Dlaczego eksperci twierdzą, że należy natychmiast przestać napełniać karmniki dla ptaków

al’s Logo

Eksperci udzielają nietypowych porad – przestańcie napełniać karmniki dla ptaków.

Powód, według dr. Victoria Hall z University of Minnesota Raptor Centerjest „bezprecedensowym wybuchem” wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI), szczepu H5N1 u dzikich ptaków.

„Na obszarach, na których HPAI jest powszechna u wszystkich gatunków ptaków, rozważ czasowe zaprzestanie korzystania z karmników i wanien na następne dwa miesiące, dopóki transmisja wirusa u dzikich ptaków nie spadnie znacząco” – powiedział Hall. „. „Ten środek pomoże chronić nie tylko te piękne, upierzone stworzenia, które odwiedzają Twój ogród, ale także wszelkiego rodzaju dzikie ptaki, które już tej wiosny cierpią z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy”.

Czytaj więcej:

Dzikie kaczki z Północnej Alabamy są pozytywne w kierunku ptasiej grypy

Ptasia grypa w dwóch południowych stanach: zgłoszono „wysoce zaraźliwą ptasią grypę”

Hall powiedział, że wszystkie gatunki ptaków są podatne na bardzo zjadliwą ptasią grypę, ale sposób, w jaki wykazują one oznaki choroby i rola, jaką odgrywają w przenoszeniu lub rozprzestrzenianiu się choroby, będzie się różnić. Wirus przenosi się z kałem i wydzielinami dróg oddechowych zakażonych ptaków i może przetrwać tygodnie w zimnym, wilgotnym środowisku.

„Niestety, mamy wiele luk w wiedzy na temat roli ptaków śpiewających w epidemiach HPAI. Mamy pewne dane z poprzednich epidemii na całym świecie, ale ta epidemia jest zupełnie inna. Epidemia w 2022 roku jest wyjątkowa ze względu na bardzo wysoki poziom transmisji szczepu wirusa H5N1 krążącego obecnie wśród dzikich zwierząt. Przy minimalnym nadzorze wirusowym nad ptakami śpiewającymi trudno jest określić ilościowo ryzyko przeniesienia wirusa z ptaków śpiewających na inne ptaki.

Według Centers for Disease Control, do 8 kwietnia zgłoszono 27 milionów przypadków ptasiej grypy u drobiu przydomowego i komercyjnego. Kolejne 637 przypadków zgłoszono u dzikich ptaków w 31 stanach, w tym w Alabamie. Sprawa w Alabamie została zgłoszona 23 lutego w amerykańskim weisonie znalezionym w hrabstwie Limestone.

Nie zgłoszono żadnych przypadków u ludzi, a Centra Kontroli i Prewencji Chorób stwierdziły, że ryzyko dla większości ludzi jest niskie. Zaleca się jednak, aby ludzie unikali bezpośredniego kontaktu z żywymi lub martwymi dzikimi ptakami, a także z ptakami domowymi, które wydają się chore lub martwe.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.