Deszcz meteorów w Lyrid osiąga szczyt 22 kwietnia. Oto jak oglądać nocne niebo (przed świtem)

Lyrid meteor shower peaks April 22. Here's how to watch the night (predawn) sky

ATLANTA (CNN) – Każdego roku od stycznia do połowy kwietnia obserwujemy „suszę meteorytową” bez ani jednego deszczu przez kilka miesięcy.

Wszystko kończy się 22 kwietnia tego roku premierą sezonu: corocznym deszczem meteorytów Lyrid.

„Te olśniewające meteoryty są szybkie i jasne, a za nimi jest oszałamiająca złota smuga pyłu” – powiedział meteorolog CNN, Judson Jones.

Lirydy, które można lepiej zobaczyć z półkuli północnej, zostały zauważone 2700 lat temu NASA. W szczycie ten deszcz będzie zawierał około 10 meteorów na godzinę.

Możesz nawet odkryć ognistą kulę lecącą po niebie lub ślad świecącego pyłu, który meteory często pozostawiają po sobie, przepływając przez ziemską atmosferę.

Jak w przypadku wszystkich deszczów meteorytów, im ciemniejsze niebo, tym bardziej widoczne są Lirydy. Jeśli lubisz je oglądać, najwięcej szczęścia będziesz mieć z dala od obszarów miejskich, gdzie światła miejskie mogą zasłaniać widok.

„Zanieczyszczenie światłem jest jednym z największych problemów podczas prób dostrzeżenia meteorytów i wydaje się, że z każdym rokiem jest coraz gorzej” – powiedział Jones.

Ale jest też inny czynnik, który wpływa na światło: księżyc. W tym roku księżyc będzie w fazie wypukłej. Będzie świecić w około 70%. Ponieważ księżyc będzie tak jasny, sugeruje się, aby zobaczyć niebo po zachodzie i przed wschodem słońca, zgodnie z EarthSky.

Według danych, między północą a świtem meteory Lyrid można zobaczyć na niebie Amerykańskie Towarzystwo Meteorów. Najlepszą porą na oglądanie go 22 kwietnia będzie ostatnia godzina przed rozpoczęciem świtu porannego: około 4-5 rano czasu letniego.

Po wybraniu miejsca i czasu oglądania przygotuj się kocem i po prostu połóż się ze stopami skierowanymi na wschód i spójrz w niebo. Odłóż na bok 30 minut wcześniej, aby oczy przyzwyczaiły się do ciemności, bez patrzenia na telefon.

Bądź cierpliwy, ponieważ AMS Sugeruje: „Poważni obserwatorzy powinni przez co najmniej godzinę obserwować, jak wiele szczytów i dolin pojawia się dla aktywności”.

Jeśli twoje oko wykryje meteor na niebie, zauważy jeden z brakujących fragmentów komety Thatcher, źródła meteorów, których nie chce. Te fragmenty przelatują przez naszą górną atmosferę z prędkością 110 000 mil na godzinę, gdy orbita Ziemi przecina jej tor.

„Kiedy te kawałki wchodzą w interakcję z naszą atmosferą, płoną, odsłaniając ogniste i kolorowe smugi, które można znaleźć na nocnym niebie” – powiedział Jones.

Jeśli przegapiłeś w tym tygodniu meteory, ale nadal chciałeś patrzeć w niebo, zobacz gigantyczny „różowy” księżyc w pełni w przyszłym tygodniu 26 kwietnia. Chociaż księżyc w rzeczywistości nie będzie różowy, będzie wydawał się znacznie jaśniejszy, ponieważ olbrzymie księżyce są nieco bliżej Ziemi.

Oto, czego możesz się spodziewać w 2021 roku.

Więcej deszczu meteorytów

Nie trzeba długo czekać po deszczu meteorytów Lyrids na przybycie Eta Aquariids, które osiągają szczyt 5 maja, kiedy księżyc jest w 38% wypełniony. Ten deszcz jest najlepiej widoczny w południowych tropikach, ale nadal będzie generował przeciętny deszcz dla tych na północ od równika.

Delta Aquariids jest najlepiej widoczna z południowych tropików i osiągnie szczyt między 28-29 lipca, kiedy księżyc jest w 74% wypełniony.

Co ciekawe, tej samej nocy osiąga punkt kulminacyjny kolejny deszcz meteorów – alfa Koziorożec. Chociaż ten prysznic jest znacznie słabszy, wiadomo, że podczas kulminacji wytwarza jasne kule ognia. Będzie widoczny dla osób po obu stronach równika.

Deszcz meteorytów Perseidów, najpopularniejszy w roku, osiągnie szczyt między 11 a 12 sierpnia na półkuli północnej, kiedy księżyc jest wypełniony tylko w 13%.

Według Prognoza deszczu meteorytów EarthSky.

  • 8 października: Dragon
  • 21 października: Orionidzi
  • 4-5 listopada: Południowe Taurydy
  • 11-12 listopada: North Torres
  • 17 listopada: Leonidy
  • 13-14 grudnia: Bliźnięta
  • Grudzień 22: Ursids

Zaćmienie Słońca i Księżyca

W tym roku wystąpią dwa zaćmienia Słońca i dwa Księżyca – trzy z nich będą widoczne dla niektórych w Ameryce Północnej, zgodnie z danymi Kalendarz starego rolnika.

Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi 26 maja i jest najlepiej widoczne w zachodniej Ameryce Północnej i na Hawajach od 2:46 do 7:51 GMT.

Pierścieniowe zaćmienie Słońca nastąpi 10 czerwca i można je zobaczyć w północnej i północno-wschodniej Ameryce Północnej od 2:12 do 7:11 GMT. Księżyc nie zasłoni całkowicie słońca, więc pamiętaj o założeniu okularów do zaćmienia, aby być bezpiecznym świadkiem wydarzenia.

19 listopada nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca, a obserwatorzy nieba w Ameryce Północnej i na Hawajach będą mogli je zobaczyć między 23:00 GMT 18 listopada a 5:06 GMT 19 listopada.

Rok kończy się całkowitym zaćmieniem słońca 4 grudnia. Nie zobaczymy go w Ameryce Północnej, ale będą mogli go dostrzec ci z Falklandów, południowego krańca Afryki, Antarktydy i południowo-wschodniej Australii.

Widoczne planety

Sky-Watchers będzie miał wiele okazji do dostrzeżenia planet na naszym niebie w wyznaczone poranki i wieczory w 2021 roku, zgodnie z Przewodnik po kalendarzu farmy planetarnej.

Większość z nich można zobaczyć gołym okiem, z wyjątkiem odległego Neptuna, ale najlepszy widok zapewni lornetka lub teleskop.

Merkury pojawi się jako jasna gwiazda na porannym niebie od 27 czerwca do 16 lipca oraz od 18 października do 1 listopada i będzie świecić na nocnym niebie od 3 maja do 24 maja oraz od 31 sierpnia do 21 września i listopada. 29 do 31 grudnia.

Wenus, nasz najbliższy sąsiad w Układzie Słonecznym, pojawi się na zachodnim niebie o zmierzchu wieczorami od 24 maja do 31 grudnia. Jest to drugi po księżycu najjaśniejszy obiekt na naszym niebie.

Mars wydaje się czerwonawy na porannym niebie od 24 listopada do 31 grudnia i będzie widoczny na wieczornym niebie od 1 stycznia do 22 sierpnia.

Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym, jest trzecim najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Zostanie pokazany na porannym niebie od 17 lutego do 19 sierpnia. Szukaj go wieczorami od 20 sierpnia do 31 grudnia – ale najlepiej będzie od 8 sierpnia do 2 września.

Pierścienie Saturna można zobaczyć tylko przez teleskop, ale samą planetę można nadal zobaczyć gołym okiem rano od 10 lutego do 1 sierpnia oraz wieczorem od 2 sierpnia do 31 grudnia. W dniach 1-4 sierpnia.

Lornetka lub teleskop pomogą ci dostrzec zieloną poświatę Urana rano od 16 maja do 3 listopada i wieczorami od 1 stycznia do 12 kwietnia i od 4 listopada do 31 grudnia – ale w zenicie między 28 sierpnia. Do 31 grudnia.

A nasi najdalsi sąsiedzi w Układzie Słonecznym, Neptun, będzie widoczny przez teleskop w godzinach porannych od 27 marca do 13 września oraz wieczorem od 14 września do 31 grudnia. Neptun będzie najlepszy w okresie od 19 lipca do listopada. 8.

The-CNN-Wire ™ i © 2021 Cable News Network, Inc. , Firma Time Warner. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powiązane historie

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *