Ciemne galaktyki: co się dzieje, gdy gwiazdy są prawie niewidoczne

Ciemne galaktyki: co się dzieje, gdy gwiazdy są prawie niewidoczne

Jak nazywa się galaktyka bez gwiazd?

Na początku tego miesiąca radioastronomowie ogłosili, że odkryli najciemniejszą galaktykę, jaką kiedykolwiek widziano, chmurę gazowego wodoru, która pod wieloma względami przypomina naszą Drogę Mleczną, np. pod względem masy i rotacji, ale nie zawiera żadnych gwiazd, które ktokolwiek byłby w stanie dostrzec.

„Co moglibyśmy tu mieć – Może „To odkrycie pierwotnej galaktyki, galaktyki tak rozległej, że nie była w stanie łatwo formować gwiazd” – stwierdziła Karen O'Neill z Obserwatorium Green Bank w Wirginii Zachodniej na konferencji prasowej podczas spotkania Amerykańskiego Komitetu ds. Centrum Badań. Towarzystwo Astronomiczne Nowego Orleanu, 8 stycznia.

W tym samym tygodniu grupa hiszpańskich astronomów pod przewodnictwem Mireyi Montes, pracownik naukowy w Instytucie Astrofizyki Wysp Kanaryjskich, ujawniła odkrycie innej, prawie bezgwiezdnej galaktyki, którą nazwali Nube, po hiszpańsku „chmura”.

„Przy naszej obecnej wiedzy nie rozumiemy, jak mogła istnieć galaktyka o tak ekstremalnych właściwościach” – powiedział dr Montes. W obecnej sytuacji Wydane przez instytut. Doktor Montes jest pierwszym autorem nowej pracy pt Opublikowano w Journal of Astronomy and Astrophysics.

W ten sposób możemy dodać „ciemne galaktyki” do „ciemnej materii”, „ciemnej energii” i innych ciemnych terminów już obecnych w leksykonie kosmologicznym.

Ciemne galaktyki to byty, których gwiazdy są tak rzadkie i słabe, że ich światło można rozpoznać jedynie jako cienką, przezroczystą mgłę, która wydaje się nie zawierać żadnych gwiazd. (Na początku ciemne galaktyki nazywano „galaktykami o niskiej jasności powierzchniowej” lub „galaktykami ultradyfuzyjnymi”, ale czas i terminologia wciąż się rozwijają). W miarę jak astronomowie w dalszym ciągu spoglądają w głąb nieba potężniejszymi i inteligentnymi oczami, ciemne galaktyki zaczynają pojawiać się coraz częściej, co podważa długo utrzymywane poglądy na temat powstawania i ewolucji galaktyk.


Te słabe duchy są trudne do znalezienia i badania, a skupienie na nich widzialnego światła gwiazd wymaga godzin lub dni obserwacji. Jednym ze sposobów jest skanowanie nieba za pomocą radioteleskopów dostrojonych do częstotliwości międzygwiazdowego wodoru, który przenika galaktyki.

Dr O'Neill brał udział w badaniach, które obejmowały różne teleskopy, około 350 galaktyk o niskiej jasności. „Błędnie wpisałam współrzędne galaktyki, którą zamierzałam obserwować, w wyniku czego teleskop został skierowany na inną część nieba, niż zamierzałam” – napisała niedawno w e-mailu. Teleskop wylądował na czymś, czego nigdy wcześniej nie widziałeś.

„To galaktyka zbudowana wyłącznie z gazu i nie ma w niej widocznych gwiazd” – powiedziała. „gwiazdy mógł Bądź tam, nie możemy ich zobaczyć.

Galaktyka znana jako J0613+52 znajduje się około 270 milionów lat świetlnych od nas. Pływa w pierwotnym wodorze powstałym podczas Wielkiego Wybuchu, odpowiadającym dwóm miliardom mas Słońca, ale galaktyka nie tworzy żadnych gwiazd, być może dlatego, że gaz jest zbyt rozproszony, aby zbijać się w obłokach, które stają się gwiazdami. Co więcej, nie ma w pobliżu galaktyk oddziałujących grawitacyjnie, które mogłyby prowadzić do takiego skupienia.

„J0613+52 wydaje się być niezakłócony i opóźniony” – stwierdził dr O'Neill. „To może być nasze pierwsze odkrycie pobliskiej galaktyki złożonej z pierwotnego gazu”.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *