Czy Hiszpania opuszcza młodość? Jak stali się grupą wiekową z biednymi | Hiszpania

Hiszpania jest dziś lepszym krajem niż 30 czy 40 lat temu. Młodzi ludzie żyją w bogatszym społeczeństwie niż ich rodzice czy dziadkowie, w zdrowszym, bardziej kosmopolitycznym i bardziej niezależnym społeczeństwie. Ale ta poprawa nie powstrzymuje nas przed wskazaniem, co nie działa: hiszpańska młodzież boryka się z problemami, takimi jak bezrobocie lub nauka, które ciągnęły ją w dół przez dziesięciolecia, a inne, które ostatnio uległy pogorszeniu, takie jak życie z rodzicami. Następnie przeglądamy dane.

1. Młodzi ludzie są obecnie grupą zagrożoną ubóstwem. Jest to świadectwem tego, jak zmieniła się dystrybucja dochodów między pokoleniami: grupa wiekowa, w której znajdują się osoby najbardziej zagrożone ekonomicznie, to już nie osoby starsze lub emeryci, ale młodzi ludzie w wieku od 20 do 29 lat.

Ta zmiana nastąpiła podczas kryzysu z 2010 roku. Od tego czasu odsetek osób żyjących ze stosunkowo niskimi dochodami lub ryzykiem zwolnienia w wieku emerytalnym zmniejszył się o połowę z 31% do 16%. Jednak z młodymi ludźmi stało się odwrotnie, a sytuacja się pogorszyła: dziś co trzeci dorosły w wieku od 20 do 29 lat żyje w wrażliwym środowisku.

Ponadto istnieją podkomisje w najgorszym przypadku, Pablo Simon, redaktor Raport Młodzież w Hiszpanii: „Młodzi ludzie nie są tacy sami, nie wszyscy są jednakowo bezbronni”. Osoby, które nie kończą szkoły średniej, są trzykrotnie bardziej narażone na ubóstwo lub wykluczenie niż studenci; Bardziej prawdopodobne jest, że dostaniesz dobrą pracę, jeśli zrobią to Twoi rodzice. Innym poważnym przypadkiem są młodzi ludzie pochodzenia imigranckiego, ponieważ prawie połowa z nich jest zagrożona ubóstwem (45% w porównaniu do 20% osób urodzonych w Hiszpanii).

Ten miernik ryzyka mierzy w pewnym stopniu nierówność. Po skorygowaniu populacji członkowie gospodarstwa domowego są zagrożeni, jeśli dochód gospodarstwa domowego jest niższy niż 60% średniej krajowej. A jeśli są poważnie zacofani lub mieszkają w domach, w których praca nie jest rygorystyczna. Innymi słowy, jedna trzecia młodych ludzi jest uboga w niektórych z tych zmysłów, a to może mieć konsekwencje, jak zobaczymy, ale ze starożytnej przyczyny: pasywnego rynku pracy.

2. Stabilny: Hiszpania cierpi na anormalne bezrobocie w Europie. To powracający problem, ale nie mniej ważny. Nasz kraj ma jedne z najgorszych wskaźników bezrobocia i zatrudnienia tymczasowego na kontynencie. A dla młodych ludzi: prawie 30% jest bezrobotnych (czwarte miejsce w Europie, po Czarnogórze, Grecji i Macedonii), a połowa pracujących wykonuje więcej niż umowy na czas nieokreślony (więcej niż ktokolwiek poza Czarnogórą).

Hiszpania od dziesięcioleci nęka dane na temat bezrobocia i tymczasowego zatrudnienia, nie znajdując sposobów na rozwiązanie tego problemu. W UE tylko trzy kraje przekroczyły bezrobocie 20% od lat 80.: Polska w 2002 roku, Grecja w latach 2013-2017 oraz Hiszpania w 1985 i 1986, 1993, 1994, 1995 i 2011-2015.

W Europie istnieją również różnice regionalne, jak pokazuje mapa bezrobocia. Hiszpania, Włochy, Grecja czy Turcja mają najwyższe stopy bezrobocia na południu kontynentu. Hiszpania ma 5 regionów wśród 16 krajów o najwyższym bezrobociu wśród młodzieży w Europie: Ciota i Melilla, najgorsze za nimi plasują się Andaluzja, Estremadura i Wyspy Kanaryjskie.

3. Młodzi ludzie żyją dłużej z rodzicami. Hiszpania znów stoi (gorzej) w postaci wyzwolenia. Piętnaście lat temu połowa młodych ludzi w wieku 25-29 lat mieszkała z rodzicami, co było dużą liczbą, ale wzrosła do 64%. Innymi słowy, dwie trzecie młodych ludzi mieszka z rodzicami. Tylko kilka krajów bałkańskich w Europie, takich jak Włochy, Grecja i Czarnogóra, ma złe statystyki. Kraje skandynawskie są daleko, gdzie tylko 5% młodych ludzi przebywa w domu rodzinnym, ale sąsiednia Francja (17%), Wielka Brytania (25%) czy Niemcy (30%).

Jednym z powodów tego opóźnienia są pieniądze. Według badania Injue z 2019 r. 75% młodych ludzi twierdzi, że jeśli nie wychodzą z domu, to z powodu braku stabilności ekonomicznej.

Ci, którzy wyjeżdżają, pytani wyjaśniają, że zrobili to, ponieważ mają sposób lub wyjeżdżają na studia za granicę. To oczywisty fakt, ale raz jeszcze przypomina, że ​​są też zajęcia wśród młodzieży.

4. Młode rodziny zubożały. Kolejną oznaką ich trudności są ci, którzy opuścili dom. W Hiszpanii jest 4% gospodarstw domowych, w których głównym wynagrodzeniem jest mężczyzna lub kobieta w wieku od 20 do 29 lat. Rodziny te były bogate w latach 90. i obecnie mają bardzo niskie dochody.

5. Młodzi ludzie przybierają na wadze w lepszym kraju. Powyższa mapa podsumowuje oczywistą sprzeczność: to prawda, że ​​wiele młodych rodzin jest teraz biedniejszych w porównaniu z rodzicami, ale jednocześnie wielu Hiszpanów jest bogatszych niż trzy dekady temu.

Nasz kraj nie jest doskonały, ale od lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych trudno było zaprzeczyć jego postępowi, gdy rodzice dzisiejszej młodzieży byli młodzi. Jak pokazują dane w ostatniej tabeli, Hiszpania jest zdrowa (nadal żyjemy dziewięć lat), bogata (średni dochód jest o 50% wyższy) i niezależna (prawie nikt nie twierdzi, że rozwód lub homoseksualizm są złe).

Przegląd aktorów pokoleniowych może być wyzwaniem. Jeśli wyobrazimy sobie 27-letniego uprzywilejowanego młodzieńca, być może przeciwnika, który chce być inny, łatwo zorientować się, że nasze społeczeństwo traktowało go lepiej jako syna rodzica niż ojca przyszłych dzieci. Jeśli myślimy o młodej kobiecie, która musi pracować po przybyciu z innego kraju, musimy zrozumieć, że będzie jedną z najsłabszych w naszym kraju. Ich problemy cierpią przede wszystkim, ale reakcja może pójść dalej, ponieważ możliwości, których nie mają, zostaną opłacone przez ich dzieci i wielu z nas.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *