Czytania dla okupacji Polski – Wieści z Kibuskowa

Polecamy Putinowi ponowne przeczytanie Czechowa; Historia odnosi się do mniejszej liczby próbek

In W niektórych starych wywiadach chciał przedstawiać bardziej przyjazne sylwetki, a Putin deklarował się jako czytelnik Tołstoja, Czechowa i Dostojewskiego. Poza obowiązkiem usprawiedliwiania najlepszych pisarzy w swoim kraju, by odpowiadali każdemu prezydentowi – a zatem każdemu hiszpańskiemu politykowi i najlepszym czytelnikowi Don Kichota – Putin wydawał się wielokrotnie czytać uważnie. Jego życie dla cytowanych.

Tołstoj i Dostojewski często wydają się być dwoma autorami, którzy, jak to określił Steiner na początku artykułu, w tytule był prowokacyjny (Tołstoj o Dostojewski, Siruela 2002): „Jeśli czytelnik jest zbyt mocno naciskany, wybiera między chce i dlaczego”. Rozumiemy prawdziwą naturę.

Tołstoj, poza jego najlepiej sprzedającymi się powieściami, w młodości postrzegaliśmy go wśród moich przyjaciół jako jeden z przejawów pacyfizmu, niestosowania przemocy i buntu przeciwko broni i buntu przeciwko wojsku. Obrońca wolności osobistej i głęboko duchowy. Jego wykorzeniona śmierć miała poetycką i magiczną aureolę, która otaczała postać. Mam krótki tekst Tołstoja z tamtych lat (Niechęć, Madre Tierra, 1991) Czytam w nim: „Podatki od ludzi do celów wojennych pochłaniają większość pracy, której musi bronić wojsko (…) Podczas gdy wojna jest stałym zagrożeniem, warunki społeczne nie uległy poprawie (…) ), że siły są przede wszystkim potrzebne do obrony zewnętrznej. Rządy argumentują, ale najpierw są wykorzystywane do zastraszania własnych obywateli”. Te fragmenty nie wydają się być na stoliku nocnym Putina, ale są epickimi scenami z wojen napoleońskich Wojna i pokój Lub niesamowite ujęcia konia Anna Karenina.

W pierwszym roku małżeństwa mojej kochanki przypomniałem sobie Dostojewskiego w domu moich rodziców książkę zatytułowaną Data i wydawca (Sopena). Żywy grób. Książka wydała mi się jedynymi słowami, jakie młody człowiek mógł wypowiedzieć, a także ze względu na jego oddanie w stawianiu czoła przeciwnościom losu. Dostojewski opublikował później takie prace Dziennik pisarza, zanurzony w różnorodnej, agrarnej i pobożnej czystej rosyjskiej psychice i jest obecnie często cytowany przez rzeczników najbardziej reakcyjnych tendencji w otoczeniu Putina. Niektóre zwroty w tych książkach przybierają okropne wymiary. W głowie Władimira Putina (Librooks, 2022), „Ludzka rzeczywistość, którą opisuje Dostojewski, jest poza politycznymi etykietami. Oto cytat Dostojewskiego z wyboru Stephena Schwecka na rozpoczęcie badania jego postaci (Trzech nauczycieli, Cliff, 2004): „Och, nie wierz w jedność człowieka”. Zweig nie pogodził się z tym, że rosyjski powieściopisarz mógł ułożyć zamknięty profil, który miałby służyć jako instrument określonej ideologii: „Dostojewski jest niszczycielem jedności. Nie sposób znaleźć w nim jedności uczucia.

Dziś polecamy Putinowi ponowne przeczytanie opowiadań Czechowa. Historia nawiązuje do modeli mniej całkowitych, bardziej pokornych, bardziej humanitarnych, bardziej otwartych. Isaiah Berlin (czytałem w książce –Poczucie prawdy, Byk, 1998– Przedstawione mi przez Angel Donna: Eskirk Asco, Angel!) Nie sądzę, żeby czytając historie Allena o tym, co Allen powiedział o Wagnerze, chce najechać Polskę lub Ukrainę. Z dość pokornym i nieco sceptycznym śmiechem.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.