Departament Zdrowia Nowego Jorku twierdzi, że położna sfałszowała dokumentację szczepień 1500 uczniów

Departament Zdrowia Nowego Jorku twierdzi, że położna sfałszowała dokumentację szczepień 1500 uczniów

Departament zdrowia stanu poinformował w środę, że położna z Long Island jest oskarżona o oszukańcze zaszczepienie ponad 1000 uczniów w stanie Nowy Jork, w większości z obszaru metropolitalnego Nowego Jorku.

Stan zarzucił, że na początku roku szkolnego 2019–2020 położna Janet Breen sfałszowała dokumentację szczepień około 1500 dzieci w całym stanie. Urzędnicy podali, że Brin został ukarany grzywną w wysokości 300 000 dolarów i stałym zakazem podawania szczepionek, o czym powiadomiono stan.

„Departament Zdrowia stanu Nowy Jork podchodzi do tej sprawy bardzo poważnie i przeprowadzi dochodzenie i wykorzysta wszystkie dostępne mu narzędzia egzekwowania prawa wobec osób, które dopuściły się takich naruszeń” – oznajmił w oświadczeniu James McDonald, stanowy komisarz ds. zdrowia.

Chociaż Departament Zdrowia odmówił określenia, których szkół dotyczy problem ze względu na obawy związane z prywatnością, w środę rano powiadomiono 300 szkół w całym stanie, a większość z tych dzieci pochodzi z Long Island, Nowego Jorku i dolnej części Doliny Hudson, podali urzędnicy ds. zdrowia. Jak podał stan, większość dotkniętych chorobą studentów z Nowego Jorku mieszkała w Queens i Brooklynie. Wśród poszkodowanych byli także studenci z hrabstwa Erie, położonego około 600 km od kliniki Breena na Long Island.

„Celowo fałszując dokumentację szczepień uczniów, ten licencjonowany pracownik służby zdrowia nie tylko naraził zdrowie i bezpieczeństwo społeczności szkolnych, ale także podważył zaufanie publiczne” – stwierdziła w oświadczeniu Betty Rosa, stanowa komisarz ds. edukacji.

Stan stwierdził, że zniesławienia obejmowały dane dotyczące szczepionek przeciwko polio, ospie wietrznej, odrze, śwince i różyczce, ale nie dotyczyły szczepionek przeciwko Covid-19. Zanim uczniowie będą mogli wrócić do szkoły, muszą udowodnić, że otrzymali lub są w trakcie przyjmowania brakujących szczepionek.

Władze miejskie i stanowe nie podały od razu, ile dzieci w wieku szkolnym ucierpiało w Nowym Jorku i czy uczęszczały one do szkół publicznych.

Brin nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Szczepienia szkolne były w ostatnich latach punktem zapalnym w stanie Nowy Jork. W 2019 r. państwo wyeliminowało zwolnienia ze względów religijnych w przypadku obowiązkowych szczepień szkolnych, co wywołało protesty działaczy antyszczepionkowych i niektórych rodziców.

Według Departamentu Zdrowia rodzice dotkniętych chorobą uczniów rzekomo zwrócili się do Brina i zapłacili go za obejście rządowych wymogów dotyczących szczepień wkrótce po wygaśnięciu zwolnień ze względów religijnych.

Breen, któremu brakowało niezbędnych zezwoleń i licencji federalnych, jest również oskarżony o podawanie uczniom doustnej substancji w postaci „granulek”, niewłaściwie reklamowanej jako alternatywa dla szczepionek.

Breen zapłaciła połowę stanowej grzywny, a pozostałe płatności zostaną jej wybaczone, jeśli zastosuje się do wszystkich warunków umowy, czego nie ogłosili urzędnicy państwowi.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *