Rząd Czech zwolnił 18 pracowników ambasady rosyjskiej w Pradze, oskarżając ich o bycie agentami GRU i SWR rosyjskich służb wywiadowczych oraz udział w dwóch eksplozjach w składzie amunicji w południowym mieście Virbedis. Morawy 2014 zostały ogłoszone przez premiera Czech Andrzeja Babisa i ministra spraw wewnętrznych Johna Hamaska na konferencji prasowej w tę sobotę (17.04.2021).
Babis obiecał, że prezydent Czech Milos Zeman (uważany za prorosyjskiego) został powiadomiony o posunięciu i „w pełni się z nim zgodził”.
Premier Czech odniósł się również do decyzji na swoim koncie na Twitterze: „Istnieje uzasadnione podejrzenie, że rosyjscy tajni agenci GRU byli zaangażowani w eksplozję składu amunicji w czeskiej wiosce Virbedis w 2014 roku. Republika wydaliła 18 rosyjskich dyplomatów. ”.
„Jestem bardzo wdzięczny za profesjonalną pracę naszych sił bezpieczeństwa, policji, a zwłaszcza naszego krajowego centrum zwalczania przestępczości zorganizowanej, za odkrycie tego skandalicznego i bezprecedensowego posunięcia” – dodał Babis.
Ze swojej strony minister spraw wewnętrznych John Hamasek zauważył, że 18 rosyjskich dyplomatów zostało zidentyfikowanych jako członkowie tajnych służb ich kraju i otrzymali 48 godzin na opuszczenie terytorium Czech.
To największe wypędzenie zagranicznych dyplomatów w historii tego środkowoeuropejskiego kraju.
Erupcje miały miejsce w październiku i grudniu, zabijając dwie osoby w pierwszej osobie.
Decyzja Czech zapadła w obliczu kryzysu dyplomatycznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, który zniósł odpowiednie sankcje dyplomatyczne i gospodarcze.
Stany Zjednoczone oskarżyły Moskwę o ingerowanie w jej sprawy wewnętrzne i przeprowadzanie cyberataków, podczas gdy reżim Władimira Putina zadeklarował, że zarzuty te są „urojeniowe”. Tymczasem sąsiad Czech, Polska, ogłosił w piątek, że wydala trzech ambasadorów Rosji za „szkodliwe czyny” wymierzone w kraj.
JU (afp, efe, ap, rtre, dpa)
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Kadet KGB
Putin urodził się w 1952 roku w Petersburgu. Po ukończeniu studiów prawniczych w 1975 r. Wstąpił do radzieckiego wywiadu KGB. Jego pierwszą pracą była opieka nad obcokrajowcami oraz obsługa ambasad w swoim rodzinnym mieście. Następnie wysłano go do Drezna w Niemczech Wschodnich. Po upadku muru berlińskiego Putin spalił setki dokumentów KGB.
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Twój przewodnik polityczny
Po lewej stronie widać młodego Putina z byłym burmistrzem Petersburga Anatolijem Sobsakiem. Był mu doradcą Putina w polityce międzynarodowej, odkąd został profesorem. Mimo skandalu korupcyjnego na początku kariery politycznej przyjaźń z Sobsakiem nie pozwoliła mu stracić pozycji.
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Wycieczka po meteorytach
Wkrótce Putin przeniósł się z Petersburga do stolicy politycznej Moskwy. W 1997 roku prezydent Borys Jelcyn dał mu kompromis w swoim rządzie, który Putin wykorzystał na swoją korzyść, tworząc ważne sojusze polityczne, które mogą mu dobrze służyć w przyszłości.
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Śmierć przyjaciela
Putin był głęboko zasmucony śmiercią Anatolija Sobsaka w 2000 roku. Jego były mentor był jednym z pierwszych polityków, który mianował Putina na prezydenta. Rok temu wykorzystał swoje koneksje polityczne, aby odrzucić zarzuty korupcji przeciwko Sobsakowi.
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Pełniący obowiązki Przewodniczącego
W czerwcu 2000 roku Borys Jelcyn złożył rezygnację, pozostawiając swojego premiera jako pełniącego obowiązki przewodniczącego. W ramach kampanii prezydenckiej powróciły zarzuty korupcyjne wobec Putina, gdy służył on w rządzie w Petersburgu. Prawnik Marina Sally, która poruszyła tę kwestię, została zmuszona do opuszczenia miasta.
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Tandem „Demokratów”
Jego premier Dmitrij Miedwiediew wystartował w wyborach w 2008 roku, ponieważ konstytucja zakazała ponownego wyboru Putina. Obejmując prezydenturę, mianował Putina swoim premierem. Posunięcie to było szeroko krytykowane jako antydemokratyczne, a Miedwiediew był postrzegany przez wielu w Moskwie jako marionetka Putina.
-
Władimir Putin: Droga do władzy
Zwycięstwo w wyborach
W marcu 2018 roku Władimir Putin został wybrany na prezydenta po raz trzeci. Putin będzie rządził przez następne sześć lat, wraz z przedłużeniem kadencji prezydenta. Wybory charakteryzowały się słabą opozycją i zarzutami oszustwa.
Autor: Elizabeth Schumacher