Chińska Agencja Kosmiczna właśnie podarowała wspaniały prezent z okazji 100. urodzin Partii Komunistycznej: statek kosmiczny na Marsie, Chińska Agencja Kosmiczna właśnie podarowała Partii Komunistycznej wspaniały prezent na 100. urodziny: pojazd na powierzchni Marsa.

Chińska Agencja Kosmiczna właśnie podarowała wspaniały prezent z okazji 100. urodzin Partii Komunistycznej: statek kosmiczny na Marsie, Chińska Agencja Kosmiczna właśnie podarowała Partii Komunistycznej wspaniały prezent na 100. urodziny: pojazd na powierzchni Marsa.
Historyczne lądowanie rydwanu Zhurong, nazwanego na cześć Bóg ognia w starożytnym chińskim folklorzeTo był ukoronowanie Chin. Nie tylko pokazał rosnące możliwości kraju w kosmosie, ale także w odpowiednim czasie przypomniał, jak daleko zaszedł kraj od jego powstania.

Podczas Ruchu 4 Maja w 1919 r., Który utorował drogę do narodzin Partii dwa lata później, patriotyczni chińscy studenci i myśliciele zjednoczyli się w obronie nauki i demokracji, aby uratować słabe i podzielone państwo z rąk mocarstw zachodnich.

Stulecie dalej i Chiny oddalają się od demokracji pod rządami swojego autorytarnego przywódcy Xi Jinpinga – ale ich umiejętności naukowe robią ogromne postępy, szybko konkurując z Zachodem.

Ambitny chiński program kosmiczny jest być może najbardziej uderzającym tego przykładem.

Chiny wysłały swojego pierwszego satelitę zaledwie pół wieku temu. To już drugi kraj na świecie, po Stanach Zjednoczonych, który ma łazik na Czerwonej Planecie.

Chińskiej misji udało się wejść na orbitę Marsa, wylądować na jej powierzchni i wysłać łazik w jednej misji. Potrzeba było trzech misji NASA, aby ukończyć te trudne kroki, pomimo dziesięcioleci przed Chinami, między 1971 a 1997 rokiem.

Chociaż chiński Zhurong nie jest tak zaawansowany technicznie, jak wytrwałość NASA, która obecnie wędruje po Marsie, jego obecność jest wyraźnym sygnałem, że chińskie zdolności kosmiczne dorównują amerykańskim. Dodaje wagi nacjonalistycznej narracji, że Chiny wyszły z pandemii koronawirusa silniejsze niż kiedykolwiek, gotowe do świętowania stulecia partii 1 lipca z bezprecedensowej pozycji siły.

W sobotę Xi przesłał gratulacje z okazji udanej misji, nazywając ją „ważnym krokiem w międzygwiezdnej eksploracji Chin”.

„Lądowanie po raz pierwszy pozostawiło chiński ślad na Marsie. To kolejny znaczący postęp w rozwoju chińskiego przemysłu kosmicznego” – powiedział chiński przywódca, wzywając kraj do „samodzielności w rozwoju nauki i technologia.”

Samowystarczalność jest kluczem do postępu Chin w kosmosie, po tym, jak Stany Zjednoczone przyjęły w 2011 r. Ustawę ograniczającą współpracę NASA z chińskimi naukowcami. Pod koniec kwietnia Chiny z powodzeniem wystrzeliły pierwszą jednostkę swojej nowej stacji kosmicznej, Tiangong – misja konieczna, ponieważ astronauci mają zakaz uczęszczania na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która jest wynikiem współpracy między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Europą, Japonią i Kanadą.

Uniemożliwiając Chinom udział we współpracy kosmicznej kierowanej przez USA, Waszyngton może niechcący zmusić Pekin do dokonania rzeczywistego postępu w kierunku systemu kosmicznego kierowanego przez Chiny.

Dookoła Azji

Action China: Ożywienie gospodarcze pozostaje kruche

Chiny wyszły z 2020 r. Skokowo niż jakikolwiek inny kraj. Ale nawet droga do naprawy gospodarczej jest pełna zagrożeń.

Chiński rząd ogłosił w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o prawie 18% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza gwałtowne spowolnienie w porównaniu z 34% wzrostem odnotowanym w marcu.

Ekonomiści wielokrotnie wskazywali, że roczne porównania są zniekształcone, biorąc pod uwagę, jak bardzo chińska gospodarka zamknęła się w tym czasie w zeszłym roku, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Ale spadek nadal jest powodem do niepokoju.

„Oczekiwano spowolnienia, ponieważ początkowy wzrost dzięki złagodzeniu środków powstrzymywania wirusów wyblakł w marcu” – napisał Julian Evans-Pritchard, główny ekonomista Chin. „Ale to nie wyjaśnia, dlaczego wzrost sprzedaży spadł poniżej tempa sprzed epidemii”. W Capital Economics, w notatce badawczej opublikowanej zaraz po opublikowaniu danych.

Chociaż wydatki uległy spowolnieniu, inne sektory są zgodne z oczekiwaniami, jeśli nie przekraczają ich. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu, a handel był również silny: chiński eksport podskoczył o 32% w porównaniu z rokiem wcześniej w kwietniu, przewyższając szacunki. Import wzrósł o 43%.

„Chińska gospodarka wykazuje oznaki niezrównoważonego ożywienia” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w firmie inwestycyjnej Pinpoint Asset Management z siedzibą w Hongkongu w poniedziałkowym komunikacie. „Silny eksport i inwestycje krajowe z jednej strony, ale słaba konsumpcja z drugiej. Świadczy to o niepowodzeniach niektórych sektorów gospodarki w całkowitym wyjściu z epidemii” – dodał.

Zhang powiedział, że na przykład podróże, wypoczynek i rozrywka nadal spadały z powodu „niepewności co do wirusa Covid”.

To nie jest nowy problem. Ekonomiści w zeszłym roku obawiali się, że wydatki konsumenckie były nieproporcjonalne do tempa projektów infrastrukturalnych prowadzonych przez państwo, które w dużej mierze napędzały ożywienie w Chinach. Jednak kraj ten był jedyną dużą gospodarką światową, która w zeszłym roku uniknęła recesji, nawet jeśli sytuacja jest niestabilna.

„Ogólnie rzecz biorąc, w kwietniu wyniki gospodarcze naszego kraju ustabilizowały się i ogólnie poprawiły”, powiedział Fu Lingwei, rzecznik chińskiego Narodowego Biura Statystycznego, na konferencji prasowej w poniedziałek. „Jednocześnie musimy również ostrzec, że globalna sytuacja w zakresie pandemii jest nadal złożona, że ​​globalne ożywienie gospodarcze jest całkowicie nierówne; podstawy dla krajowego ożywienia gospodarczego nie są jeszcze solidne”. Dodał, że pojawiły się „nowe problemy”, w tym gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, takich jak stal.

– Napisane przez Laurę Hee

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *