Czy Hiszpania opuszcza młodość? Jak stali się grupą wiekową z biednymi | Hiszpania

Hiszpania jest dziś lepszym krajem niż 30 czy 40 lat temu. Młodzi ludzie żyją w bogatszym społeczeństwie niż ich rodzice czy dziadkowie, w zdrowszym, bardziej kosmopolitycznym i bardziej niezależnym społeczeństwie. Ale ta poprawa nie powstrzymuje nas przed wskazaniem, co nie działa: hiszpańska młodzież boryka się z problemami, takimi jak bezrobocie lub nauka, które ciągnęły ją w dół przez dziesięciolecia, a inne, które ostatnio uległy pogorszeniu, takie jak życie z rodzicami. Następnie przeglądamy dane.

1. Młodzi ludzie są obecnie grupą zagrożoną ubóstwem. Jest to świadectwem tego, jak zmieniła się dystrybucja dochodów między pokoleniami: grupa wiekowa, w której znajdują się osoby najbardziej zagrożone ekonomicznie, to już nie osoby starsze lub emeryci, ale młodzi ludzie w wieku od 20 do 29 lat.

Ta zmiana nastąpiła podczas kryzysu z 2010 roku. Od tego czasu odsetek osób żyjących ze stosunkowo niskimi dochodami lub ryzykiem zwolnienia w wieku emerytalnym zmniejszył się o połowę z 31% do 16%. Jednak z młodymi ludźmi stało się odwrotnie, a sytuacja się pogorszyła: dziś co trzeci dorosły w wieku od 20 do 29 lat żyje w wrażliwym środowisku.

Ponadto istnieją podkomisje w najgorszym przypadku, Pablo Simon, redaktor Raport Młodzież w Hiszpanii: „Młodzi ludzie nie są tacy sami, nie wszyscy są jednakowo bezbronni”. Osoby, które nie kończą szkoły średniej, są trzykrotnie bardziej narażone na ubóstwo lub wykluczenie niż studenci; Bardziej prawdopodobne jest, że dostaniesz dobrą pracę, jeśli zrobią to Twoi rodzice. Innym poważnym przypadkiem są młodzi ludzie pochodzenia imigranckiego, ponieważ prawie połowa z nich jest zagrożona ubóstwem (45% w porównaniu do 20% osób urodzonych w Hiszpanii).

Ten miernik ryzyka mierzy w pewnym stopniu nierówność. Po skorygowaniu populacji członkowie gospodarstwa domowego są zagrożeni, jeśli dochód gospodarstwa domowego jest niższy niż 60% średniej krajowej. A jeśli są poważnie zacofani lub mieszkają w domach, w których praca nie jest rygorystyczna. Innymi słowy, jedna trzecia młodych ludzi jest uboga w niektórych z tych zmysłów, a to może mieć konsekwencje, jak zobaczymy, ale ze starożytnej przyczyny: pasywnego rynku pracy.

2. Stabilny: Hiszpania cierpi na anormalne bezrobocie w Europie. To powracający problem, ale nie mniej ważny. Nasz kraj ma jedne z najgorszych wskaźników bezrobocia i zatrudnienia tymczasowego na kontynencie. A dla młodych ludzi: prawie 30% jest bezrobotnych (czwarte miejsce w Europie, po Czarnogórze, Grecji i Macedonii), a połowa pracujących wykonuje więcej niż umowy na czas nieokreślony (więcej niż ktokolwiek poza Czarnogórą).

Hiszpania od dziesięcioleci nęka dane na temat bezrobocia i tymczasowego zatrudnienia, nie znajdując sposobów na rozwiązanie tego problemu. W UE tylko trzy kraje przekroczyły bezrobocie 20% od lat 80.: Polska w 2002 roku, Grecja w latach 2013-2017 oraz Hiszpania w 1985 i 1986, 1993, 1994, 1995 i 2011-2015.

W Europie istnieją również różnice regionalne, jak pokazuje mapa bezrobocia. Hiszpania, Włochy, Grecja czy Turcja mają najwyższe stopy bezrobocia na południu kontynentu. Hiszpania ma 5 regionów wśród 16 krajów o najwyższym bezrobociu wśród młodzieży w Europie: Ciota i Melilla, najgorsze za nimi plasują się Andaluzja, Estremadura i Wyspy Kanaryjskie.

3. Młodzi ludzie żyją dłużej z rodzicami. Hiszpania znów stoi (gorzej) w postaci wyzwolenia. Piętnaście lat temu połowa młodych ludzi w wieku 25-29 lat mieszkała z rodzicami, co było dużą liczbą, ale wzrosła do 64%. Innymi słowy, dwie trzecie młodych ludzi mieszka z rodzicami. Tylko kilka krajów bałkańskich w Europie, takich jak Włochy, Grecja i Czarnogóra, ma złe statystyki. Kraje skandynawskie są daleko, gdzie tylko 5% młodych ludzi przebywa w domu rodzinnym, ale sąsiednia Francja (17%), Wielka Brytania (25%) czy Niemcy (30%).

Jednym z powodów tego opóźnienia są pieniądze. Według badania Injue z 2019 r. 75% młodych ludzi twierdzi, że jeśli nie wychodzą z domu, to z powodu braku stabilności ekonomicznej.

Ci, którzy wyjeżdżają, pytani wyjaśniają, że zrobili to, ponieważ mają sposób lub wyjeżdżają na studia za granicę. To oczywisty fakt, ale raz jeszcze przypomina, że ​​są też zajęcia wśród młodzieży.

4. Młode rodziny zubożały. Kolejną oznaką ich trudności są ci, którzy opuścili dom. W Hiszpanii jest 4% gospodarstw domowych, w których głównym wynagrodzeniem jest mężczyzna lub kobieta w wieku od 20 do 29 lat. Rodziny te były bogate w latach 90. i obecnie mają bardzo niskie dochody.

5. Młodzi ludzie przybierają na wadze w lepszym kraju. Powyższa mapa podsumowuje oczywistą sprzeczność: to prawda, że ​​wiele młodych rodzin jest teraz biedniejszych w porównaniu z rodzicami, ale jednocześnie wielu Hiszpanów jest bogatszych niż trzy dekady temu.

Nasz kraj nie jest doskonały, ale od lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych trudno było zaprzeczyć jego postępowi, gdy rodzice dzisiejszej młodzieży byli młodzi. Jak pokazują dane w ostatniej tabeli, Hiszpania jest zdrowa (nadal żyjemy dziewięć lat), bogata (średni dochód jest o 50% wyższy) i niezależna (prawie nikt nie twierdzi, że rozwód lub homoseksualizm są złe).

Przegląd aktorów pokoleniowych może być wyzwaniem. Jeśli wyobrazimy sobie 27-letniego uprzywilejowanego młodzieńca, być może przeciwnika, który chce być inny, łatwo zorientować się, że nasze społeczeństwo traktowało go lepiej jako syna rodzica niż ojca przyszłych dzieci. Jeśli myślimy o młodej kobiecie, która musi pracować po przybyciu z innego kraju, musimy zrozumieć, że będzie jedną z najsłabszych w naszym kraju. Ich problemy cierpią przede wszystkim, ale reakcja może pójść dalej, ponieważ możliwości, których nie mają, zostaną opłacone przez ich dzieci i wielu z nas.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *