Czy można wykopać dziurę w ziemi i wyjść drugą stroną?

Czy można wykopać dziurę w ziemi i wyjść drugą stroną?

Pięć lat temu popularna interaktywna mapa pokazywała Ci, gdzie byś się znalazł, gdybyś przekopywał się przez ziemię.

Jest to trochę zabawne, nawet jeśli dla zdecydowanej większości odpowiedź brzmi „gdzieś w oceanie”. Ale czy tak będzie? Może Przekopać się przez ziemię i wyjść na drugą stronę?

Różne zespoły próbowały już kopać w ziemi. Chiny rozpoczęły niedawno wiercenie otworu w ziemi na głębokość 10 000 metrów (32 808 stóp), co jest najgłębszą próbą w historii kraju. Przewiercając 10 warstw skał, zespół ma nadzieję dotrzeć do skał z okresu kredy, warstwy znanej jako system kredowy, której początki sięgają 145 milionów lat.

Chociaż dziura jest imponująco głęboka, nie będzie to najgłębsza dziura stworzona przez człowieka na Ziemi. Tytuł ten należy do odwiertu Kola Superdeep na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji. Projekt, który trwał od 24 maja 1970 r., aż do upadku Związku Radzieckiego, obejmował dotarcie do najgłębszej gałęzi krateru. 12263 metrów (40230 stóp) pod powierzchnią.

Zespół odkrył, że skały głęboko pod ziemią były znacznie bardziej wilgotne, niż oczekiwano. Zanim odnaleziono studnię, naukowcy uważali, że woda nie wniknie głęboko w skałę. Byli przewidywanie Znaleźli warstwę bazaltu pod granitem kontynentu i to właśnie znaleziono w skorupie oceanicznej. Zamiast tego odkryli, że pod granitem magmowym znajdował się granit metamorficzny. Ponieważ skorupa kontynentalna na całej długości była granitowa, był to dowód na tektonikę płyt, teorię, która istniała tylko Zaczęło się niedawno Do zaakceptowania, gdy zaczęto kopać studnię.

Chociaż brzmi to bardzo głęboko, odwiert Kola Superdeep i nowy zespół w Chinach nie zbliżyli się do przeniknięcia litosfery (skorupy) Ziemi, aby dotrzeć do płaszcza.

Skorupa ziemska na lądzie jest zmienna. NA środek Ma grubość około 30 kilometrów (19 mil), chociaż pod pasmami górskimi może sięgać nawet do 100 kilometrów (62 mil). Pod oceanami nie różni się zbytnio i jest przeciętnie 6-7 kilometrów (3,7-4,3 milicala) grubości. Chociaż pod oceanami jest mniej skorupy do przewiercenia, dodanie takich czynników, jak utrzymanie stabilności wiercenia, ułatwia ten proces Koszmarnie skomplikowane.

Jeśli zamierzasz przekopywać się przez ziemię, spodziewaj się jeszcze bardziej koszmarnych komplikacji, a głównym problemem jest trudność w dostaniu się do ziemi Mole ludzieE ekstremalne ciśnienie i ciepło.

Doug Wilson, geofizyk badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, powiedział: Nauki żywe Na każde 3 metry (10 stóp) dodasz dodatkową atmosferę ciśnienia (oczywiście w miarę zbliżania się do serca, a nie od niego). Ponieważ wiercisz około 6370 kilometrów (3960 mil) w głąb Ziemi, ciśnienie to stanie się intensywne: 1 179 423 669 639 374 797 Hektopaskal (hPa) dla dokładnego ciśnienia, czyli standardowego ciśnienia na poziomie morza 1013 hektopaskali.

Jak wspomnieliśmy w naszym artykule Co by cię zabiło najpierw, gdybyś wskoczył do dziury w podłodze?Przy takim ciśnieniu prawdopodobnie staniesz się bardzo płynny, kończąc swoje dni na zupie.

Temperatura, jaką napotkają Twoje wiertarki, będzie prawdopodobnie nie do pokonania, a wewnętrzna temperatura rdzenia będzie wynosić 5200°C (9392 stopni Fahrenheita). Wilson zasugerował, że ciągłe pompowanie wody pomoże schłodzić wiertło (ale prawdopodobnie nie), ale kiedy dojdziesz do zewnętrznego rdzenia, będzie to jak wiercenie w cieczy.

Tymczasem jądro wewnętrzne jest stałe, nie z powodu niskich temperatur, ale z powodu intensywnego ciśnienia. Chociaż do tego momentu twój sprzęt prawdopodobnie zostanie ulepszony, jeśli zdołasz przedostać się przez ten niklowo-żelazny rdzeń, na krótko zostaniesz nagrodzony stanem nieważkości, ponieważ masa Ziemi będzie cię ciągnąć równomiernie we wszystkich kierunkach, zanim przejdziesz dalej na szczyt . druga strona.

[H/T: Live Science]

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *