DNA ośmiornicy ujawnia zapadnięcie się pokrywy lodowej Antarktyki „w pobliżu”

DNA ośmiornicy ujawnia zapadnięcie się pokrywy lodowej Antarktyki „w pobliżu”

Naukowcy badający, jak w odległej przeszłości cofały się pokrywy lodowe Antarktydy, przyjęli innowacyjne podejście: badanie genów ośmiornic żyjących w jej zimnych wodach.

Nowa analiza Opublikowano je w czwartek w czasopiśmie Science Odkrył, że około 125 000 lat temu izolowane geograficznie grupy ośmioramiennych stworzeń morskich swobodnie się krzyżowały, co sugeruje, że korytarz był wolny od lodu w okresie, gdy globalne temperatury były podobne do dzisiejszych.

Wyniki wskazują Pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej Autorzy stwierdzili, że system WAIS jest bliższy załamania, niż wcześniej sądzono, co grozi długoterminowym wzrostem poziomu morza o 3,3 do 5 metrów, jeśli świat nie będzie w stanie utrzymać spowodowanego przez człowieka wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, co jest celem Porozumienia paryskiego.

Jako biolog ewolucyjny zajmujący się bezkręgowcami morskimi „rozumiem, a następnie stosuję DNA i biologię jako wskaźniki zmian, które zaszły na Antarktydzie w przeszłości” – powiedziała AFP główna autorka Sally Lau z James Cook University w Australii.

Ośmiornica Turquet była idealnym kandydatem do badania WAIS – stwierdziła, ponieważ gatunek ten występuje na całym kontynencie, a nauka udzieliła już odpowiedzi na podstawowe informacje na jego temat, takie jak jego 12-letnia długość życia i fakt, że pojawiła się około czterech lat. Lata temu. Milion lat temu.

Mają około pół stopy (15 cm) długości bez ramion i ważą około 1,3 funta (600 gramów) i składają stosunkowo niewiele, ale dużych jaj na dnie morskim. Oznacza to, że rodzice muszą dołożyć wszelkich starań, aby ich potomstwo przyszło na świat – a styl życia uniemożliwia im dalekie podróże.

Ograniczają je również wirujące prądy oceaniczne lub wiry w niektórych ich współczesnych siedliskach.

Sekwencjonując DNA z genomów 96 okazów, które na ogół zbierano nieumyślnie jako przyłów, a następnie pozostawiano w muzealnych magazynach na okres 33 lat, Lau i jego współpracownicy znaleźli dowody na istnienie transzachodnich szlaków morskich Antarktyki, które niegdyś łączyły rzeki Weddell, Amundsen i Rossa Riversa. Morza.

Historia mieszania się genów sugeruje, że WAIS załamał się w dwóch różnych momentach — pierwszy w środkowym pliocenie, od 3 do 3,5 miliona lat temu, co do którego naukowcy byli już pewni, oraz ostatni raz w okresie zwanym ostatnią epoką lodowcową, w ciepłe zaklęcie. Od 129 000 do 116 000 lat temu.

„To był ostatni raz, kiedy na planecie było o około 1,5 stopnia cieplej niż przed epoką przemysłową” – powiedział Lau. Działalność człowieka, zwłaszcza spalanie paliw kopalnych, spowodowała dotychczas podniesienie globalnej temperatury o 1,2°C w porównaniu z końcem XVIII wieku.

„Punkt zwrotny przyszłego upadku WAIS jest bliski”.

Przed publikacją nowego artykułu naukowego przeprowadzono kilka badań, które również sugerowały załamanie się WAIS w pewnym momencie w przeszłości, ale nie były one jednoznaczne ze względu na stosunkowo niską rozdzielczość danych genetycznych i geologicznych.

„To badanie dostarcza dowodów eksperymentalnych sugerujących, że WAIS załamał się, gdy średnia globalna temperatura była podobna do obecnej, co sugeruje, że punkt krytyczny przyszłego załamania się WAIS jest bliski” – napisali autorzy.

Wzrost poziomu morza o 3,3 metra radykalnie zmieniłby mapę świata, jaką znamy, zatapiając wszędzie nisko położone obszary przybrzeżne.

W towarzyszącym artykule z komentarzem Andrea Dutton z Uniwersytetu Wisconsin-Madison i Robert DeConto z Uniwersytetu Massachusetts nazwali nowe badanie „przełomowym”, dodając, że rodzi ono interesujące pytania o to, czy historia starożytna się powtórzy.

Wskazują jednak, że kilka kluczowych pytań pozostaje bez odpowiedzi – na przykład, czy zapadnięcie się pokrywy lodowej w przeszłości było spowodowane samym wzrostem temperatury, czy też inne zmienne, takie jak zmieniające się prądy oceaniczne i złożone interakcje między lodem a stałym lądem, również odegrały rolę.

Nie jest również jasne, czy wzrost poziomu morza będzie trwał przez tysiące lat, czy też będzie następował w postaci szybszych skoków.

Ale takie wątpliwości nie mogą być wymówką dla bezczynności Zmiana klimatu „Te najnowsze dowody na obecność DNA ośmiornicy stanowią kolejną kartę w i tak już niestabilnym domku z kart” – napisali.

Najnowsze wiadomości na temat lodu na Antarktydzie

Badanie nadeszło około miesiąc po tym, jak naukowcy to potwierdzili Największa góra lodowa na świecie W piątek „był w ruchu” po 37 latach utknięcia na dnie oceanu. Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują tytułową górę lodową A23aWedług British Antarctic Survey przemieszcza się obecnie przez północny kraniec Półwyspu Antarktycznego i kieruje się w stronę Oceanu Południowego.

Na początku tego miesiąca opublikowano ankietę Dramatyczne wideo Zostały one uchwycone przez załogę statku, w tym materiał z drona, który pokazywał stado orek pływających obok ogromnej góry lodowej.

Góra lodowa waży Prawie 1 bilion tonTak wynika z danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Jak podało BBC, góra lodowa o powierzchni około 4000 kilometrów kwadratowych (1500 mil kwadratowych) oderwała się od wybrzeży Antarktydy w 1986 roku, ale następnie osiadła na Morzu Weddella. wspomniany.

Tymczasem w październiku naukowcy ujawnili swoje odkrycie rozległego, ukrytego krajobrazu wzgórz i dolin wyrzeźbionych przez wiercone starożytne rzeki. „Zamrożone w czasie” Pod lodem Antarktyki od milionów lat.

„To niezbadany krajobraz, którego nikt nie zauważył” – powiedział Stuart Jamieson, glacjolog z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii i główny autor książki. badania– powiedziała Agence France-Presse.

Jamieson powiedział, że ląd pod pokrywą lodową Antarktydy Wschodniej jest mniej znany niż powierzchnia Marsa.

Obszar obejmujący 32 000 kilometrów kwadratowych (12 000 mil kwadratowych) był domem dla drzew, lasów i być może zwierząt.

Następny był lód i zamarzł w samą porę – powiedział Jamison.

Laura Lynch, założycielka Dixie Chicks, zginęła w wypadku samochodowym w Teksasie

Chór Młodzieżowy Nowego Jorku wykonuje „Dwanaście dni Bożego Narodzenia”

Świetne prezenty dotyczące teleskopu kosmicznego Jamesa Webba

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *