Ciężkie walki w piątek między siłami ukraińskimi i rosyjskimi

Ciężkie walki w piątek między siłami ukraińskimi i rosyjskimi

Siły ukraińskie zaangażowały się w piątek w „zacięte” walki z siłami rosyjskimi o kontrolę nad miastem Vogledar na wschodzie, podczas gdy obie strony walczyły na froncie południowym na południowy zachód od Doniecka. Obie strony ogłosiły zwycięstwo w małym centrum administracyjnym wież mieszkalnych w pobliżu strategicznego miasta Pawlewka.

„Otoczenie, a następnie wyzwolenie tego miasta rozwiązuje wiele problemów” – powiedział Denis Pushlin, szef obwodu donieckiego wyznaczony przez Moskwę. „Wkrótce Vogledar może być dla nas nowym i ważnym sukcesem” – powiedział Pushlin, cytowany przez rosyjskie agencje prasowe. Ale Kijów twierdzi, że miasto, które przed inwazją liczyło 15 000 mieszkańców, pozostaje przedmiotem sporu.

„Toczą się tam ciężkie walki” – powiedział lokalnym mediom rzecznik ukraińskiej armii Siergiej Szerewati. „Od kilku miesięcy armia rosyjska (…) próbuje osiągnąć tam wielki sukces” – powiedział.

Presja Moskwy na Vogledar jest częścią jej kampanii mającej na celu kontrolę całego obwodu donieckiego, który Rosja uznała za część swojego terytorium. Miasto leży na południowym froncie, który niektórzy postrzegają jako wylęgarnię potencjalnej ukraińskiej ofensywy mającej na celu przejście przez terytoria okupowane przez Rosję do Morza Azowskiego.

Na pokładzie bomby znajdował się 42-letni minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrsky, jego zastępca Jewgienij Ganin i inny wysoki urzędnik oraz sześć innych osób. – zdjęcie: AFP / Siergiej Sobinski

Amerykański Instytut Studiów Wojennych powiedział, że działania Rosji w regionie Vogledar mogą być „częścią serii niszczycielskich ataków mających na celu powstrzymanie potencjalnych ukraińskich operacji kontrataku”.

Dzień Holokaustu

Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał w piątek Dzień Pamięci o Holokauście, aby uderzyć Ukrainę, nazywając ten kraj „neonazistami”, aby usprawiedliwić swoją inwazję. „Zapominanie lekcji historii prowadzi do powtórzenia się strasznych tragedii” – oświadczył Putin. – Nasi żołnierze dzielnie walczą z tym złem – dodał.

Ale w Polsce, gdzie podczas II wojny światowej zamordowano około trzech milionów Żydów, władze obwiniały Rosję o utrwalanie nazistowskiego myślenia.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku: „W rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau spod nazistowskich Niemiec pamiętajmy, że Putin buduje nowe obozy na Wschodzie”. „Nieustająca solidarność i wsparcie Ukrainy są skutecznymi sposobami zapewnienia, że ​​historia się nie powtórzy” – dodał.

Prezydent Władimir Putin nadal szuka sojuszników w celu inwazji na Ukrainę
prezydent Rosji Władimir Putin. – zdjęcie: Getty Images/Agencja Anadolu/Współpracownik

Ze swojej strony prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski upamiętnił Holokaust i wezwał świat do zjednoczenia się przeciwko „obojętności” i „nienawiści”. „Dzisiaj, jak zawsze, Ukraina czci pamięć milionów ofiar Holokaustu. Wiemy i pamiętamy, że obojętność zabija jak nienawiść” – powiedział.

Tymczasem Morawiecki zapowiedział, że Polska sprowadzi do Kijowa 60 dodatkowych czołgów, aby pomóc mu przeciwstawić się Rosji. „Jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych nowoczesnych czołgów, z których 30 to PT-91. Poza tym mamy w posiadaniu 14 czołgów Leopard 2.”

Dostarczone już przez Polskę czołgi to przede wszystkim radzieckie modele T-72, których zmodernizowaną wersją jest PT-91. Stany Zjednoczone i Niemcy obiecały też Ukrainie czołgi podstawowe. Z kolei Belgia ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 93,8 mln euro (100 mln dolarów), który obejmuje pieniądze, rakiety, karabiny maszynowe i pojazdy opancerzone.

Kontrowersje olimpijskie

Z drugiej strony kontrowersje wzbudziły starania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o znalezienie sposobu na udział rosyjskich sportowców w igrzyskach w Paryżu w 2024 r. pomimo inwazji na Ukrainę. Rosja i jej sojuszniczka Białoruś zostały wykluczone z większości sportów olimpijskich od czasu inwazji na Ukrainę w lutym. MKOl podkreślił jednak, że „żadnemu sportowcowi nie należy uniemożliwiać udziału w zawodach z powodu jego paszportu”.

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo powiedziała w czwartek, że popiera udział rosyjskich sportowców pod neutralnym sztandarem w igrzyskach w 2024 roku.

Dymisje w rządzie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Dymisje w rządzie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. – zdjęcie: Reuters / prezydencja ukraińska

Zełenski zaprosił w piątek prezydenta MKOl Thomasa Bacha do odwiedzenia miasta Bachmut, gdzie w ostatnich miesiącach toczyły się jedne z najostrzejszych bitew. „Zapraszam Bacha do Bachmuta, aby na własne oczy zobaczył, że neutralność nie istnieje” – powiedział Zełenski. „Oczywiste jest, że każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią” – kontynuował.

Minister sportu Ukrainy ostrzegł, że jego kraj może zbojkotować igrzyska, jeśli wezmą w nich udział rosyjscy i białoruscy sportowcy.

* Z informacji AFP.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *