Chce stać się najpotężniejszą siłą lądową w Europie

Chce stać się najpotężniejszą siłą lądową w Europie

Polska w oku cyklonu. Bliskość Rosji i granic z Ukrainą i Białorusią stawia ją w geopolitycznym centrum konfliktu, który konfrontuje się z Kijowem i Moskwą i przyciąga NATO, a zwłaszcza Stany Zjednoczone. Znaczna część uzbrojenia aliantów przechodzi przez jego granice i trafia w ręce ukraińskich żołnierzy, którzy w mniejszym lub większym stopniu skoncentrowali wysiłki, by uniemożliwić Putinowi wygranie wojny i stacjonowanie u jej bram. granice.

Ale rząd warszawski, świadomy imperialistycznych ambicji Rosji jako zagrożenia dla własnego istnienia, postanowił wzmocnić swoje siły zbrojne poprzez „zniknięcie” w przypadku bezpośredniego konfliktu między siłami rosyjskimi a siłami NATO, do tego stopnia, że ​​Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji – ostrzegł premier Mateusz Morawiecki.

W rzeczywistości zapowiadane zakupy broni przez polski rząd mogą sprawić, że kraj ten stanie się jednym z najpotężniejszych krajów w Europie i główną potęgą regionalną. Ultranacjonalistyczny rząd PiS uważa, że ​​kraj musi się jak najszybciej zreorganizować poprzez zakup nowych koreańskich i amerykańskich czołgów, systemów obrony powietrznej, myśliwców F-35 i setek haubic. To nie tylko kwestia wyposażenia. „Polska musiała zmienić swoje podejście, strategię i podejście do zakupów”, wyjaśnia Marek Świerczyński, dyrektor ds. obronności i spraw międzynarodowych w think tanku Politica Insight w Warszawie.

Poinformował o tym latem ubiegłego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Polska „będzie miała najpotężniejsze siły lądowe w Europie” Dzięki inwestycjom rządowym budżet obronny wzrósł z obecnych 2,3% PKB do prognozowanych 3% na przyszły rok, co jest jednym z najwyższych poziomów w NATO. Jednakże, Rząd PiS chce w przyszłości utrzymać go na poziomie 5 proc. Z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że ​​76,7% ankietowanych popiera zwiększenie wydatków na zbrojenia.

Tak więc w tym miesiącu mija rok od sformalizowania Zakupu Warszawy 250 czołgów podstawowych M1A2 Abrams Sepv3 szacowanych na 4,750 mln dolarów. Następnie, Warszawa powiększyła zamówienie o kolejne 116 Abramsów, w tej używanej walizce i 1400 milionów w wersji M1A1.. Również jego Ministerstwo Obrony ogłosiło, że w końcu go dostanie 180 czołgów podstawowych K2 wyprodukowanych w Korei Południowej i ponad 800 wyprodukowanych w kraju, na podstawie memorandum podpisanego w połowie ubiegłego roku przez polską spółkę PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) i południowokoreański Hyundai Rotem. W sumie w nadchodzących latach otrzymamy ponad 1300 nowych czołgów (Hiszpania będzie eksploatować blisko 300).

Ale to nie wszystko. A w tym roku Ministerstwo Obrony kraju ogłosiło największe zamówienie wojskowe w ciągu ostatnich 50 lat. 1400 bojowych wozów piechoty Borzuk do jego sił. Kontrakt będzie realizowany przez lokalne spółki Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola. To największy zakup wojskowy w Polsce od 50 lat. Jest to BMP uzbrojony w armatę Bushmaster Mk 44/S, karabin maszynowy kal. 7,62 mm i dwie wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Spy-LR. Może przewozić załogę składającą się z trzech i dziesięciu piechurów. Pierwsze jednostki już dojechały.

otrzymane 18 kompletnych amerykańskich systemów przeciwrakietowych HIMARS; Duża ilość amunicji, w tym 468 modułów rakietowych i 45 taktycznych systemów rakietowych Atacms M57 do załadowania na polskie ciężarówki oraz 2500 zasobników rakietowych MLRS różnych wersji. Ćwicz także rakiety; sprzęt pomocniczy i komunikacyjny; Części zamienne i szkolenia, inne komponenty i usługi związane z tymi systemami. Cały pakiet składa się na szacunkową maksymalną cenę operacji 10 000 milionów dolarów, która zostanie oceniona na podstawie charakteru ostatecznie dokonanego zakupu i osiągniętych warunków negocjacji. W skład systemów HIMARS mają wchodzić baterie pocisków Patriot pozyskane z USA i Niemiec.

Zakup zostanie uzupełniony przez kolejnego sygnatariusza z Koreą Południową 648 haubic samobieżnych 155/52mm typu K9, Hanwha Defence Material, którego pierwsze sztuki otrzymali już od 2026 r., będzie produkowany lokalnie.

Ponadto jej siły zbrojne tworzą nową dywizję, 5. Armii Lądowej, która będzie operować głównie na północnym wschodzie kraju. Oddając hołd jednostce, która wyróżniła się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., a później przeciwko nazistowskiej inwazji Niemiec na Polskę w 1939 r., ta 1 Dywizja Piechoty Legionów jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Stanie między 16. Dywizją Zmechanizowaną, zlokalizowaną głównie w północno-wschodnim województwie podlaskim, w północnym województwie warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje głównie w środkowym województwie mazowieckim i wschodnim województwie lubelskim.

Jednostka będzie wyposażona głównie w południowokoreańskie i amerykańskie czołgi podstawowe. „Podczas gdy 16. Dywizja Zmechanizowana opiera się głównie na czołgach K2, a 18. Dywizja Piechoty na czołgach Abrams, nowa 1. Dywizja Podlaska będzie składać się z amerykańskich czołgów podstawowych Abrams i K2 z Korei Południowej. – Haubice samobieżne Krab, południowokoreański K9 haubic i polskich gladiów.Rozwinięte drony szturmowe i rozpoznawcze.Nowo sformowana dywizja składać się będzie z czterech pułków, po cztery bataliony każdy.

Dla armii produkcja kontraktowa Nowa wersja karabinu szturmowego Crott ma nabój 7,62×51 mmNabój, który oferuje większą moc neutralizacji i możliwość użycia jako DMR (Designated Markman’s Rifle) przez wybranych strzelców.

A w marcu okazało się, że Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż do Polski 800 pocisków Hellfire, wraz z towarzyszącym wyposażeniem, szacuje się na 150 milionów dolarów (141 milionów euro). Po tym, jak polski rząd zażądał zakupu 800 pocisków AGM-114R2 Hellfire i czterech pocisków szkolno-treningowych M36 Hellfire Air Training Missiles (CATM), Agencja Współpracy Obronnej USA wydała Kongresowi niezbędne zaświadczenie dotyczące potencjalnej sprzedaży. .

To tylko duże projekty, ale nie jedyne, jest wiele mniejszych projektów, do których należy dodać projekty Sił Powietrznych, jak na przykład zakup za 4 miliardy euro. 32 myśliwce piątej generacji F-35Pierwsze jednostki zostaną dostarczone w 2024 roku, a dostawy będą kontynuowane do 2030 roku. Polska otrzyma 32 samoloty F-35 z technologią TR-3 (Aktualizacja technologii 3) i modułem 4. W tym samym czasie w ubiegłym roku zapowiedziano również zakup z Korei Południowej 48 myśliwców model FA-50 3 miliardy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *