Ćwiczenia zmniejszają genetyczne ryzyko cukrzycy typu 2

Ćwiczenia zmniejszają genetyczne ryzyko cukrzycy typu 2

streszczenie: Aktywny tryb życia może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nawet u osób o większej podatności genetycznej. Badania wykazały, że wyższy poziom aktywności fizycznej, zwłaszcza o umiarkowanej lub intensywnej intensywności, był silnie związany z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Co ciekawe, wysoce aktywni uczestnicy z wysokim ryzykiem genetycznym mieli mniejsze ryzyko rozwoju choroby niż osoby niskiego ryzyka, ale nieaktywne. Odkrycia podkreślają znaczenie aktywności fizycznej w zapobieganiu cukrzycy typu 2.

Kluczowe fakty:

  1. W badaniu wykorzystano dane od 59 325 dorosłych z brytyjskiego Biobanku, którzy nosili akcelerometry do śledzenia aktywności fizycznej przez okres siedmiu lat.
  2. Osoby, które wykonywały ponad godzinę umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie, miały o 74% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
  3. Nawet osoby z wysokim genetycznym ryzykiem zachorowania na cukrzycę były mniej narażone na rozwój choroby, jeśli były bardzo aktywne niż osoby nieaktywne z niskim ryzykiem genetycznym.

źródło: Uniwersytet w Sydney

Nowe badania wykazały, że aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nawet u osób z wysokim genetycznym ryzykiem rozwoju tej choroby.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney wykazało, że wyższy poziom ogólnej aktywności fizycznej, zwłaszcza umiarkowanej do intensywnej, miał silny związek z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Wyniki publikowane są w Brytyjski Dziennik Medycyny Sportowej.

Naukowcy twierdzą, że badanie pokazuje, że wyższy poziom aktywności fizycznej powinien być promowany jako kluczowa strategia zapobiegania cukrzycy typu 2, która dotyka miliony Australijczyków.

W badaniu wzięło udział 59 325 dorosłych z brytyjskiego BiobankuI Osoby, które na początku badania nosiły akcelerometry (śledzące aktywność na nadgarstku) były następnie obserwowane przez okres do siedmiu lat w celu śledzenia wyników zdrowotnych.

UK Biobank to obszerna biomedyczna baza danych i źródło badawcze zawierające anonimowe informacje genetyczne, dotyczące stylu życia i zdrowia od pół miliona uczestników z Wielkiej Brytanii.

Obejmowało to markery genetyczne związane z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Osoby z wysokim wskaźnikiem ryzyka genetycznego miały 2,4 razy większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby z niskim wskaźnikiem ryzyka genetycznego.

Badanie wykazało, że więcej niż godzina umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie wiązała się z 74% niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z uczestnikami, którzy wykonywali mniej niż 5 minut aktywności fizycznej.

Stało się tak nawet wtedy, gdy uwzględniono inne czynniki, w tym ryzyko genetyczne.

Innym przekonującym odkryciem było to, że uczestnicy z wysokim ryzykiem genetycznym, ale należący do kategorii najbardziej aktywnych fizycznie, mieli w rzeczywistości mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami z niskim ryzykiem genetycznym, ale należącymi do najmniej aktywnej kategorii. .

Starszy autor, profesor nadzwyczajny Melody Ding z Charles Perkins Center and School of Medicine and Health mówi, że chociaż rola genów i aktywności fizycznej w wystąpieniu cukrzycy typu 2 jest dobrze ustalona, ​​do tej pory większość danych została zgłoszona przez samych było niewiele dowodów na to, czy aktywność fizyczna mogła przeciwdziałać zagrożeniom genetycznym.

„Nie jesteśmy w stanie kontrolować ryzyka genetycznego i historii rodziny, ale to odkrycie dostarcza obiecujących i pozytywnych wiadomości, że poprzez aktywny tryb życia można„ walczyć ”z wieloma nadmiernymi zagrożeniami rozwoju cukrzycy typu 2”.

Profesor nadzwyczajny Ding mówi, że aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności opisuje ruchy, które powodują pocenie się i zadyszkę, takie jak szybki marsz i ogólna praca w ogrodzie.

Przykłady intensywnej aktywności fizycznej obejmują jogging, taniec aerobowy, jazdę na rowerze pod górę lub w szybkim tempie oraz ciężką pracę w ogrodzie, taką jak kopanie – wszystkie czynności, które powodują sapanie lub hiperwentylację.

Badanie mające pomóc w ustaleniu wytycznych dotyczących zdrowia publicznego

Cukrzyca jest globalnym problemem zdrowia publicznego. W 2021 roku na całym świecie żyło 537 milionów dorosłych z cukrzycą. Prawie 1,2 miliona Australijczyków zostało zarejestrowanych jako żyjących z cukrzycą typu 2 w 2020 roku.

Odkrycia mają również duże znaczenie osobiste dla profesora nadzwyczajnego Dinga, którego ojciec niedawno zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w wieku 60 lat.

„Rodzina mojego ojca ma historię cukrzycy typu 2, więc wynik badania jest bardzo zachęcający dla mnie i mojej rodziny. Jako osoba, która jest już aktywna, mam teraz dodatkową motywację do kontynuowania tego aktywnego trybu życia” – mówi profesor nadzwyczajny Ding .

„Mamy nadzieję, że to badanie dostarczy informacji na temat zdrowia publicznego i wytycznych klinicznych, aby mogły pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym dla pracowników służby zdrowia, organizacji i społeczeństwa”.

„Jestem bardzo podekscytowany, że mogę podzielić się wynikami naszych badań z szerokim gronem odbiorców, aby ludzie wiedzieli, że aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu, szczególnie w przypadku osób z wysokim ryzykiem genetycznym. Jeśli masz rodzinną historię cukrzycy typu 2, a nawet jeśli nie „t, dzisiaj jest dzień, aby zacząć. Uprawiaj aktywność fizyczną” – mówi doktorantka Mingyun (Susan) Lu, która prowadziła badanie.

O tym ćwiczeniu i wiadomościach z badań genetycznych

autor: Ivy Shih
źródło: Uniwersytet w Sydney
Komunikacja: Ivy Shih – Uniwersytet w Sydney
zdjęcie: Zdjęcie przypisane do Neuroscience News

Oryginalne wyszukiwanie: otwarty dostęp.
Akcelerometr-intensywność-intensywność aktywność fizyczna oraz genetyczne i incydentalne ryzyko cukrzycy typu 2: prospektywne badanie kohortowe.Melody Ding i in. Brytyjski Dziennik Medycyny Sportowej


podsumowanie

Akcelerometr-intensywność-intensywność aktywność fizyczna oraz genetyczne i incydentalne ryzyko cukrzycy typu 2: prospektywne badanie kohortowe.

cel

Chociaż zaproponowano 30 minut dziennie aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności w celu zapobiegania cukrzycy typu 2 (T2D), obecne zalecenia opierają się wyłącznie na samoopisie i rzadko uwzględniają ryzyko genetyczne. Zbadaliśmy potencjalne zależności dawka-odpowiedź między całkowitą aktywnością fizyczną/specyficzną dla intensywności a występowaniem T2D i podzieliliśmy je według różnych poziomów ryzyka genetycznego.

Metody

To prospektywne badanie kohortowe przeprowadzono na grupie 59 325 uczestników brytyjskiego Biobanku (średni wiek = 61,1 lat w latach 2013–2015). Całkowitą/intensywną aktywność fizyczną zbierano za pomocą akcelerometrów i powiązano z krajowymi rejestrami do 30 września 2021 r. Zbadaliśmy kształt związku dawka-odpowiedź między aktywnością fizyczną a częstością T2D, używając zmodyfikowanych skrawków kostki uporządkowanych według wyniku ryzyka poligenicznego (na podstawie 424 wybranych SNP). ) przy użyciu modeli proporcjonalnego hazardu Coxa.

wyniki

Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 6,8 roku, istniała silna liniowa zależność dawka-odpowiedź między aktywnością fizyczną o umiarkowanej do wysokiej intensywności (MVPA) a incydentem T2D, nawet po uwzględnieniu ryzyka genetycznego. W porównaniu z najmniej aktywnymi uczestnikami tętno (95% CI) dla wyższych poziomów MVPA wynosiło: 0,63 (0,53 do 0,75) przez 5,3-25,9 minut/dzień, 0,41 (0,34 do 0,51) przez 26,0-68,4 minut/dzień i 0,26 (0,18) do 0,38) przez >68,4 minut dziennie. Chociaż nie stwierdzono znaczącej multiplikatywnej interakcji między miarami aktywności fizycznej a ryzykiem genetycznym, znaleźliśmy dodatkową istotną interakcję między MVPA a wynikiem ryzyka genetycznego, wskazując na większe różnice w bezwzględnym ryzyku według poziomów MVPA wśród osób z wyższym ryzykiem genetycznym.

Wniosek

Uczestnictwo w aktywności fizycznej, zwłaszcza MVPA, powinno być promowane zwłaszcza u osób z wysokim genetycznym ryzykiem T2D. Nie może być żadnych minimalnych ani maksymalnych korzyści. To odkrycie może pomóc w opracowaniu przyszłych wytycznych i interwencji zapobiegających T2D.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *