Czy na Ziemi doszło do masowego zaciemnienia? – Darmowa prasa

9 października wykryto wybuch burzy słonecznej, która dotarła na Ziemię 12 października.

Naukowcy obawiali się, że fakt ten może spowodować odcięcie zasilania szerokiego obszaru łączności radiowej o wysokiej częstotliwości na blisko godzinę, choć nie zostało to potwierdzone.

Według prognoz skutki mogą być rejestrowane w niektórych częściach Europy, zwłaszcza w krajach o dużych szerokościach geograficznych, takich jak Szwecja czy kraje bałtyckie.

Według ekspertów, podczas tej burzy słonecznej wskaźnik KP, będący miarą zaburzeń pola magnetycznego Ziemi, wzrósł do 6 (poziom średni). Kp waha się od 0 (cichy) do 9 (silny).

Według Amerykańskiego Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC), niektóre usługi regularnie używane na Ziemi, takie jak GPS, sygnały telefonów komórkowych, telewizja satelitarna i sieci energetyczne, mogą być zakłócone.

Według NASA rozbłysk słoneczny wywołał również erupcje cząstek słonecznych, które zostały wykryte przez Solar Terrestrial Relations Observatory.

„Mając bezpośredni wpływ na Merkurego i Ziemię, ten rozbłysk słoneczny staje się bardzo interesujący do badania, z pomiarami w różnych częściach naszego Układu Słonecznego za pomocą sond BepiColombo, Solar Orbiter, STEREO-A i STEREO-B”, informuje Mid-Sector, Kosmiczna granica.

Najpotężniejsza w historii burza słoneczna miała miejsce w 1859 r., powodując awarie w całej Europie i Ameryce Północnej.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *