Dlaczego nastąpił upadek Związku Radzieckiego

25 grudnia 1991 r. Michał Gorbaczow Był ostatnim władcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). W swoim telewizyjnym przemówieniu do narodu i świata tego dnia oficjalnie oświadczył, że to komunistyczne supermocarstwo nie istnieje.

W ten sposób związek Radziecki Zniknęła prawie 70 lat później – w tym samym czasie – kończąc ponad cztery dekady zimnej wojny: ponadpartyjnego konfliktu między Waszyngtonem a Moskwą, który wybuchł pod koniec II wojny światowej.

ten Przyczyn jego zniknięcia jest wieleJednak postępująca erozja dyktatorskiego reżimu i przedłużający się wyścig zbrojeń ze Stanami Zjednoczonymi są najbardziej istotne. W końcu po prezydencie Ronald Reagan Ogłoszony w 1984 r. Inicjatywa bezpieczeństwa
Strategia (Popularnie znany wówczas przez media jako „Gwiezdne Wojny”), co było pierwszą w historii myślą o stworzeniu tarcz antyrakietowych i zmilitaryzowaniu kosmosu za pomocą satelitów wojennych.

Ale wpływ miały także reformy polityczne i gospodarcze promowane przez Gorbaczowa po przybyciu na Kreml w 1985 roku. zasadniczo, „pierestrojka„(Restrukturyzacja) i”Tom„(Przejrzystość), która zmieniła nie tylko Związek Radziecki, ale także jego historycznych sojuszników w Europie Wschodniej.

Dowodem na to są powstania z 1989 roku, które zakończyły się upadkiem reżimów komunistycznych w krajach takich jak Polska, Węgry, Rumunia czy Niemiecka Republika Demokratyczna, przed którymi Moskwa postanowiła nie interweniować, argumentując, że każdy kraj musi znaleźć własną drogę. . Podobnie przejście od gospodarki planowej do stanu konkurencji doprowadziło do wysokiego bezrobocia i inflacji obywateli w całym Związku Radzieckim.

Jednak było? Próba zamachu stanu przeciwko Gorbaczowowi nie powiodła się, który miał miejsce w dniach 19-21 sierpnia 1991 r., co przyspieszyło proces rozpadu Związku Radzieckiego. Michaił Gorbaczow, który wraz z żoną i wnuczką przebywał na wakacjach na Krymie, został zatrzymany w swoim domu wbrew swojej woli. Tymczasem w Moskwie samodeklaracja Zespół ratunkowy Powiedział, że Gorbaczow opuścił stanowisko z powodów zdrowotnych i że teraz rządzą krajem.

Prawda jest taka, że ​​spiskiem kierowały najbardziej konserwatywne frakcje Partii Komunistycznej, które starały się powstrzymać powrót reform Gorbaczowa do Związku Radzieckiego podczas zimnej wojny. Również w komitecie ratunkowym były osoby bliskie prezydentowi Giennadij Janajew, wiceprezydent Związku Radzieckiego; Walentynkowy Pawłow, premier; Dmitrij Jasow, Minister Obrony oraz Borys Pogo, minister spraw wewnętrznych.

Zamach się nie powiódł Borys Jelcyn, który w tym czasie był przywódcą Rady Najwyższej Socjalistycznej Republiki Rosyjskiego Związku Radzieckiego, wezwał lud i siły zbrojne do konfrontacji z zamachami stanu.

W ten sposób konspiratorzy zostali zneutralizowani, a Gorbaczow uniewinniony. Ale w ciągu tych trzech dni republiki, które utworzyły Związek Radziecki, zdecydowały się na secesję i ogłoszenie niepodległości. Kiedy więc Gorbaczow odzyskał kontrolę, pozostało mu tylko doprowadzić kraj do oficjalnego zniszczenia. W ten sposób zamknięto jeden z najistotniejszych rozdziałów w historii XX wieku.

30 lat po upadku Związku Radzieckiego, recenzja The World Ahead

Jak wygląda projekt Rosji Władimira Putina z okropności sowieckiego upadku? Posłuchaj rozmowy z Alberto Rojasem w końcowym przewodniku

Alberto Rojas jest dyrektorem Obserwatorium Spraw Międzynarodowych na Uniwersytecie w Phoenix Ziemia.

Międzynarodowy

W najbliższą środę, 15 grudnia, rosyjski przywódca prawie spotkał się ze swoim chińskim przywódcą w celu wzmocnienia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *