Chiny zgadzają się na budowę bazy eksploracyjnej na południowym biegunie Księżyca | międzynarodowy | Aktualności

Azjatycki gigant będzie współpracował z Rosją przy budowie baz dla stacji eksploracji Księżyca.

Chiny zatwierdziły czwartą fazę programu eksploracji Księżyca, która obejmuje budowę naukowej bazy badawczej na biegunie południowym satelity w następnej dekadzie.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła, że ​​azjatycki kraj będzie kontynuował swój program eksploracji Księżyca z przyszłymi misjami Chang’e 6, Chang’e 7 i Chang’e 8, wyjaśnił serwis.

Chiny nie zbudują bazy samodzielnie: „Będziemy współpracować z Rosją w celu zbudowania baz stacji eksploracji Księżyca, która położy solidne podstawy do badania zasobów Księżyca i środowiska” – powiedział zastępca dyrektora CNSA. W niedawnym wywiadzie dla mediów.

Budowa bazy na południowym biegunie Księżyca miałaby tę zaletę, że panele słoneczne, które zasilałyby stację, cieszyłyby się większą liczbą godzin słonecznych niż gdziekolwiek indziej na satelicie.

Po podpisaniu umowy o współpracy z Rosją w marcu ubiegłego roku, główny projektant programu badań Księżyca, Wu Weiren, stwierdził, że „jeśli projekt stacji badań Księżyca zostanie pomyślnie zrealizowany, Chiny nie będą daleko od załogowego lądowania na Księżycu”.

W tej chwili część misji Chang’e 4 znajduje się na powierzchni Księżyca.

Yutu 2, będący obecnie w służbie, dotarł do księżyca na pokładzie bezzałogowej sondy Chang’e-4 w 2019 roku, kiedy stał się pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował po drugiej stronie satelity.

Chińscy eksperci przewidzieli wkrótce po wystrzeleniu rakiety Chang’e-4, że nastąpią „zaskakujące odkrycia” po drugiej stronie Księżyca, gdzie mogą zostać ujawnione „głęboko ukryte informacje”.

Chang’e (nazwane na cześć bogini żyjącej na Księżycu według chińskiej mitologii) rozpoczęła się wraz z wystrzeleniem pierwszej sondy w 2007 roku.

Ostatecznym celem tego programu jest wysłanie załogowej misji na Księżyc. (I)

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.