Chiny mówią, że chcą pokoju na Ukrainie, ale tylko na rosyjskich warunkach? (analiza)

Chiny mówią, że chcą pokoju na Ukrainie, ale tylko na rosyjskich warunkach?  (analiza)

HONGKONG (CNN) — Wysłannik Chin do wojny na Ukrainie zakończył prawie dwutygodniową podróż po Europie z przystankiem w Moskwie w piątek, podsumowując misję, która posłużyła jako kluczowy sprawdzian wysiłków Pekinu na rzecz zakończenia konfliktu.

Zadeklarowane przez Pekin zainteresowanie promowaniem komunikacji w celu rozwiązania konfliktu zostało wstępnie przyjęte w Europie, gdzie specjalny wysłannik Xi Li Hui spotkał się z urzędnikami z Ukrainy, Polski, Francji, Niemiec i centrali UE w Brukseli podczas wizyty, która rozpoczęła się 16 maja.

Wizyta Li ujawniła jednak podziały między Chinami a Europą co do sposobu osiągnięcia pokoju i podkreśliła bliższe sojusze Pekinu z Moskwą.

Podczas swojej ostatniej wizyty w stolicy Rosji Lee został ciepło przyjęty po dekadzie jako ambasador Chin, a minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow pochwalił w piątek „zrównoważoną postawę” Pekinu i „gotowość do odegrania pozytywnej roli” w wojnie. „W twoim rozwiązaniu.

Jednak w całej Europie urzędnicy prezentowali inny pogląd: potrzebę pokoju, który pozwoliłby Rosji wycofać swoje siły inwazyjne i przywrócenie legalnego terytorium Ukrainy, oraz pragnienie, aby Chiny poparły ten pogląd, czego jeszcze nie uczyniły. zrobił

Zamiast tego, zgodnie z odczytami Pekinu, Li opowiadał się za budowaniem „konsensusu” dla rozmów pokojowych i wzmacnianiem własnej „architektury bezpieczeństwa” Europy, co było zawoalowanym odniesieniem do chińskiego poglądu, że Europa nie powinna się bronić. Ameryka, ale nie Rosja.

„Podstawowy problem polega na tym, że Chiny nie chcą, aby wydawało się, że ani Rosja, ani Putin ponieśli porażkę… (i) umowa, która wymaga od Rosji oddania terytorium zdobytego podczas inwazji, byłaby porażką Rosji” – powiedział Steve Chang . Dyrektor SOAS China Institute na Uniwersytecie Londyńskim.

Dlatego „nie ma tego na stole dla Chin”, powiedział Chang. „Ale Ukraina nie może zaakceptować niczego, co nie oznacza zwrotu jej terytoriów”, UE „nie chce, żeby to się pojawiło”. [Rusia] Dodał, że ujdzie im to na sucho wraz z terytorialnymi zdobyczami ich inwazji.

„Sprawiedliwa” cisza

Chiny – które postrzegają Rosję jako kluczowego partnera i przeciwwagę w obliczu eskalacji napięć z Zachodem – odmówiły potępienia inwazji Moskwy na Ukrainę ani wezwania do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, pomimo wysiedlenia milionów ludzi. Dziesiątki tysięcy ludzi zginęło w niesprowokowanym ataku Kremla na ten kraj.

To stanowisko zaniepokoiło większość Europy, a trasa koncertowa Li ma miejsce, gdy Chiny próbują naprawić tamtejsze więzi.

Luźno sformułowane 12-punktowe stanowisko w sprawie chińskiej wizji „politycznego rozwiązania” konfliktu, opublikowane na początku tego roku i promowane przez Li podczas jego podróży, mówi, że należy zająć się „uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa” „wszystkich krajów”.

Dodał, że należy chronić „suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną” wszystkich krajów.

Ale co ważniejsze, dokument nie wzywa do zawieszenia broni wraz z wycofaniem wojsk rosyjskich, ale do zawieszenia broni, które według zachodnich krytyków pozwoli Rosji skonsolidować nielegalne zdobycze terytorialne.

Krytyka stanowiska Chin w sprawie zakończenia konfliktu i ich bliskich stosunków z Rosją była dorozumiana w podsumowaniach spotkań europejskich urzędników z Li.

„Jakiekolwiek próby zrównania pozycji agresora Rosji i ofiary Ukrainy w tym konflikcie są niedopuszczalne” – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Wojciech Kerwel Li.

„Każdy sensowny sposób zakończenia nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę musi być w pełni zgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych” – powiedział podsekretarz generalny UE ds. politycznych Enrique Mora podczas spotkania z Chińczykami. posłaniec.

Frédéric Mondoloni, dyrektor ds. polityki i bezpieczeństwa we francuskim ministerstwie spraw zagranicznych, powiedział Li, że Paryż ma nadzieję, że Chiny odegrają rolę w „sprawiedliwym i trwałym pokoju”, szczególnie w odniesieniu do „suwerenności i integralności terytorialnej” Ukrainy. Podkreśla, że ​​„Moskwa ponosi pełną odpowiedzialność za rozpętanie i kontynuowanie wojny”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podkreślił także własną „formułę pokoju” Kijowa, która jednoznacznie wzywa do wycofania wojsk rosyjskich i powrotu uznanych międzynarodowo granic.

Zapytany o wizytę Li w piątek, rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że wysiłki Chin w rozmowach pokojowych „spotkały się z szerokim zrozumieniem i wsparciem ze strony społeczności międzynarodowej”.

Aktualności

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przyjmuje specjalnego przedstawiciela Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui w siedzibie rosyjskiego MSZ w Moskwie, 26 maja 2023 r.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji/Agencja Anatolu/Getty Images

Jednak Pekin nalegał na zachowanie neutralności w wojnie, oskarżając swoje bliskie stanowisko z Rosją i wojownicze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi o podsycanie konfliktu poprzez wspieranie obrony Ukrainy. pokój

W weekend Kuleba zacytował zachodnich urzędników w The Wall Street Journal, mówiąc, że Li naciskał na swoich europejskich rozmówców, aby wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni.

„Natychmiast skontaktowałem się z moimi kolegami w stolicach, którzy (li) odwiedzili, w sprawie uznania przez Rosję (obecnie kontrolowanych) terytoriów na Ukrainie” – powiedział Kuleba w oświadczeniu. Strona na Facebooku.

„Nikt za Ukrainą nie zrobi nic przeciwko nam, ponieważ nawiązaliśmy pełne zaufania relacje ze wszystkimi naszymi głównymi partnerami” – dodał.

Zapytany o wiadomości na konferencji prasowej w poniedziałek, Mao z chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprzeczył spotkaniom The Wall Street Journal z Li, zamiast tego wskazując na własne odczyty Li.

Chociaż Chiny mogą mieć ograniczony wpływ na zmianę poglądów na temat warunków pokojowych, obserwatorzy twierdzą, że istnieją obszary, w których Europa z zadowoleniem przyjęłaby lepszą komunikację, takie jak bezpieczeństwo żywnościowe, pomoc humanitarna i walka z zagrożeniami nuklearnymi.

Tymczasem istnieje nadzieja, że ​​Chiny mogą wykorzystać swoje stosunki z Kremlem, aby popchnąć Putina w kierunku pokoju, o czym niedawno trąbił prezydent Francji Emmanuel Macron, odwiedzając Pekin w zeszłym miesiącu.

„Wizyta jest cenna dla Europejczyków, ponieważ mogą wykorzystać Li do przekazania wiadomości bezpośrednio przywódcom w Pekinie i Moskwie. Li ma bezpośrednie połączenie z Xi Jinpingiem i może być lepiej przygotowany do komunikowania się z Xi niż chińscy pracownicy ambasad w Niemcy, Francja lub Polska” – powiedział urzędnik z USA. Moritz Rudolph, pracownik naukowy Paul Tsai China Center w Yale Law School.

„Kluczowym pytaniem jest, jakie przesłanie Li przekaże z Europy – Kijowa, Warszawy, Berlina, Paryża i Brukseli – do Moskwy i Pekinu” – powiedział.

— Xiaofei Xu z CNN, Andrew Carey, Yulia Kesaieva, Olga Voitovych i Darya Tarasova przyczynili się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *