Dinozaur „Shadow of Death” odkryty w Argentynie

Dinozaur "Shadow of Death" odkryty w Argentynie

wydane w: Zmodyfikowane:

Buenos Aires (AFP) – Argentyńscy paleontolodzy ogłosili odkrycie wierzchołkowego drapieżnego dinozaura, który mierzył trzy piętra od nosa do ogona i wypatroszył swoją ofiarę ostrymi, zakrzywionymi pazurami.

Paleontolog Mauro Aranciaga powiedział AFP, że sześciotonowy behemot, największy gigantyczny rak, jaki kiedykolwiek odkryto, żywił się mniejszymi dinozaurami, które rozrywał pazurami na strzępy, zanim wbił się w jego jelita.

Aranciaga powiedział, że byłby „głównym drapieżnikiem” swoich czasów – i zasłużył na swoją przerażającą nazwę naukową „Maip macrothorax”.

Część pierwsza „Maip” wywodzi się od mitycznego „złego” charakteru rdzennej ludności Aonikenk w Patagonii.

Według badań opublikowanych w Nature Journal Scientific Reports postać została powiązana z „cieniem śmierci”, który „zabija zimnymi wiatrami” w Andach.

Drugi segment, „makrothorax”, odnosi się do ogromnego rozszerzenia klatki piersiowej stworzenia – około 1,2 metra (3,9 stopy).

’Dziecięce marzenie’

Nowo zidentyfikowana bestia ma od 9 do 10 metrów długości i jest większa niż jakikolwiek wcześniej odkryty gatunek megaraptora – grupy mięsożernych olbrzymów, które niegdyś wędrowały po Ameryce Południowej, według zespołu Aranciaga.

Makrothorax Maip żył około 70 milionów lat temu pod koniec okresu kredowego Juan Mabromata AFP

Żyła około 70 milionów lat temu pod koniec okresu kredowego w ówczesnym lesie tropikalnym, na długo przed andyjskim łańcuchem górskim i lodowcami, które teraz definiują Patagonię.

Zabójczy gad miał dwa ostro zakrzywione pazury na przednią łapę, każdy szpon miał około 40 cm (15,7 cala) długości.

Aranciaga, obecnie 29-latek, miał szczęście znaleźć swojego pierwszego Maipa podczas swojej pierwszej profesjonalnej wyprawy trzy lata temu do prowincji Santa Cruz w Argentynie.

Doprowadziło to do miesięcy skrupulatnego kopania, czyszczenia i oceniania dużej ilości kości: kręgów, a także części żebra, bioder, ogona i ramienia.

„Kiedy uniosłem akapit i zobaczyłem, że ma właściwości megaraptora, to był niesamowity dreszczyk”, wspomina Aranciaga.

Zabójczy gad miał dwa ostre, zakrzywione pazury na każdą przednią łapę, których używał do patroszenia ofiary.
Zabójczy gad miał dwa ostre, zakrzywione pazury na każdą przednią łapę, których używał do patroszenia ofiary. Juan Mabromata AFP

„W jakiś sposób spełniłem swoje marzenie z dzieciństwa… aby znaleźć nową skamielinę i okazało się to gigantyczne: grupa, w której się specjalizuję” – powiedział AFP.

MEP był jednym z ostatnich gigantycznych samolotów, które zamieszkiwały Ziemię, zanim dinozaury wyginęły około 66 milionów lat temu, według Fernando Novasa z Laboratorium Anatomii Porównawczej Argentyńskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych.

To także najbardziej wysunięty na południe megaraptor, jaki kiedykolwiek znaleziono, dodał Aranciaga, doktorant w argentyńskiej Narodowej Radzie Badań Naukowych i Technicznych (Conicet).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *