Demonstracje w całej Polsce po śmierci kobiety w ciąży, której odmówiono aborcji

  • W największych miastach w całym kraju odbywają się protesty domagające się legalizacji aborcji spontanicznej

Tysiące ludzi protestowało w tę sobotę w największych miastach Polska Walka z prawem Poronienie, W większości przypadków przerwanie ciąży jest nielegalne. Śmierć kobiety, która była w prawie szóstym miesiącu ciąży, wywołała protesty, które zdaniem jej rodziny aborcja mogła uratować jej życie. W Warszawie rozpoczął się marsz przed Trybunałem Konstytucyjnym wyrokiem z 2020 r. Uczyniono aborcję nielegalną Praktycznie we wszystkich przypadkach udaj się do Ministerstwa Zdrowia. Na początku protestu tysiące demonstrantów niosło transparenty z hasłami „To może być żywe” i „Prawa kobiet, prawa człowieka”. Zmarły. Były Przewodniczący Rady Europy, Donald Zmierzch.

Protestujący wyszli na ulice i podnieśli głos Izabela, 30-letnia kobieta, która zmarła 22 września, a jej śmierć została upubliczniona przez rodzinę tydzień temu. Kobieta została przyjęta do szpitala w Pszczynie (południowa Polska) w 22. tygodniu ciąży, gdzie lekarze uznali, że płód nie może przeżyć z powodu poważnych nieprawidłowości i utraty całego płynu owodniowego. Mimo to urzędnicy służby zdrowia odmówili przeprowadzenia aborcji, a według wersji rodzinnej serce płodu wciąż biło. Kobieta zmarła w szpitalu we wstrząsie septycznym wkrótce po usunięciu płodu przez cesarskie cięcie po tym, jak jej serce przestało bić.

Kontrowersyjne orzeczenie Sądu Najwyższego, które weszło w życie na początku tego roku, zezwala na aborcję w Polsce tylko wtedy, gdy jest ona wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki. Grupy radykalno-katolickie Chcą rozwiać nawet te założenia.

Dochodzenie

Powiązane wiadomości

W demonstracji w Warszawie wziął udział prezydent stolicy Rafał Trusskowski Oraz Donald Dusk, lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej i były przewodniczący Rady Europy. „Lekarz, który chce ratować życie kobiety, powinien się dziwić, że pan Geopro ją uwięzi” – ostrzegł w piątek Dusk, powołując się na ministra sprawiedliwości Konserwatywnego Prawa i Sprawiedliwości (PIS). Do protestów wezwano więcej osób.

Po tym, jak sprawa wyszła na jaw tydzień temu, Prokuratura Okręgowa w Katowicach (południe) rozpoczęła dochodzenie i nakazała audyt ministerstwa zdrowia w celu ustalenia, czy szpital dopuścił się zaniedbań. Na niedzielę i poniedziałek zaplanowano kolejne wiece przeciwko prawu aborcyjnemu, pod hasłem „Jeszcze nic”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *