Chińska sonda kosmiczna Zhurong na Marsie wysyła pierwsze obrazy z powierzchni

Chińska sonda kosmiczna Zhurong na Marsie wysyła pierwsze obrazy z powierzchni

Łazik Zhurong wykonał częściowe selfie Marsa za pomocą tylnej kamery nawigacyjnej.

CNSA

Ambitna chińska misja Tianwen-1 na Marsa – wieloczęściowy wysiłek obejmujący orbiter, lądownik i statek – osiągnęła kolejny historyczny moment, kiedy została wystrzelona w środę. Pierwsze zdjęcia z nowego domu łazika Zhurong Na czerwonej planecie.

Zhurong wylądował w weekend, Czyniąc Chiny drugim krajem, który dostarczył łazik na powierzchnię Marsa. Chińska Administracja Kosmiczna udostępniła czarno-białe ujęcie z sześciokołowej kamery unikania przeszkód oraz kolorowy obraz z tylnej kamery nawigacyjnej.

Zhurong zamieszkał w Utopia Planitia, równinnym regionie odwiedzanym przez misję NASA Viking 2 w latach 70. Scena widziana przez chiński łazik wygląda znajomo na Marsie. Jest kamienista i zakurzona, a kolorowy obraz przedstawia charakterystyczne czerwone odcienie planety. Daje nam również dobry widok na panele słoneczne i antenę łazika.

Łazik Zhurong wysłał ten czarno-biały widok przedstawiający opadające zbocza prowadzące na powierzchnię.

CNSA

Czarno-biały obraz pokazuje, że rampa wbudowana w lądownik rozciąga się na ziemię, aby pojazd zasilany energią słoneczną mógł toczyć się po powierzchni. „Topografia łazika w kierunku do przodu jest wyraźnie widoczna na zdjęciu, a horyzont Marsa wydaje się zakrzywiony dzięki obiektywowi szerokokątnemu”, CNSA powiedział w oświadczeniu.

za Urzędnik CNSA wskazał, że może to potrwać do końca miesiąca Na pierwszych zdjęciach Zhuronga, ale wydanie wydaje się wskazywać, że urządzenie jest nienaruszone i że przekaźnik komunikacyjny między łazikiem a orbiterem Tianwen-1 działa dobrze.

Oto jeden z obrazów GIF przedstawiających start sondy i łazika z orbitera Tianwen-1.

CNSA

Jako bonus, CNSA opublikowało również małe filmy GIF przedstawiające statek desantowy i łazik odłączający się od orbitera podczas opadania. Te widoki przypominają nam o ekscytacji Wytrwałość łazika NASA dostarczona na Marsa W lutym.

Po uruchomieniu Zhuronga oznacza to, że na Marsie działają teraz trzy łaziki: Ciekawość i wytrwałość NASA oraz łazik chiński. Zhurong zbada Utopia Planitia, która może ukryć grupę zakopanego lodu.

Pierwsze zdjęcia reprezentowały mocny początek Zhuronga. Nauka mogłaby być bardziej ekscytująca.

Podążać Kalendarz kosmiczny 2021 dla CNET Aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi kosmosu w tym roku. Możesz nawet dodać go do swojego Kalendarza Google.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *