Dojście Tuska do władzy w Polsce osłabia Orbána w UE

Dojście Tuska do władzy w Polsce osłabia Orbána w UE

Sprzeczka premiera Węgier Viktora Orbána z pozostałymi dwudziestoma sześcioma państwami członkowskimi UE podczas wczorajszego szczytu Rady Europejskiej będzie kształtować nastroje w UE na nadchodzące miesiące i lata. Jednak pojawienie się w warszawskim rządzie popularnego Donalda Tuska zamiast narodowo-populistów PiS, którzy byli głównym sojusznikiem Węgrów, tworzy zupełnie inną panoramę.

Orban nie jest całkowicie odizolowany w UE, w niektórych obszarach, takich jak imigracja, mógł spotkać go niespodzianek, takich jak dojście do władzy eurosceptycznego i antymuzułmańskiego Holendra Geerta Wildersa, ale podejście, jakie przyjmie na tym szczycie, odbije się na stosunkach z UE instytucje społeczne i inni partnerzy europejscy.

W czwartek Orbán pozwolił innym krajom ratyfikować rozmowy akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią oraz decyzję o przyznaniu Gruzji statusu kraju kandydującego, ale wczoraj wczesnym rankiem zawetował porozumienie o przeglądzie wieloletniego budżetu UE. Dodaj pieniądze, aby pomóc Ukrainie.

Pomóż Ukrainie

Należy zatwierdzić pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro Nadzwyczajny Szczyt Nastąpi to pod koniec stycznia lub już w lutym przyszłego roku. „Jestem optymistą i mam nadzieję, że będziemy w stanie wypełnić nasze zobowiązanie dotyczące pomocy Ukrainie” – powiedział po spotkaniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Prezydent Hiszpanii Pedro Sánchez kończy obecnie półrocze europejskiej prezydencji, w tym przypadku „udało nam się osiągnąć porozumienie z 26. W Unii Europejskiej jest nas 27. Jestem pewien, że podczas prezydencji belgijskiej. , w następnej sześć miesięcy, dobra robota premiera Alexandre de Croo 27 Nie wiem, czy będzie to łatwiejsze, czy trudniejsze niż porozumienie osiągnięte w poprzednich 26. Ale to do niego należy opracowanie wieloletniego planu finansowego tego struktura.

Grożą temu wersje, które Orban tłumaczył węgierskiej prasie Stan blokady Pozostanie w mocy do czasu odblokowania przez Komisję zamrożonych środków, gdyż Budapeszt nie chce przyjmować pewnych kryteriów europejskich wartości w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i systemu edukacji. „Jeśli Węgry spełnią warunki, będą miały dostęp do funduszy. „Jeśli dokonasz niezbędnych reform, my to zrobimy” – powiedziała mu przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen.

Reformy prawne

Polski Donald Tusk, który uczestniczył w pierwszym posiedzeniu Rady Europejskiej tej nowej fazy, z radością wypowiadał się inaczej (był już premierem, a potem przewodniczącym Rady) i świętował otwarcie w mediach społecznościowych. Węgry nadal cierpią, po latach blokady z tych samych powodów, z powodu pierwszych 5,5 miliardów euro funduszy ratunkowych dla swojego kraju.

Komisja ostrzegła, że ​​nie można odblokować większych środków bez odpowiedniego wdrożenia reform prawnych wymaganych od kraju zgodnie z wymogami. Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział: „Przesłanie, jakie otrzymujemy od nowego rządu, jest bardzo ważne, ale niewystarczające. „Potrzebujemy reform, a to z pewnością zajmie trochę czasu”. Niemniej jednak jasne jest, że zwycięstwo wyborcze Tuska, lidera Europejskiej Partii Ludowej, oznacza zmianę nie tylko dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej.

Grupa Wyszehradzka

Pierwszą oznaką tego nowego otoczenia jest fakt, że w ostatnich dziesięcioleciach Grupa Wyszehradzka, złożona z Polaków, Węgrów, Czechów i Słowaków, była jednym z najsilniejszych biegunów nurtów politycznych. Już od początku wojny ukraińskiej i sankcji gospodarczych nałożonych na Warszawę i Budapeszt znajdował się w śpiączce, a teraz był praktycznie bez życia. Tak naprawdę pierwsza podróż Tuska poza granice Polski nie była skierowana do sąsiadów w tym sojuszu, ale do krajów bałtyckich i nordyckich, co wskazywało na zupełnie odmienną orientację nowych interesów geostrategicznych Polski.

Podczas gdy Orbán otwarcie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat jego sprzeciwu wobec przystąpienia Ukrainy do UE, premierzy Czech i Polski udali się wspólnie pociągiem do Kijowa, aby wyrazić swoją solidarność z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Orbán mógłby uzyskać poparcie nowego słowackiego premiera Roberta Fico, jednak wobec skomplikowanych historycznych relacji między węgierskimi nacjonalistami a Słowakami trzeba dodać, że Fico jest socjalistą, co nie przeszkadza mu się zgodzić. Orbán odmówił dostaw broni Ukrainie.

Kontrakt za pieniądze

Podobnie jak prezydent Francji Emmanuel Macron, przywódcy europejscy mają nadzieję, że węgierski przywódca nie weźmie zakładnika „postępu politycznego” poczynionego przez inne kraje w nadchodzących miesiącach. Kluczowy doradca premiera Węgier, Orbán, choć w jego przypadku Balas, przestrzegł dziennikarzy na korytarzach Rady przed dwiema kwestiami – średniookresowym przeglądem budżetu socjalnego na rzecz Ukrainy. Pieniądze z zamrożonych europejskich funduszy ratunkowych – „bezpośrednio powiązane. Uważamy, że spełniamy wszystkie wymogi prawne, więc nie rozumiemy, dlaczego nie mamy dostępu do 100% środków. „Budżet jest częścią dyskusji budżetowych. ”

Chociaż powiedział, że Węgry są „otwarte na negocjacje”, okaże się, jak konieczne będą przygotowania innych członków UE do kolejnego szczytu. Musimy porozmawiać o cenie, jaką muszą zapłacić, aby tego uniknąć.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *