Chiny przyjmą czterech europejskich liderów współpracy dyplomatycznej

Pekin28 maja – Ministrowie spraw zagranicznych Irlandii, Polski, Węgier i Serbii przybędą w sobotę do Chin – poinformowało chińskie MSZ. To znak dobrej woli zacieśniania relacji z Europą po zakończeniu kontraktu inwestycyjnego.

Parlament Europejski przestał zatwierdzać umowę inwestycyjną z Chinami do czasu zniesienia przez Pekin sankcji wobec polityków UE, pogłębienia kontrowersji w stosunkach chińsko-europejskich i odmówienia instytucjom UE większego dostępu do Chin.

Sankcje w Pekinie są odpowiedzią na zachodnie sankcje wobec chińskich urzędników oskarżonych o masowe aresztowania muzułmańskich Ujgurów w północno-zachodnich Chinach.

Czterej ministrowie przybędą do Chin w dniach 29-31 maja na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Wang Yi, powiedział w piątek na regularnej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik ministerstwa Zhao Lijian.

Podczas wizyty Zhao powiedział, że Wang spotka się oddzielnie z czterema ministrami, aby omówić Chiny-Europa i stosunki dwustronne. Chiny mają nadzieję, że wizyta pogłębi współpracę i „przyczyni się do ożywienia gospodarczego po epidemii”.

Członkowie UE Polska i Węgry, a także Serbia należą do grupy krajów Europy Środkowo-Wschodniej „17 + 1”, na czele której stoją Chiny. Grupa niedawno straciła jednego członka, opuszczając Litwę.

W maju litewski parlament zadeklarował, jak Chiny traktuje ludobójstwo mniejszości ujgurskiej, i zapowiedział, że w tym roku otworzy przedstawicielstwo handlowe na Tajwanie, które Chiny uważały za własne terytorium, wzbudzając gniew Pekinu.

Żaden z zaproszonych do Chin ministrów nie pochodzi z krajów, których parlamenty uznały Ujgurów za ludobójstwo, co Pekin stanowczo odrzuca.

Serbia i Węgry również zatwierdziły i podały chińskie szczepionki Govt-19.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *