Covid budzi strach na Everest | Góral | Sporty

Teren został odgrodzony od obozu bazowego Everest, z tabliczką z napisem „Gdzie twoja maska?”.

Baza pod Everestem, na jego południowym zboczu lub w Nepalu, to bańka … strachu. Istnieją obawy przed rozprzestrzenianiem się wirusa Corona, a wraz z jego wyzdrowieniem, możliwością przymusowej ewakuacji miejsca decyzją samorządu, co oznacza odwołanie sezonu. Władze zaprzeczają, że w obozie bazowym, u podnóża żądanej góry, doszło do epidemii zakaźnej, ale wielu członków wyprawy donosi o kilku ewakuacjach chorych helikopterami.

W dniu 15 kwietnia Norwegian Airland Ness jako pierwszy opuścił to miejsce drogą lotniczą i został przewieziony do szpitala w Katmandu, gdzie potwierdzono, że jego problemy z oddychaniem nie mają nic wspólnego z wysokością, tak jak z górą. pozytywny wynik wirusa. – 19.

więcej informacji

Od tego czasu polski alpinista Paul Michalsky mówi, że co najmniej 30 osób pilnie poszło w ślady Norwegów. Paranoja osiadła w obozie bazowym, w którym według oficjalnych szacunków przebywało 1500 osób: 400 obcokrajowców i ponad tysiąc pracowników górskich, kucharzy, łączników i tragarzy. Oczywiście zdecydowana większość ma jeszcze trzynaście lat i trzyma kciuki, aby wstać, niektórzy do pracy, a reszta.

Poszczególne namioty i namioty z jedzeniem są rozrzucone nad toczącą się górą lodową w kolorowej grupie o długości około dwóch kilometrów. U podnóża góry o wysokości 8000 metrów przestój przekracza okresy aktywności. Czekanie na aklimatyzację po każdej podróży przed oknami dobrej pogody uwalniało ją od hojnego życia towarzyskiego: wędrówki od sklepu do sklepu, od jedzenia do jedzenia, od kawy do kawy, gier planszowych, spokojnych spacerów … nic z tego nie jest dzieje się teraz.

W stanie anomalii ma go każda wyprawa Ogrodzony Ich przestrzeń z linami zapobiegającymi niebezpiecznym wizytom, a obecne na miejscu władze medyczne zapobiegały wszelkim społecznym interakcjom między misjami. To bańka wewnątrz bańki.

Niemiecki alpinista David Gottler jest jednym z nielicznych, którzy aspirują do wspinaczki na Mount Everest bez pomocy sztucznego tlenu. „Z nikim nie wchodzę w interakcje, cały czas jestem sam, czy to w górach, czy w moim sklepie” – wyjaśnia przez telefon. „Próbuję trenować z dala od bazy, ale prawda jest taka, że ​​nadal nie wiem, czy będę w stanie się wspinać, ani jaką ścieżkę spróbować. Czekamy” – przyznaje.

Baza pod Everestem.
Baza pod Everestem.Prakash Mathema / AFP

Kataloński Goettler i Kilian Jornet mogli spróbować wspiąć się na zachodnie wzgórza góry, a nawet spróbować połączyć się z Lhotse, projektem prowadzonym przez Szwajcara Ueli Stecka w 2017 roku, zanim umrą, aklimatyzując się w sąsiednim Nuptse. Ale wszystko wisi w powietrzu i ani jedno, ani drugie nie potwierdziły swoich zamiarów.

Uraz wymknął się spod kontroli

Wskaźnik zakażeń wirusem HIV w Nepalu gwałtownie wzrósł w ostatnich tygodniach, ponieważ kraj graniczący z Indiami witał wielu turystów w pobliżu, podczas gdy epidemia wymknęła się spod kontroli. Katmandu wzmocniło i zaostrzyło środki bezpieczeństwa, zamykając lotnisko dla lotów krajowych i międzynarodowych, pomimo pogorszenia się stanu zdrowia aż do zatrzymania, a niektóre głosy krytykowały obecność ogromnych ilości pakowanego tlenu gotowego do użytku przez alpinistów z Everestu.

Wiele głosów krytykowało rozluźnienie tych środków w górach, gdzie poszanowanie wskaźników ochronnych w wielu przypadkach jest ewidentne przy ich braku: nie ma masek, nie ma bezpiecznej odległości. Obawiając się, że góra zostanie zamknięta, pracownicy Szerpów odpowiedzialni za jej wyposażenie pracują w zamian za czasomierz, który naprawi wszystkie wymagane liny i umożliwi pierwszą próbę swoim klientom. Aby przyspieszyć ten proces, wszystkie zwoje stałych lin zostały umieszczone helikopterem na Polu 2, nad niebezpiecznym wodospadem Khumbu.

Zmień system, aby uniknąć śmiertelnych kolejek

W rzeczywistości lokalni świadkowie potwierdzili, że wielu klientów zostało zdeponowanych bezpośrednio w obozie 2, aby nie narażać się na niebezpieczeństwa wodospadu Khumbu, ponieważ 16 Szerpów zginęło w 2014 roku, pogrzebanych przez lawinę. Aby uniknąć śmiertelnych kolejek zarejestrowanych w 2019 r. (Zginęło 11 wspinaczy), kiedy 354 osoby dotarły na szczyt w jeden dzień (212 od strony południowej i reszta od północy), rząd Nepalu opracował system przejść (w zależności od historia wydłużonych przejść), aby móc zaatakować szczyt w różnych atakach z uwagi na okna dobrej pogody, które mogą się pojawić.

Jednak nikt nie wyjaśnił, kto jest odpowiedzialny za kontrolowanie tej inicjatywy i jak to będzie, a oni ufają zrozumieniu głównych agencji pracujących w górach. Tej wiosny lokalne ministerstwo turystyki potwierdziło przybycie 15 000 turystów górskich, czyli 10% normalnej. Zamknięcie sezonu oznaczać będzie poważny kryzys gospodarczy dla wszystkich obszarów, w których mieszkają zagraniczni goście.

Możesz śledzić SPORT pod adresem Serwis społecznościowy Facebook s ŚwiergotLub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *