Co by cię zabiło najpierw, gdybyś wskoczył do dziury w podłodze?

Co by cię zabiło najpierw, gdybyś wskoczył do dziury w podłodze?

Kopanie dziury prosto w ziemię to bardzo popularny eksperyment myślowy. Może nauczyć ludzi wiele o właściwościach naszej planety, a także fascynującej fizyce. Jednak wywiercenie takiego otworu jest niemożliwe i to nie tylko dlatego, że wnętrze naszego wszechświata przechodzi przez warstwy stopionego i cieczy, zanim spotka się ze stałym jądrem wewnętrznym. Nawet na całkowicie stałej planecie lub księżycu ciśnienie wywierane przez głębszą warstwę byłoby niemożliwe do przeniknięcia.

Ale uzbrojeni w naszą zaawansowaną technologię myślenia, wykopaliśmy dół. Nasza piękna dziura o długości około 12 756 kilometrów (7926 mil) jest gotowa. Już mam przeciąć wstęgę, aby zainaugurować zakończenie prac, kiedy przechodzę obok i zrywam się, krzycząc „Kula Armatnia!” Pojedyncza łza spływa po moim policzku. Właśnie skoczyłeś na śmierć.

Niektórzy lubią, gdy jest gorąco

Nasza dziura w ziemi jest śmiertelną pułapką z wielu powodów. Pierwszą rzeczą, która może Cię zabić, jest temperatura. Jeśli kiedykolwiek byłeś w kopalni, prawdopodobnie zauważyłeś, że robi się gorąco. Najgłębszą studnią wywierconą kiedykolwiek przez człowieka jest Kula Deep Well, która sięga nieco ponad 12 kilometrów (7,5 mil), czyli około 0,1 procent długości naszej wyimaginowanej dziury.

Powodem, dla którego przestali kopać, była temperatura. Zaledwie 12 kilometrów dalej temperatura na dnie krateru osiągnęła 180 stopni Celsjusza (356 stopni Fahrenheita). Naukowcy pracujący nad projektem nie spodziewali się takiej wartości, ale była ona znacznie wyższa, niż oczekiwały modele.

Jeśli to cię pocieszy, to nie potrwa długo. Oczekuje się, że podróż przez krater obejmie całą planetę 38 minut i 11 sekund. Zostaniesz upieczony dużo szybciej, niż dotrzesz na drugą stronę.

pod presją

Z powodu mojego żalu po twojej stracie, zanim skoczyłeś, włączyłem maszynę do odwracania czasu (kolejny opatentowany wynalazek w przestrzeni myśli). Wyjaśniam ci, co wydarzyło się w innej linii czasu i proszę, żebyś założył kombinezon ochronny, ale nie przeszkadzał mi w przyjęciu. Podczas gdy ja znów przecinam wstęgę, ty wchodzisz i wskakujesz. Pomimo ochrony skafandra wiem, że znowu umrzesz.

Tym razem zabójcą jest stres. Zostaniesz zmiażdżony przez ogromny wzrost ciśnienia. Na poziomie morza czujesz, że powietrze znajduje się kilkadziesiąt kilometrów nad tobą. W dziurze przejedziesz tysiące kilometrów. Stanie się powietrzem Bardzo kompaktowy I tak zwarty, że ulegałby przemianom fazowym, potencjalnie stając się nadciekły. Staniesz się częścią miksu.

grzechotka

Po raz kolejny zostaje uruchomione odwrócenie czasu. Wyjaśniam ci sytuację, a ty zwracasz uwagę, że gdyby ciśnienie stało się zbyt wysokie, prawdopodobnie usunęlibyśmy całe powietrze z powierzchni planety, zabijając większość życia, w tym całe 8 miliardów z nas na powierzchni. Przerywam, żeby to zwrócić uwagę, więc cofam się w czasie do fazy projektowania i upewniam się, że w otworze panuje próżnia.

Teraz powoli opuszczasz się do śluzy. Nurkuje bezpiecznie przed wysoką temperaturą i ciśnieniem. Potem umrzesz. Cóż, to zależy ode mnie. Projekt ma otwór, który rozciąga się od zewnątrz domu na drugą stronę świata, a ty zabierasz ze sobą przyspieszenie obrotowe, które miałeś, kiedy wychodziłeś, w wyniku obrotu Ziemi. Ale kiedy poruszasz się w ziemi, powoduje to, że dryfujesz w ścianach. Przy maksymalnej prędkości. Więc będziesz uderzał w ściany coraz szybciej, jak szmaciana lalka. To musi boleć.

Dobrze rozpoczęliśmy

Rozwiązaniem tego problemu jest obecność dziury w poprzek osi obrotu Ziemi. Po przewiezieniu możesz teraz bezpiecznie skoczyć z Bieguna Północnego, docierając na Biegun Południowy po 38 minutach i 11 sekundach.

Nadal możesz umrzeć, ponieważ żadna próżnia nie jest idealna, więc trochę powietrza w środku może cię spowolnić i spowodować utratę pędu potrzebnego do przyczepienia się do przeciwległej śluzy. Można to naprawić mocnym naciskiem od początku.

To zależy od tego, czy wybaczyłem ci zwrócenie uwagi na mroczną i przerażającą naturę mojego eksperymentu myślowego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *