Czechy wydalają 18 ambasadorów Rosji za udział w zamachach bombowych w 2014 roku | Świat | D.W.

Rząd Czech zwolnił 18 pracowników ambasady rosyjskiej w Pradze, oskarżając ich o bycie agentami GRU i SWR rosyjskich służb wywiadowczych oraz udział w dwóch eksplozjach w składzie amunicji w południowym mieście Virbedis. Morawy 2014 zostały ogłoszone przez premiera Czech Andrzeja Babisa i ministra spraw wewnętrznych Johna Hamaska ​​na konferencji prasowej w tę sobotę (17.04.2021).

Babis obiecał, że prezydent Czech Milos Zeman (uważany za prorosyjskiego) został powiadomiony o posunięciu i „w pełni się z nim zgodził”.

Premier Czech odniósł się również do decyzji na swoim koncie na Twitterze: „Istnieje uzasadnione podejrzenie, że rosyjscy tajni agenci GRU byli zaangażowani w eksplozję składu amunicji w czeskiej wiosce Virbedis w 2014 roku. Republika wydaliła 18 rosyjskich dyplomatów. ”.

„Jestem bardzo wdzięczny za profesjonalną pracę naszych sił bezpieczeństwa, policji, a zwłaszcza naszego krajowego centrum zwalczania przestępczości zorganizowanej, za odkrycie tego skandalicznego i bezprecedensowego posunięcia” – dodał Babis.

Ze swojej strony minister spraw wewnętrznych John Hamasek zauważył, że 18 rosyjskich dyplomatów zostało zidentyfikowanych jako członkowie tajnych służb ich kraju i otrzymali 48 godzin na opuszczenie terytorium Czech.

To największe wypędzenie zagranicznych dyplomatów w historii tego środkowoeuropejskiego kraju.

Erupcje miały miejsce w październiku i grudniu, zabijając dwie osoby w pierwszej osobie.

Decyzja Czech zapadła w obliczu kryzysu dyplomatycznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, który zniósł odpowiednie sankcje dyplomatyczne i gospodarcze.

Stany Zjednoczone oskarżyły Moskwę o ingerowanie w jej sprawy wewnętrzne i przeprowadzanie cyberataków, podczas gdy reżim Władimira Putina zadeklarował, że zarzuty te są „urojeniowe”. Tymczasem sąsiad Czech, Polska, ogłosił w piątek, że wydala trzech ambasadorów Rosji za „szkodliwe czyny” wymierzone w kraj.

JU (afp, efe, ap, rtre, dpa)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *