białoruskie władze zwiększyły częstotliwość lotów do Mińska z niektórych miast Bliskiego Wschodu. Irak to ważny kraj. Oprócz zwiększenia liczby lotów z Bagdadu, w lipcu uruchomiono loty do kilku irackich miast, takich jak Basra, Arbil i Salimanija.

Oczywiście nie jest to standardowa sytuacja, a takie loty wcześniej nie miały miejsca…

To oczywiście nie jest standardowa sytuacja. Białoruś nie jest krajem wcześniej odwiedzanym przez wielu turystów z Bliskiego Wschodu, więc ta praktyka od początku budziła wątpliwości. Co więcej, pierwsze śledztwo niezależnych dziennikarzy z Białorusi i Litwy na początku lipca wykazało, że za wspólną kontrolą nad praktyką stoi CenterCourt, spółka powiązana z administracją Prezydenta Białorusi. Rozwinął własne sieci migracyjne na Bliskim Wschodzie we współpracy z kilkoma lokalnymi biurami podróży, które sprzedają wycieczki do Mińska z nieoficjalną obietnicą bezpiecznej europejskiej granicy państwowej. Zmieniło się, szybko się przyjęło. Kilka tysięcy osób przybyło na Białoruś z Bliskiego Wschodu, z których część zdołała zinfiltrować Litwę, Łotwę czy Polskę. Szacuje się, że w strefie przygranicznej po stronie białoruskiej przebywa kilka tysięcy migrantów w poszukiwaniu możliwości wjazdu do Unii Europejskiej.

Powiedziałeś, że te wycieczki zostały wyprzedane, więc ktoś powinien udać się na granicę UE i kupić tę możliwość przekroczenia granicy. Ile?

Szacunki są bardzo różne, często wahają się od kilku tysięcy do 15 tysięcy dolarów; Większa część pochodzi z obietnicą dostawy do Niemiec przez Białoruś. Należy również zauważyć, że ci nielegalni imigranci nie chcą pozostać na Litwie, Łotwie czy w Polsce. Twoim celem są Niemcy, a może jeden z krajów skandynawskich. Reklamy z tą obietnicą pojawią się na różnych forach na Bliskim Wschodzie. Należy zauważyć, że w ostatnim czasie polscy strażnicy graniczni zatrzymywali nie tylko nielegalnych imigrantów, ale także przemytników, którzy przekraczali granicę na Białoruś. Są to w większości ludzie mieszkający w jednym z krajów Europy Zachodniej, jednak nie potrzebują obywatelstwa tych krajów. Idą do granicy i czekają na grupę w umówionym miejscu. Niedawno opublikowane przez Die Weld niemieckie dane pokazują, że 300 Irakijczyków w Niemczech niedawno nielegalnie przekroczyło białoruską granicę z Unią Europejską. Dlatego też działania służb granicznych Polski, Łotwy czy Litwy nie są w pełni efektywne.

Kim są Ci ludzie? Wiemy, że muszą zebrać pewną sumę pieniędzy – czy biegają po coś i chcą się wydostać ze strachu o swoje życie? Czy są w niebezpieczeństwie we własnych krajach?

Większość z nich to imigranci zarobkowi szukający lepszego życia w krajach Europy Zachodniej. Najbardziej szczegółowe zostało opublikowane przez stronę litewską. Tam dwie trzecie z 4200 zatrzymanych w zagranicznych ośrodkach na Litwie stanowili Irakijczycy, w większości Kurdowie z irackimi paszportami. Sytuacja gospodarcza i polityczna w Iraku jest dziś stabilna. Nie ma wojny, nikt ich nie gnębi, więc trudno uznać ich za uchodźców. Możemy jednak sceptycznie podchodzić do przyczyn emigracji zatrzymanych przez Litwinów osób z niektórych krajów afrykańskich. Niektórzy z nich mogą zostać uznani za uchodźców. Uchodźcami byli oczywiście Afgańczycy i Syryjczycy, a według danych litewskich granicę z Białorusią przekroczyło odpowiednio 82 i 130 osób.

Jakie są szanse na zakończenie tego kryzysu? Czy istnieje cel, który Łukaszenka w końcu próbował osiągnąć, po czym powiedziałby „skończyłem”?

Ogólnym celem Łukaszenki jest wpędzanie nas w kłopoty.

Udało się.

Udało mu się, zwłaszcza na Litwie, która była głównym celem. Na początku sierpnia Litwini bardzo skutecznie zamknęli granicę, ponieważ zmienili prawo przewidujące litewskie służby, które umożliwiły nielegalną repatriację migrantów przekraczających granicę. W rezultacie Białorusini zaczęli prowadzić ich na Łotwę i Polskę, które miały krótką historię nielegalnego przekraczania granicy. W skali Litwy, małego kraju liczącego mniej niż 3 miliony ludzi, dozwolone jest ponad 4000 osób. Jeśli chodzi o Polskę, mówimy o około 2000 osób zatrzymanych na dwa miesiące. W tym momencie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej trudno nazwać kryzysem migracyjnym na dużą skalę i raczej nie przerodzi się w kryzys na dużą skalę. Dzięki dyplomatycznym wysiłkom Litwy i Unii Europejskiej udało się znacznie ograniczyć loty z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza z Iraku. Przez cały czas 4 loty dziennie latają ze Stambułu do Mińska, a niektórzy pasażerowie to nie tylko Białorusini, ale także imigranci. Pytanie brzmi, czy grozi nam uchodźca z Afganistanu. Myślę, że niewiele. Droga jest bardzo długa i wyboista. Istnieją jednak otwarte kanały z niektórych krajów Azji Środkowej, zwłaszcza z Tadżykistanu, a także loty do rosyjskich miast i Mińska. Oba kraje prawdopodobnie będą miały afgańskich uchodźców przybywających drogą lotniczą, skąd rosyjskie lub białoruskie służby doprowadzą ich do granicy z UE.

Co dzieje się teraz na granicy z ćwiczeniami Japat 2021, które rozpoczną się za kilka dni?

Należy zauważyć, że białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapat, które zakończą się 10 września, są największymi tego typu ćwiczeniami na kontynencie europejskim od blisko czterech dekad. Z jednej strony to demonstracja rosyjskiej potęgi, pokaz potęgi militarnej, który został napisany, by zastraszyć opinię publiczną w Polsce i innych krajach NATO, zwłaszcza że ćwiczenia będą prowadzone na terenach przygranicznych. To nie tylko szkolenie czysto wojskowe, to szkolenie psychologiczne, którego celem jest wzbudzanie niepokoju w społecznościach krajów UE. Chociaż manewry są oficjalnie defensywne, w rzeczywistości są ofensywne. Kiedy dodamy do tego napiętą sytuację na granicy, mamy struktury władzy, z jednej strony Unia Europejska, z drugiej Białoruś, a napięcie jest duże, pojawia się pytanie, czy jest jakaś prowokacyjna możliwość. Sytuacja jest już napięta i ćwiczenia te nie mają na celu stłumienia tych lęków, ale ich pogorszenia.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *