CERN wkrótce wystrzeli Wielki Zderzacz Hadronów w trzeciej rundzie: NPR

CERN wkrótce wystrzeli Wielki Zderzacz Hadronów w trzeciej rundzie: NPR

Dr Peter Higgs był częścią zespołu, który prawidłowo przewidział istnienie bozonu Higgsa ponad 60 lat temu.

Europejskie Centrum Badań Jądrowych


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

Europejskie Centrum Badań Jądrowych

Dziesięć lat temu naukowcom udało się odkryć bozon Higgsa I pomoc w zrozumieniu wszechświata za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów. Zrobili to ponownie w 2018 roku, odblokowując nowe spojrzenie na protony.

Teraz, z nowym zestawem pytań, planują ponownie uruchomić akcelerator cząstek w tym miesiącu, być może, aby lepiej zrozumieć kosmiczne niewiadome, takie jak ciemna materia.

„To cząstka, która odpowiedziała nam na kilka pytań i dała wiele innych” – powiedziała NPR dr Sarah Demers, profesor fizyki na Uniwersytecie Yale.

Bozon Higgsa zaobserwowano po raz pierwszy, gdy naukowcy z Europejskiego Centrum Badań Jądrowych (CERN) spinali i rozbijali cząstki w pobliżu prędkości światła. Zrobili to za pomocą największego i najpotężniejszego akceleratora cząstek na świecie – Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Od 1964 roku fizycy zakładali, że ta cząstka istnieje, ale znalezienie dowodu zajęło prawie 50 lat.

Naukowcy uważają, że pole Higgsa było To jedna dziesiąta miliardowej części sekundy Po i bez Wielkiego Wybuchu, Gwiazdy, planety i życie nigdy by się nie pojawiły.

Dowody na istnienie bozonu Higgsa były kamieniem milowym w fizyce fundamentalnej, a dr François Englert i dr Peter Higgs zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pomimo osiągnięcia naukowego, praca nad zrozumieniem, jak działa wszechświat, jest daleka od zakończenia.

Zderzacz ukończył drugą rundę testową w 2018 r., która dała nowy wgląd w strukturę protonów i sposób rozpadu bozonu Higgsa.

A po ponad trzech latach konserwacji i aktualizacji, zderzacz zostanie ponownie uruchomiony we wtorek — tym razem potrojenie danych, utrzymanie intensywnych wiązek na dłużej i umożliwienie większej liczby badań.

„Musi być więcej, ponieważ nie możemy wyjaśnić wielu rzeczy wokół”, powiedział Demers, który również pracuje w CERN w trzeciej rundzie. „Naprawdę czegoś brakuje, a na naprawdę duży sposób mówimy, że 96 procent wszechświata jest naprawdę duże”.

To, o czym mówi Demers, to ciemna materia, niewidzialna substancja, która, jak się uważa, istnieje na podstawie obserwacji wszechświata, oraz ciemna energia, która napędza przyspieszającą ekspansję wszechświata. Ma nadzieję, że nadchodząca rasa da wgląd w nieuchwytną, ale przytłaczającą część naszego wszechświata.

W komunikacie prasowym Księgi CERN-uZnalezienie odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania nie tylko pogłębi nasze zrozumienie wszechświata w najmniejszych skalach, ale może również pomóc w rozwikłaniu niektórych z największych tajemnic wszechświata jako całości, takich jak sposób powstania ścieżki i jej ostateczny los może być.

Oczekuje się, że trzecia runda będzie kontynuowana w ciągu najbliższych czterech lat, a naukowcy już rozpoczęli prace nad rundą 4, która ma się rozpocząć w 2030 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.