Ceny gazu w Europie gwałtownie rosną z powodu niedoborów dostaw do Rosji

Moskwa4 stycznia – Ceny gazu w Europie wzrosły we wtorek o ponad 30%, a niższe dostawy z Rosji budzą obawy związane z kryzysem energetycznym, ponieważ region zmaga się z zimną pogodą.

Główny rurociąg, który normalnie dostarcza gaz z Syberii do Europy, nadal biegł do góry nogami we wtorek, a operatorzy rynku energii twierdzą, że wysyła wycieki z Niemiec do Polski, podczas gdy dostawy rosyjskiego gazu z Ukrainy na Słowację były ograniczone.

Rosyjski eksport energii zwrócił uwagę w kontekście konfliktu tego kraju z Zachodem, a w innych kwestiach w związku z napięciami z sąsiednią Ukrainą zacieśnia więzi. OTAN.

Według danych niemieckiego operatora sieci Gascade, gaz popłynął we wtorek na wschód gazociągiem Jamał-Europa, który normalnie wysyła rosyjski gaz do Europy Zachodniej, a z Niemiec do Polski popłynął piętnasty dzień z rzędu.

Kontrakt holenderski z najbliższą datą wygaśnięcia, użyty jako punkt odniesienia, wahał się od 27,50 do 99,50 euro za MWh godzinę (MWh) przy 1141. GMT, A kontrakt dzienny wzrósł o 30,50 euro do 97,00 euro/MWh.

Oczekiwania niższych temperatur w Europie przyczyniły się do presji na wzrost cen, ale głównym czynnikiem napędzającym były niższe przepływy rosyjskiego gazu, mówi jeden z handlowców.

Europa znajduje się w centrum kryzysu energetycznego od zeszłorocznej deregulacji rządowy-19 Wyczerpane zapasy gazu ziemnego cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Ceny referencyjne wzrosły pięciokrotnie od stycznia 2021 r., co ma wpływ na konsumentów i przedsiębiorstwa oraz zagraża ożywieniu gospodarczemu.

Niektórzy przedstawiciele UE oskarżyli Rosję, która dostarcza ponad 40% rosyjskiego gazu ziemnego, o wykorzystywanie kryzysu jako dźwigni.

Moskwa ograniczyła przepływ gazu, aby uzyskać zgodę na uruchomienie nowo wybudowanego gazociągu Nord Stream 2, który będzie dostarczał gaz do Niemiec.

Rosja zaprzeczyła tym zarzutom, twierdząc, że gazociąg zwiększy eksport gazu i pomoże kontrolować ceny w Europie. Moskwa twierdzi, że wypełnia swoje kontraktowe zobowiązania w zakresie dostaw gazu.

Rosyjska firma energetyczna Gazprom poinformowała w niedzielę, że w zeszłym roku zwiększyła ogólny eksport gazu, w tym z Chin. Można się jednak spodziewać, że nie osiągnie on celu dostaw dla Europy.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie, zamiast tego zmniejszają zatory na cieplejszych rynkach, oskarżając niemieckich importerów gazu o zmianę przepływów i podnoszenie cen.

Niemiecki rząd odmówił komentarza w sprawie, podczas gdy krajowi importerzy gazu nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Źródła branżowe i analitycy rynku powiedzieli w zeszłym tygodniu, że operatorzy gazu przyciągają rezerwy, aby zaopatrywać europejskich odbiorców, unikając w ten sposób płacenia niemal rekordowych cen za dodatkowe dostawy.

We wtorek rano pomiary w kierunku wschodnim w punkcie pomiarowym Malno na granicy niemiecko-polskiej osiągnęły prawie 9,9 miliona kilowatogodzin (kWh/h), w porównaniu z poprzednimi 5,8 milionami kWh/h.

W wyniku aukcji Gasprom nie zarezerwował przepustowości przesyłu gazu na wtorek gazociągiem, co stanowi jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.