Dlaczego Polska jest w stanie lepiej przeciwstawić się chrystianizacji Zachodu, a w jej DNA wciąż jest nadzieja?

Historia Polski jest pełna walk, trudów, okupacji jej terytorium i wielkiej nadziei. Plik Katolicyzm zawsze trzymał ręce Polaków To najgłębsza część ich narodowego ducha. W dobrych chwilach, zwłaszcza w tych najbardziej skomplikowanych.

Pomaga zrozumieć, że katolicyzm jest fundamentalną częścią polskiej kultury Dlaczego Polska lepiej niż Zachód może stawić czoła tsunami chrystianizacji, Chociaż nie jest odporny na ten sekularyzm.

Jest to pokazane w wywiadzie CARF (Fundacja Rzymskiego Centrum Edukacji) Nowy biskup Kallis, prałat Damien Braille, 51-letni duchowny, który kształcił się w Hiszpanii po uzyskaniu stopnia doktora na Uniwersytecie Nawarry, z rozprawą Jana Pawła II o myśli świeckich.

Polska nie tylko broni swojego silnego katolicyzmu, ale też się za takiego uważa Twierdza dla zachowania życia, rodziny i dziedzictwa chrześcijańskiego w Europie. To stanowisko doprowadziło do szeregu ataków ze strony innych krajów i organizacji międzynarodowych za nieugięcie się globalizmowi, ideologii gender i aborcji.

Jednak arcybiskup Braille powiedział, że te ideologie wpływają na bieguny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Z tego powodu, choć wskaźniki wyznania w Polsce są wyższe niż w Europie Zachodniej, biskupi „Nie są zbyt szczęśliwi”.

Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II w Kallis (Polska), diecezja Damien Braille

Jak podkreśla, mają pod ręką badania ”Wzrost świeckich tendencji młodego pokolenia, Co jest powodem do niepokoju. Ponadto epidemia znacznie zmniejszyła szansę na utrzymanie wiary poprzez udział w życiu charytatywnym lub życiu parafialnym. Obawiam się, że niektórzy wierzący nie wrócą do kościoła po usunięciu wszystkich potrzebnych im ograniczeń zdrowotnych ”.

Ale dodatkowo biskup Khalis ostrzega antykatolickich agentów o znaczących wpływach w kraju. „Jesienią byliśmy świadkami poważnych niepokojów społecznych o charakterze antyrządowym, których przyczyny były bardzo zróżnicowane. Wspominam o tym, żeby ludzie o tym wiedzieli W każdym kraju, w tym w Polsce, są różnego rodzaju ruchy, które mogą cierpliwie czekać, aby skorzystać z okazji podburzania, obrażania i ośmieszania Kościoła i religii ”. reflexiona Braille.

Jeśli chodzi o religię Polski, biskup uważa, że ​​jest wiele powodów, aby to wyjaśnić. Po pierwsze – dodaje – „To łaska Boża, że ​​Polacy są niegodni, ale musimy przyznać, że niejednokrotnie współpracowali. W naszej polskiej historii są piękne przykłady czasów, kiedy Boże kierownictwo było szczególnie dotkliwe ”.

Aby to zilustrować, przytacza kilka przykładów: „Władca Polski Misco I podjął decyzję o przyjęciu chrztu w Polsce w 966 r. Odnowa religijna i polityczna Polski za słynnego męczennika św. Adolfa i św. Casimiro. Ze znaczącym wkładem w zakon benedyktynów. Panowanie św. Jatvicy, które doprowadziło do chrystianizacji Litwy, doprowadziło do dramatycznych okoliczności ślubów elwowskich króla Jana Kazimierza w 1656 r., Które oddały cały naród pod panowanie Najświętszej Maryi Panny. Wreszcie, w trudnym momencie 123-letniej okupacji, Kościół był jedynym miejscem publicznym, w którym można było swobodnie rozwijać kulturę narodową. Aż do XX wieku Naznaczony łaską Prymasa Kardynała Stefana Wyszyzkiego i Bonfigate Jana Pawła II.

Manser Damien Braille, Obispo de Gallis

Jego zdaniem bardzo ucierpiała religijność Polaków „Ogólna reguła Kościoła i narodu”. W całej swojej historii Polska – potwierdza prałat Braille – wielkie, szczególne czasy, ale zagrożenie dla jej istnienia. Kościół katolicki dzieli swój los z narodem w smutku i cierpieniu.

W szczególności odnoszą się do 123-letniej okupacji Rosji, Prus i Austrii. W tym czasie Kościół katolicki – zdaniem biskupa – był jedyną organizacją, która walczyła i walczyła o niepodległość, a tę wolność mógł zachować, polegając na Stolicy Apostolskiej.. Dlatego Polska zdała sobie sprawę, że Kościół nie jest instytucją obcych mocarstw. To samo stało się podczas wojen światowych lub rządów komunistycznych. Tak więc ogólną regułą nieszczęścia było zjednoczenie narodu polskiego i Kościoła katolickiego, co miało znaczący wpływ na obecną formę wyznania polskiego. „

Ale Damien Braille dodaje również czynnik, który potwierdza tę wyższą religię. Potwierdza „Polacy to kraj rodzinny, ale przede wszystkim po polsku. „

Aby to zilustrować, sam szef Kallisa wskazuje, że miasto rozrosło się dzięki temu, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch stuleci. „Środowisko rodzinne to bezpieczna przystań i nadzieja na wzajemną pomoc”.

Manser Damien Braille, Obispo de Gallis

Wręcz przeciwnie, z powodu tego samego doświadczenia Polacy nie ufają agencjom rządowym, A nawet od organizacji społecznych lub obywatelskich. To pesymizm wyuczony w wyniku dramatycznego obrotu wydarzeń w historii naszego kraju ”.

„Rodzina jest podstawowym środowiskiem życia Polaków, a religia odgrywa w tym środowisku bardzo ważną rolę. Silna pozycja dziadków, Często powierzony opiece młodego pokolenia, aby wzmocnić religijność Polaków – dodaje.

Monsignor Damien Braille bada także silne bezpieczeństwo życia i rodziny, które charakteryzuje ówczesną Polskę. On to rozważa „Rodzina z ostatniej wojny dla dusz ludzkości”, Ponieważ ta firma daje człowiekowi „doświadczenie korzeni”.

„Brak rodziny to duża przepaść, która nie może łatwo zmienić człowieka. A) Tak, Rodzina jako podstawowe środowisko rozwoju człowieka jest ostatnim bastionem, który nie został jeszcze mocno zdobyty przez siły przeciwne Bogu.„Człowieka, który stara się zerwać wszelkie więzi łączące ludzkość z Kościołem i człowiekiem, z Bogiem Stwórcą” – dodaje polski biskup.

W ten sposób ostrzega „The Christianidas W życiu publicznym został już znacznie zniszczony i zastąpiony opinią państwa liberalnego; Kościół katolicki jest celem bezprecedensowych ataków i kpin, teraz jest czas na rodzinę. Ważne jest, aby zobaczyć nie tylko ludzką rękę, ale także zaangażowanie złych duchów w oburzające ataki na rodzinę i sposób, w jaki są one przeprowadzane ”.

Z drugiej strony Braille jest dumny ”.Wiele wysiłków na rzecz zachowania rodziny i życia w Polsce wiąże się z silną katolicką tożsamością naszego narodu. Pragnę podkreślić, że wiele wysiłków w służbie rodzinie nie pochodzi bezpośrednio od Kościoła, ale w odniesieniu do ich tożsamości katolickiej i dobrze rozumianej misji świeckich w Kościele i na całym świecie robią wszystko, co w ich mocy, aby wzmocnić życie rodzinne i chronić życie od poczęcia ”.

Kościół hierarchiczny „wskazuje, kiedy do nich dołącza, kiedy są wezwani lub proszeni o wspieranie dobrych uczynków. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ jest to znak dojrzałości świeckich Owoc duchowej tradycji Papieża św. Jana Pawła II, Który nas wychował jako członków wspólnoty kościelnej, abyśmy odważnie chronili rodzinę ”.

Czy mogęZobacz pełny wywiad tutaj Z biskupem Damienem Braille’em w CARF

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *