Co roku do atmosfery przedostają się dwa miliardy ton pyłu

Co roku do atmosfery przedostają się dwa miliardy ton pyłu

Światowa Organizacja Meteorologiczna stwierdziła w swoim rocznym raporcie na temat występowania i zagrożeń burz piaskowych i piaskowych, a także ich skutków dla społeczeństwa, że ​​wpływają one również na gospodarkę, ekosystemy, pogodę i klimat.

W tekście wskazano, że w dużej mierze jest to proces naturalny, ale część jest wynikiem złego gospodarowania wodą i gruntami.

Zdaniem ekspertów, światowe średnioroczne stężenie pyłu powierzchniowego w 2022 r. było nieco wyższe niż w 2021 r. ze względu na zwiększone emisje z środkowo-zachodniej Afryki, Półwyspu Arabskiego, Płaskowyżu Irańskiego i północno-zachodnich Chin.

Przestrzennie szacowane maksymalne roczne stężenie pyłu powierzchniowego wystąpiło w Bodélé (Czad, Afryka).

Hotspoty o znacznie wyższym stężeniu pyłu w tym roku zidentyfikowano w Ameryce Środkowej i Południowej, większości Afryki Środkowej, Hiszpanii, Morzu Czerwonym, Półwyspie Arabskim, Morzu Arabskim i Płaskowyżu Irańskim.

A także w Zatoce Bengalskiej w Azji Południowej, w Basenie Tarim w północno-zachodnich Chinach i na tropikalnym Oceanie Atlantyckim między Afryką Zachodnią a Karaibami.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, profesor Petteri Taalas, powiedział, że burze piaskowe i piaskowe mają wpływ na zdrowie w transporcie, w tym w lotnictwie, transporcie drogowym, kolejowym i rolnictwie, wpływając na zdrowie publiczne, bezpieczeństwo i gospodarkę.

Dodał, że inicjatywa Wczesne Ostrzeżenia dla Wszystkich ma na celu poprawę umiejętności prognozowania burz piaskowych i pyłowych.

M/LPN

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *