W piątek i sobotę przywódcy przedstawią swoje krajowe oświadczenia podczas, jak to nazywają organizatorzy, Światowego Szczytu Działań Klimatycznych.
To dwa dni, w których światowi przywódcy mogą wdrożyć i przełożyć kluczowe decyzje klimatyczne na konkretne działania i wiarygodne plany, w oparciu o porozumienia COP27, a także zachować swoje zaangażowanie i odpowiedzialność wobec środowiska.
W tym celu w porządku obrad uwzględniono kwestie zmian klimatycznych i reakcji na nie oraz potrzebę wzmocnienia skoordynowanych działań, w związku z czym Przewodniczący dwudziestej ósmej sesji Konferencji Stron, sułtan Al Jaber, wezwał do przezwyciężenia różnic i wspólnej pracy znaleźć realne rozwiązania obecnego kryzysu klimatycznego. Zapewniając w ten sposób lepszy świat przyszłym pokoleniom.
Jeśli chodzi o segment wysokiego szczebla, Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28) rozpocznie na dobre swoje prace od Szczytu w sprawie Działań Klimatycznych, w którym wezmą udział Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres i światowi przywódcy obecni w Dubaju , którzy przedstawią działania swoich rządów, aby stawić czoła tym wyzwaniom. Obecny kryzys klimatyczny.
Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek pomyślnie, sfinalizując uruchomienie funduszu mającego na celu zrekompensowanie bezbronnym krajom za szkody spowodowane globalnym ociepleniem. Jest to posunięcie, z którego wszystkie rządy i delegaci powinni skorzystać, aby osiągnąć lepsze wyniki w Dubaju. .
Taki fundusz to długoterminowy popyt krajów rozwijających się, które znajdują się na pierwszej linii frontu skutków zmian klimatycznych i muszą mierzyć się z kosztami zniszczeń powodowanych przez coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe.
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres z zadowoleniem przyjął jej wdrożenie w celu zrekompensowania strat i szkód, co uważał za podstawowe narzędzie osiągnięcia sprawiedliwości klimatycznej.
COP stanowi także zwieńczenie Globalnego Inwentarza, oceny dotychczasowego postępu w realizacji postanowień Porozumienia paryskiego: redukcji emisji gazów cieplarnianych, przystosowania się do procesu globalnego ocieplenia i mobilizacji wsparcia finansowego dla krajów wrażliwych.
W związku z tym konferencja jest rozwijana z niezliczoną liczbą kwestii zawartych w agendzie klimatycznej w poszukiwaniu rezolucji, które poprowadzą jej 198 członków (państwa, suwerenne podmioty i organizacje regionalne) w kierunku przyszłości klimatycznej na marginesie zgodnej z życiem.
JHA/CRC
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”