Covid Booster i Omicron: Kto powinien teraz otrzymać zastrzyk?

Ostatnie badania Ocena działania boostera biwalentnego u osób powyżej 12 roku życia wykazała, że ​​działa on dobrze u osób w każdym wieku. Naukowcy porównali wyniki badanych w ciągu trzech miesięcy po otrzymaniu monowalentnej dawki przypominającej (od maja do sierpnia 2022 r.) z trzema miesiącami po otrzymaniu dawki przypominającej biwalentnej (od września do grudnia 2022 r.). Odkryli, że monowalentna dawka przypominająca była skuteczna w 25 procentach w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci, podczas gdy biwalentna dawka przypominająca była skuteczna w 62 procentach.

Chociaż wzmacniacz działa dla wszystkich, eksperci twierdzą, że ponieważ osoby starsze są bardziej narażone na hospitalizację z powodu Covid-19, odniosą największe korzyści. „Nawet jeśli skuteczność jest taka sama, nadal ważne jest, aby osoby starsze były wzmacniane, ponieważ ich bezwzględne ryzyko jest wyższe” – powiedział Danio Lin, profesor biostatystyki na University of North Carolina w Chapel Hill, który kierował badaniami.

Badanie CDC sprawdzające, czy wzmacniacz działa biwalentnie Chroni przed infekcją U osób w wieku od 18 do 49 lat również było to zachęcające. W porównaniu z osobami, które otrzymały od dwóch do czterech dawek oryginalnej szczepionki, osoby, które otrzymały szczepionkę dwuwartościową, miały o 50% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów BA.5 lub XBB/XBB.1.5.

Jednakże, podobnie jak w przypadku oryginalnej szczepionki, biwalentna dawka przypominająca nieznacznie zwiększa ryzyko zakażenia Zapalenie mięśnia sercowegoZapalenie mięśnia sercowego u osób w wieku od 18 do 35 lat. W rezultacie niektórzy eksperci niechętnie zalecają więcej dawek przypominających dla tej grupy.

„Jeśli jesteś młody, powiedzmy, że masz 35 lub 40 lat, albo jesteś zdrowy, zostałeś już zaszczepiony i wzmocniony i mogłeś mieć infekcje lub infekcje w przeszłości, myślę, że ta osoba jest dość dobrze chroniona ”, powiedział dr Columbia University, który „przez pewien czas” prowadził jedno z badań nad przeciwciałami. „Dopóki nie będzie dostępnych więcej danych, nie zmuszałbym takiej osoby do corocznego szczepienia”.

FDA zasugerowała, że ​​dla większości Amerykanów może się zdarzyć lek przypominający podawana corocznie Jest jesienią, podobnie jak szczepionka przeciw grypie, a osoby z grupy wysokiego ryzyka nadal mogą otrzymywać wiele dawek rocznie. Nie jest jasne, kiedy i czy oficjalnie zarekomenduje to podejście.

Dr Lin ma niepublikowane badania porównujące wyniki z liczbą dawek stymulantów, które ludzie otrzymują rocznie. Jego dane pokazują, że osoby, które otrzymują średnio mniej niż jedną dawkę przypominającą rocznie, mają wyższy wskaźnik hospitalizacji i śmiertelności niż osoby, które otrzymują jedną lub więcej dawek. Istnieje znacznie mniejsza różnica między pojedynczą dawką a więcej niż jedną dawką przypominającą rocznie. Powiedział, że oznacza to, że roczny wzrost jest wystarczający dla większości ludzi; Jednak w przypadku osób starszych niewielka korzyść wynikająca z wielu wzmocnień rocznie może być opłacalna.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *