Czy planety gałki ocznej istnieją naprawdę?

Czy planety gałki ocznej istnieją naprawdę?

Napisane przez Roberta Scocchi | opublikowany

Jeśli kiedykolwiek miałeś wrażenie, że jesteś obserwowany z daleka, może to być spowodowane tym, że planety patrzą na ciebie. Cóż, może tak nie jest w rzeczywistości, ale wśród astronomów panuje przekonanie, że w głębokiej przestrzeni kosmicznej pływa wiele planet, na których potencjalnie może istnieć życie. Te egzoplanety wyglądają jak gigantyczne międzygalaktyczne gałki oczne i mają charakterystyczny wygląd, który, jak się domyślacie, jest uderzająco podobny do gałki ocznej unoszącej się w przestrzeni.

Czym jest gałka oczna planety?

Planety gałki ocznej to egzoplanety, które utknęły w fazie blokady pływowej. Blokada pływowa ma miejsce, gdy ciało niebieskie obraca się z tą samą prędkością, co jego orbita, dzięki czemu jest zawsze widoczne z jednej strony, a jedna strona jest zawsze zwrócona w przeciwnym kierunku z jednego punktu obserwacyjnego. Na przykład nasz Księżyc jest pływowo związany z Ziemią, dlatego Pink Floyd słynnie nawiązał do ciemnej strony Księżyca.

Chociaż Ziemia nie jest powiązana pływowo ze Słońcem, planety w gałce ocznej mają wspólny związek z najbliższą gwiazdą, związek podobny do związku Księżyca z Ziemią. Innymi słowy, każda planeta gałki ocznej ma stronę dzienną i stronę nocną z własnymi unikalnymi cechami fizycznymi.

Artystyczna wizja planety Eyeball należącej do NASA

dzień vs. Nocne aspekty

Planety gałki ocznej mają różne kształty i formy, ale zawsze mają stronę dzienną i nocną. Strona dzienna, jak sama nazwa wskazuje, utknęła w fazie wiecznego światła dziennego, zawsze zwrócona w stronę swojej gwiazdy macierzystej i wystawiona na promieniowanie gwiazdowe. Po stronie dziennej można spodziewać się jałowych krajobrazów, w których prawdopodobnie nie będzie życia.

I odwrotnie, planety gałki ocznej mogą być pokryte lodem po swojej nocnej stronie. Ponieważ ta strona planety jest daleko od stałego źródła ciepła, powierzchnia jest prawdopodobnie pokryta lodem, a w niektórych przypadkach wodą, podobnie jak oceany na Ziemi.

gorąco vs. Lodowate oczy

Ale tutaj robi się interesująco. Istnieją dwa znane typy planet gałek ocznych: gorące gałki oczne i lodowe gałki oczne. Gorące gałki oczne znajdują się blisko ciepła swojej gwiazdy macierzystej, a ich pierścienie z topniejącego lodu mogą potencjalnie zamieszkiwać rośliny lub bardziej złożone organizmy.

Z drugiej strony lodowe planety z zamarzniętą stroną nadal tkwią w stanie wiecznej ciemności. Ponieważ jednak znajdują się daleko od swojej gwiazdy macierzystej, dzienna strona niekoniecznie jest suchym lądem, ale pokryta ogromnymi zbiornikami wodnymi, podobnymi do tych na Ziemi.

Mając te informacje na uwadze, nie jest wykluczone, że woda na tych planetach może być żyzną glebą (lub w tym przypadku wodą) dla rozkwitu pozaziemskich form życia.

Należy jednak zaznaczyć, że mówimy o dwóch możliwych skrajnościach. Oznacza to, że poza gorącymi i lodowymi planetami w całym naszym rozległym, ekspansywnym wszechświecie może występować ruchoma skala temperatur. Kiedy weźmie się pod uwagę różne formacje chmur, odległości od głównych źródeł ciepła i różnorodny skład chemiczny tych tajemniczych egzoplanet gałki ocznej, każda planeta gałki ocznej może mieć unikalny zestaw właściwości, różniących się od jej obecnego położenia w przestrzeni kosmicznej.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *