Kraków wystartował z nową odsłoną słynnego cyklu Kulturowych Degustacji Wina, wydarzenia współorganizowanego przez Hiszpańską Federację Wina (FEV) i Instytut Cervantesa. Inicjatywa ta, już w swojej czwartej edycji, ma na celu propagowanie wiedzy i docenienie hiszpańskich win, ze szczególnym uwzględnieniem ich związków z kulturą i literaturą tego kraju.
Podczas pierwszej degustacji cyklu, która odbyła się w tym tygodniu w Polsce, wina z winnicy Valdeguas wraz z dziennikarzem i pisarzem Juanem Manuelem Belverem, którego właścicielem jest poczta Rueda, zostały ustalone jako centralne postaci imprezy. To pierwsze spotkanie z cyklu degustacji w Polsce, ale nie ostatnie, gdyż w tym roku odbędzie się jeszcze 10 degustacji w różnych miastach Europy oraz w siedzibie Instytutu Cervantesa.
Cykl zostanie wznowiony we wrześniu w cieszącym się dużym zainteresowaniem Dublinie i już drugi rok z rzędu zaprezentuje nową edycję. Z tej okazji wina Ramón Bilbao będą bohaterami, a przemówienie wprowadzające wygłosi autor La Rioja, Andrés Pascual. Ta interwencja będzie reprezentować ważną rolę wina w kulturze i literaturze w języku hiszpańskim.
Po Dublinie kulturalne smaczki przeniosą się do takich miast jak Monachium, Wiedeń czy Frankfurt, które gościły już te wydarzenia w poprzednich edycjach. Nowe destynacje, takie jak Edynburg, Bukareszt czy Budapeszt, również dołączą do listy i po raz pierwszy będą miały okazję zaoferować degustację w odpowiedzi na lokalne zainteresowanie hiszpańskimi winami oraz hiszpańską kulturą i językiem.
Na każdym z tych wydarzeń można skosztować selekcji win reprezentujących najlepszą różnorodność i bogactwo win w Hiszpanii. Winnice uczestniczące w tych degustacjach są członkami FEV i obejmują Alvier, Martin Kodax, Familia Torres, Ramon Bilbao, Valdeguas, Enet, Bodegas Aragonesas oraz wybrane wina ze stowarzyszenia Grandes Pacos de España.
Wraz z winnicami, pisarze i profesor Miguel Ángel Muro, sommelier i pisarz Meritzel Falgueras oraz postacie takie jak wspomniany Juan Manuel Belvar i Andrés Pascual wygłoszą wykłady, aby kontekstualizować świat wina i jego związek z kulturą. Te interwencje, oparte na książce „La bodega Literaria española”, wydanej przez profesora Muro dla upamiętnienia 40. Książka zawierająca fragmenty najważniejszych dzieł literatury hiszpańskiej, w których wino jest w jakiś sposób obecne.
Dzięki czwartej edycji, biorąc pod uwagę 42 degustacje, które odbyły się od 2019 roku w 23 miastach i ośrodkach Cervantesa na całym świecie, liczba uczestników degustacji przekroczy tysiąc.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”