Chile objęło wiodącą rolę w zarządzaniu sztuczną inteligencją w Ameryce Łacińskiej. Podczas historycznego spotkania zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki, UNESCO i Bank Rozwoju Ameryki Łacińskiej i Karaibów 20 krajów regionu podpisało „Deklarację z Santiago w sprawie promowania etycznej sztucznej inteligencji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.
Porozumienie to podkreśla zaangażowanie regionu w odpowiedzialny rozwój i wdrażanie porozumienia sztuczna inteligencja (Amnesty International).
Ministrowie Ameryki Łacińskiej spotykają się w Chile, aby omówić sztuczną inteligencję
Wydarzenie zgromadziło ministrów i urzędników odpowiedzialnych za politykę cyfrową i sztuczną inteligencję z Argentyny, Brazylii i Chile, KolumbiaKostaryka, Kuba i Ekwador, Zbawiciel, GwatemalaHonduras, Jamajka, Meksyk, Peru, Paragwaj, Republika Dominikany, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam, Urugwaj i Wenezuela.
Pomimo mnogości krajów, jak obecnie przewiduje ten ostatni Deklaracja z Santiago; Chile będzie krajem, który będzie przewodniczył grupie roboczej ds. zarządzania sztuczną inteligencją w Ameryce Łacińskiej.
„W związku z powyższym postanowiliśmy: wybrać Republikę Chile na przewodniczącego grupy roboczej i wnioskujemy o odbycie spotkania roboczego w pierwszej połowie 2024 r. Aby ułatwić ten proces, kraje zobowiązują się do powołania punkt centralny.”
Znaczenie tego konsorcjum polega na możliwości współpracy w ramach bloku na rzecz wspólnego rozwoju sztucznej inteligencji. Czy to w jego wykorzystaniu, czy w zdolności do tworzenia i podejmowania strategicznych decyzji.
Spotkaniu przewodniczył Minister Nauki, Technologii, Wiedzy i Innowacji Aysen Echeverri, który podkreślił wyjątkowość tej współpracy regionalnej.
„To coś, co nie miało miejsca w Internecie ani kiedy zaczynaliśmy od uczenia maszynowego, a dzieje się teraz w przypadku sztucznej inteligencji. Jest to wyjątkowe i daje nam, jako krajom, szansę na postęp w zupełnie innym tempie i bycie graczami, nie tylko poprzez użytkowania, ale także poprzez możliwość tworzenia i definiowania. W jakim kierunku zmierzamy?
Ponadto Echeverry podkreślił znaczenie zarządzania sztuczną inteligencją na poziomie globalnym i oświadczył, że Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawi w grudniu propozycję w tej sprawie.
Czytaj więcej: Jak korzystać z Binga? Przewodnik po chatbocie firmy Microsoft opartym na sztucznej inteligencji
Świadomość, że kraje Ameryki Łacińskiej, a także Chile mogą przyłączyć się do tych rozmów jako blok, jest historyczna, a jej ciągłość pozwoli regionowi odegrać ważną rolę w globalnym procesie decyzyjnym dotyczącym sztucznej inteligencji.
Dyrektor UNESCO pochwala przywództwo Chile w zakresie zarządzania sztuczną inteligencją
Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego ds. nauk społecznych i humanistycznych UNESCO, pochwaliła przywództwo Chile podczas tego spotkania.
Podkreślił także zaangażowanie Ameryki Łacińskiej i Karaibów w stawienie czoła wyzwaniom stawianym przez generatywną sztuczną inteligencję w celu zmniejszenia nierówności i uprzedzeń oraz zapewnienia poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności.
Ramos podkreślił, że UNESCO i CAF z dumą wspierają ten proces w oparciu o Zalecenie dotyczące etyki AI, które zostało zatwierdzone przez 193 kraje i służy jako przewodnik w tych dyskusjach.
Przeczytaj więcej: Jak tworzyć roszczenia dotyczące Midjourney za pośrednictwem ChatGPT?
Ze swojej strony dyrektor generalny Banku Rozwoju Ameryki Łacińskiej i Karaibów Sergio Díaz-Granados podkreślił znaczenie sztucznej inteligencji jako narzędzia rozwoju gospodarczego, społecznego i produktywności.
Co więcej, sztuczna inteligencja może być niezbędnym elementem niwelowania podziałów cyfrowych, edukacyjnych i pracowniczych oraz ogólnego ulepszania systemów demokratycznych.
Díaz Granados podkreślił potrzebę zdefiniowania multidyscyplinarnej, kompleksowej, sprawiedliwej i sprawiedliwej polityki. Dotyczy to nie tylko Chile, ale wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej w odniesieniu do sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę różnice w dojrzałości cyfrowej każdego kraju.
Co Deklaracja z Santiago oznacza dla rozwoju sztucznej inteligencji w Ameryce Łacińskiej?
„Deklaracja Santiago 2023” podpisana przez dwadzieścia krajów odzwierciedla ich zaangażowanie w etykę w dziedzinie sztucznej inteligencji. Opiera się na Zaleceniu UNESCO w sprawie etyki sztucznej inteligencji. Stanowi punkt wyjścia dla polityk publicznych w zakresie sztucznej inteligencji i ochrony praw człowieka jako całości.
Obejmuje to takie aspekty, jak bezpieczeństwo, ochrona, sprawiedliwość i niedyskryminacja. Uwzględnia równość płci, dostępność i zrównoważony rozwój we wszystkich aspektach: społecznym, kulturowym, gospodarczym i środowiskowym.
Przeczytaj więcej: Bard: Przewodnik po inteligentnym chatbocie Google
Co więcej, dzięki tej deklaracji Chile i inne kraje Ameryki Łacińskiej zapewniają większe monitorowanie sytuacji Amnesty International. Bezpośrednie przykłady obejmują prawo do prywatności, ochronę danych osobowych, bezpieczeństwo informacji, przejrzystość i wyjaśnialność.
Omawiane są również takie tematy, jak odpowiedzialność, rozliczalność, świadomość i edukacja wokół sztucznej inteligencji. Oprócz potrzeby adaptacyjnego zarządzania i współpracy obejmującego wiele zainteresowanych stron (właściciele).
Na koniec podkreślono znaczenie stałego nadzoru ze strony człowieka i podejmowania decyzji.
Oświadczenie to, podpisane w Chile, stanowi kamień milowy w odpowiedzialnym rozwoju sztucznej inteligencji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Ukształtowało drogę ku przyszłości, w której technologia będzie służyć społeczeństwu. Podobnie poszanowanie wartości moralnych i podstawowych praw człowieka.
Współpraca regionalna w tym obszarze zapowiada się na ważny krok w kierunku etycznego i sprawiedliwego wykorzystania sztucznej inteligencji w regionie.
Zastrzeżenie
Zastrzeżenie: zgodnie z wytycznymi Trust Project, BeInCrypto zobowiązuje się do zapewniania bezstronnych i przejrzystych raportów. Celem tego artykułu jest dostarczenie dokładnych i aktualnych informacji. Zaleca się jednak czytelnikom niezależną weryfikację faktów i skonsultowanie się ze specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek decyzji na podstawie takich treści.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”