Daniel Capo Zła polityka ma swoją cenę

Daniel Capo Zła polityka ma swoją cenę

Tyler Cowen zebrał w ten weekend na swoim blogu Marginalna rewolucjaArtykuł autorstwa Bena Sixsmitha Magazyn krytyków O rozwoju gospodarczym Polski. Prognozy na przyszłość zawsze zawierają coś niepokojącego – pamiętaj o zuchwałości Szewc Hiszpański dochód na mieszkańca przewyższa dochód Włoch – i wygodnie jest podążać za trendami z odrobiną sceptycyzmu. Rządzona przez prawicowy populizm Polska jest jednak łupieżem w oczach dużej części katolickich i europejskich liberalnych elit. Wykazała się większą dynamiką niż inne kraje zachodnie i jeśli pójdzie tą samą drogą, za 12 lat jej bogactwo przewyższy brytyjską.. Jeśli potwierdzone NiespodziankaCzy jesteśmy świadkami kolejnego upadku starej Europy lub narodzin nowego bieguna gospodarczego? Czy Polska rozwija się dzięki funduszom europejskim, czy sama, jak w Hiszpanii w latach 90. i na początku obecnego stulecia? Słusznie mówi się, że geografia jest ważnym czynnikiem. Korzysta z potęgi gospodarczej swoich notorycznie prosperujących sąsiadów, wraz z innymi odnoszącymi sukcesy państwami wschodnimi, takimi jak Czechy czy trzy republiki bałtyckie: Niemcy i Szwecji, by podać dwa przykłady. Geografia ma znaczenie, ponieważ wraz z niskimi podatkami i niskimi zarobkami dodaje się bliskość centrum przemysłowego kontynentu i jego wymagania dotyczące relokacji. Fabryki i filie poszukują ekosystemu najbardziej sprzyjającego ich interesom w niewątpliwej grze obopólnych korzyści na Wschodzie. Ma również system edukacji – ponownie oceniony na podstawie wyników PISA – który jest o wiele bardziej skuteczny niż nasz. Hiszpańscy naukowcy broniący ostatnich reform nie są trudni (trzeba to powiedzieć), jakkolwiek liczni.

„Kraje, które swój sukces oparły na sektorze finansowym – m.in. Hiszpania i Wielka Brytania – weszły w kryzys, który stał się systemowy”

Cowan i Sixsmith proponują porównanie Polski i Wielkiej Brytanii; Ale jeśli będzie z Hiszpanią, konflikt będzie jeszcze bardziej bolesny. Dwadzieścia lat temu nasz kraj rozkwitał pod wpływem byka i nikt nie wątpił w korzyści płynące z europeizacji. Katalonia jeszcze nie rozpoczęła swojego populistycznego zjazdu i niewiele wskazuje na to, że rok 2008 przybierze formę upadku. z przeznaczeniem Zastępca dyrektora Wszystko się zmieniło i kraje, które swój sukces oparły na sektorze finansowym – jak Hiszpania czy Wielka Brytania – weszły w kryzys, który stał się systemowy. Pojawiły się wyzwania separatystyczne (jak wiemy dzisiaj zresztą podsycane pieniędzmi rosyjskiego wywiadu), proglobalistyczna retoryka. A depresja ekonomiczna przekłada się na zły stan zdrowia, bezrobocie i brak oczekiwań. Jak sugeruje w swoim artykule Sixsmith, czy będziemy świadkami napływu brytyjskich pracowników do Polski? To znaczy. Na razie nasza młodzież coraz częściej szuka przyszłości, której odmawia się im w Europie Północnej, pomimo kulturowych i społecznych powiązań, które rząd Sanchista stara się promować w swoich portfelach wyborczych. Najnowszym szaleństwem – teraz z prawej strony – jest propozycja zrekompensowania premii dla młodych premią dla seniorów, tak aby żadne łowisko wyborcze nie pozostało niewykorzystane. Ale w międzyczasie niektóre kraje rozwijają się i oferują przyszłość, podczas gdy inne nie.

We wczesnych latach osiemdziesiątych historyk Paul Kennedy zastanawiał się nad skumulowanymi skutkami sekularnej stagnacji dla wielkich mocarstw. Za 12 lat Polska wyprzedzi Brytyjczyków w dochodzie per capita, a wcześniej prześcignie nas, jeśli sytuacja się nie zmieni. Jej model, oparty na wykorzystaniu możliwości geograficznych, Korzystne opodatkowanie i dobry system edukacji mówią nam o znaczeniu posiadania długoterminowego planu krajowego. Zła polityka ma swoją cenę, o czym aż nazbyt dobrze wiemy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *