Czy to jest odpowiedź na „dziesiątą chorobę”? Naukowcy identyfikują kluczową strategię zapobiegania

Czy to jest odpowiedź na „dziesiątą chorobę”?  Naukowcy identyfikują kluczową strategię zapobiegania

Naukowcy z Cornell University i Wildlife Conservation Society opracowali nowe podejście do zapobiegania przyszłym pandemiom: pokojowe współistnienie z nietoperzami. Ich badanie zostało opublikowane w „Lancet Planetarne zdrowie” Zwolennicy niepokojenia nietoperzy, które często są oczerniane jako potencjalne nosiciele chorób. Chociaż nietoperze są nosicielami wielu wirusów, w tym blisko spokrewnionego z COVID-19, z badania wynika, że ​​niepokojenie nietoperzy poprzez odstrzał lub niszczenie siedlisk w rzeczywistości zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych, podczas których przenoszone są patogeny przenoszone przez zwierzęta. .

Wyjaśnienie: Jaka choroba

Naukowcy sugerują Ochrona siedlisk nietoperzy i ograniczenie ingerencji człowieka znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo przyszłych epidemii. Ta zmiana paradygmatu w kierunku pokojowego współistnienia z nietoperzami może stanowić kluczową strategię ochrony zdrowia publicznego.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła niedawno, że kolejna pandemia, zwana „chorobą X”, jest nieunikniona i tylko kwestią czasu.

„W zglobalizowanym świecie liczącym 8 miliardów ludzi nie możemy dłużej ignorować naszych wzajemnych powiązań z dziką przyrodą i otaczającymi nas ekosystemami. Musimy zmienić relacje ludzkości z przyrodą, jeśli chcemy zapobiec kolejnej pandemii pochodzenia zwierzęcego – takiej, która może zacząć się od nietoperzy ” Mówi dr Susan Liebermanwiceprezes WCS ds. polityki międzynarodowej.

Mówiąc najprościej, ludzkość musi zmienić swoje zerwane relacje z naturą, w szczególności z dziką przyrodą i nietoperzami. Koszty wdrożenia potrzebnych nam zmian w zachowaniu ludzi są minimalne w porównaniu z kosztami kolejnej globalnej pandemii, która może być jeszcze bardziej niszczycielska.

„Nakłonienie ludzkości do współpracy w skali globalnej pomaga sprostać większości egzystencjalnych wyzwań, przed którymi stoimy, od zmiany klimatu i zanieczyszczenia środowiska po utratę różnorodności biologicznej i załamanie ekosystemu – i to w czasie, gdy znacząca współpraca nawet na poziomie lokalnym często wydaje się nieuchwytna” – mówi Cornell „Często”. Profesor zdrowia dzikiej przyrody i polityki zdrowotnej Stephen A. Osofsky, główny autor badania. „Jeśli jednak rzeczywiście uda nam się zaprzestać polowań, jedzenia i handlu nietoperzami, trzymać się z daleka od ich jaskiń, trzymać zwierzęta gospodarskie z dala od obszarów, na których skupiają się nietoperze, a także jeśli uda nam się powstrzymać wylesianie i degradację (lub nawet zacząć przywracać) ich naturalne siedliska , możemy „Bez wątpienia zmniejszyć ryzyko kolejnej pandemii”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *